REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

TSUE

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

TK orzekł o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu traktatowego w sprawie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa.

TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydowała o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

REKLAMA

RPO chce pytań do TSUE o roszczenia banków

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by sądy zadały Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania o dopuszczalność roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czy Turów to koniec węgla w Polsce?

Czy Turów jest szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce? Negocjacje prowadzone przez polski rząd w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów nie rozwiązują rzeczywistego problemu, jakim jest brak daty odejścia Polski od węgla.

REKLAMA

TSUE: sądy mają orzekać zgodnie z prawem UE

Zdaniem TSUE sądy mają orzekać zgodnie z prawem UE, nawet jeśli jest sprzeczne z konstytucją.

Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

Wyrok TSUE ważny dla kredytobiorców

Wyrok TSUE z 22 kwietnia 2021 r. jest ważny dla kredytobiorców. Należy go stosować bezpośrednio do interpretacji przez sądy polskich przepisów w zakresie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia kredytów konsumenckich.

Urlop rodzicielski - będą nowe przepisy?

Urlop rodzicielski w Polsce mogą czekać zmiany. Przepisy UE nie zezwalają na uzależnienie prawa do urlopu rodzicielskiego od warunku zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 lutego 2021 r. w sprawie C 129/20.

Orzeczenia TSUE a frankowicze - analiza Rzecznika Finansowego

Orzeczenia TSUE z 2020 r. w odniesieniu m.in. do frankowiczów przeanalizował Rzecznik Finansowy. Dlaczego są one istotne dla spraw klientów podmiotów rynku finansowego?

TSUE o nowelizacjach polskiej ustawy o KRS

TSUE uznał, iż nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać prawo UE. Czego dotyczyła przedmiotowa sprawa?

Orzecznictwo TSUE a stosowanie klauzul obywatelstwa w sporcie

Orzecznictwo TSUE dotyczące kwestii stosowania klauzul obywatelstwa w sporcie nie zaczęło się i nie zakończyło wyrokiem w sprawie Bosman. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to wyrok szczególny, który zapoczątkował ogromne zmiany w realiach funkcjonowania współczesnego sportu.

Wyrok TSUE dotyczący odmowy wykonania ENA

TSUE wydał orzeczenie w sprawie odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polski sąd. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnosi się do pytań prejudycjalnych, z jakimi zwrócił się sąd w Amsterdamie w związku z "pogłębieniem się (...) nieprawidłowości dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości". Jakie jest orzeczenie trybunału?

Rodzice tej samej płci w obcym akcie urodzenia - pytanie do TSUE

Pytanie do TSUE, które skierował krakowski sąd administracyjny dotyczy zgodności z regulacjami unijnymi odmowy wpisania do polskich akt obcego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. "Orzeczenie TSUE ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację wielu dzieci, których prawa są obecnie ograniczane" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym wynikają z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 września 2020 r. Czy może ono położyć kres popularności, jaką cieszy się najem krótkoterminowy? Co z prywatnymi kwaterami?

Pakiet mobilności - skarga do TSUE

Polscy przewoźnicy złożyli skargę do TSUE na Pakiet Mobilności I. Wnoszą o stwierdzenie nieważności aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym L 249 z 31 lipca 2020 r. Jak Pakiet Mobilności zmienia czas pracy kierowcy? Dlaczego nowe przepisy są dyskryminujące?

Frankowicze a banki - wyroki

Frankowicze a banki - frankowicze śledzą najnowsze wyroki w sprawach z bankami. Wyroki TSUE rozstrzygają głównie na korzyść frankowiczów. Ta tendencja powinna utrzymać się także po wyroku TSUE z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt C-19/20) oraz uchwale Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. Jakie są 2 główne linie orzecznicze w sprawach frankowych? Poniższy artykuł opisuje m.in. najważniejsze i najbardziej aktualne wyroki z 2020 r. oraz 2021 r. Co nowego wydarzyło się w polskim orzecznictwie?

Kto jest pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych? - wyrok TSUE

TSUE w wyroku z dnia 16 lipca 2020 r. w sprawie C-610/18 orzekł, że pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców. Pracodawcą jest więc ten podmiot, który spełnia 3 wymienione warunki.

Co można zrobić z kredytem frankowym - 3 możliwości

Istnieją co najmniej 3 sposoby odzyskania środków, a być może nawet do unieważnienia umów. Nowe możliwości przed frankowymi kredytobiorcami otwiera wyrok TSUE.

REKLAMA