Kategorie

Wiadomości dzień po dniu

29 cze 2021
26 lip 2021
Zakres dat:

Maksymalny zakres dat to 31 dni

Dziś, 26 lipca 2021 (na godz. 18:11)

Podatki i Księgowość

VAT e-commerce - rewolucja w handlu elektronicznym

Wśród wprowadzonych zmian należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

- zastąpienie definicji „sprzedaży wysyłkowej” nową definicją wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO);

- wprowadzenie do ustawy o VAT definicji sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI);

- określenie nowych – specjalnych procedur i uproszczeń dla rozliczania transakcji związanych z handlem elektronicznym (OSS, IOSS, USZ),

- likwidacja w całej Unii Europejskiej zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro;

- nałożenie nowych obowiązków na platformy i sklepy internetowe.

Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Jak to zrobić?

Umorzenie subwencji PFR - ujęcie w księgach rachunkowych

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej (z Tarczy Finansowej PFR), które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Czytaj»

Rejestracja w e-TOLL - konieczna przed 30 września

Do 30 września 2021 r. obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy – e-TOLL i viaTOLL. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają przewoźników do szybkiej zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment. Oprócz ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL, MF i KAS przygotowały pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników.

Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

2 miliony złotych na cyfryzację firm. Ruszył program wsparcia od producenta Symfonii [Artykuł partnerski]

Od czerwca 2021 r. firmy z sektora MŚP mogą starać się o dofinansowanie na preferencyjny zakup oraz wdrożenie oprogramowania biznesowego. Sprawdź »

Sektor Publiczny

Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty. Czytaj»

Polecamy

VAT 2021. Komentarz z serwisem online

Komentarz zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. oraz wprowadzone w pierwszym półroczu 2021 r. – w tym najnowsze zmiany obowiązujące od 29 czerwca i 1 lipca 2021 r., jak również zmiany w zakresie sprzedaży TAX FREE, które wejdą w życie od 2022 r. Z publikacją jest powiązany na bieżąco aktualizowany serwis online – z aktualnościami, aktami prawnymi i wersją elektroniczną komentarza.

Newslettery infor.pl

Wybierz interesujące Cię newslettery portalu Infor.pl i zapisz się!

W oszczędzaniu pomoże dobry pomysł [Artykuł partnerski]

Wyzwanie finansowe, metoda sześciu słoików, do których rozdzielamy miesięczne wynagrodzenie, czy może model 50/30/20 dla lepszej kontroli wydatków? Sposobów na oszczędzanie jest wiele, a niektóre z nich można połączyć z dobrą zabawą. Od czego zacząć i jakich błędów należy się wystrzegać, żeby zacząć z sukcesem gromadzić oszczędności?

Biznes

Nadgodziny kierowców - jak obliczyć prawidłowo?

Stosowana od lat metoda optymalizacji nadgodzin w transporcie, w określonych przypadkach, powodowała sztuczne zaniżenie poprzez wliczenie wynagrodzenia do polskiej stawki minimalnej (np. 2800 zł w 2021 roku). Metoda ta jest wykorzystywana nieświadomie przez osoby rozliczające (zarówno w firmach transportowych jak i w biurach rozliczania kierowców), a co za tym idzie, może dotyczyć sporej grupy „driverów”. Czytaj»

Ceny benzyny w 2021 roku będą nadal rosły. Kiedy 6 zł za litr?

Zdaniem analityków e-petrol, sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Według nich, spadek cen paliw w rafineriach w tym tygodniu nie zwiastuje dalszych obniżek i jednocześnie jest zbyt mały, by pokazał się w cenach paliw na stacjach. Czytaj»

Prawo

Nieruchomości

Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej. Czytaj»

Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości w akcie notarialnym

Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości, która jest sprzedawana 2 lata po pierwszym zasiedleniu, może zastosować zwolnienie lub z niego zrezygnować. Obecnie zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia należy złożyć do urzędu przed dokonaniem dostawy. Od 1 października 2021 r. w ramach pakietu SLIM VAT 2 zostanie wprowadzona zmiana, która umożliwi rezygnację ze zwolnienia poprzez oświadczenie w akcie notarialnym. Jest to reakcja na dość wyraźny sygnał płynący z orzecznictwa sądów administracyjnych, które już obecnie uznają takie oświadczenia za skuteczne. Czytaj»

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

Zostań ekspertem portalu infor.pl!

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl i zaprezentuj swoją wiedzę milionom użytkowników. Co zyskujesz przez bycie ekspertem naszego portalu? Zasady współpracy.

Poduszka bezpieczeństwa. Dobrze ją mieć [Artykuł partnerski]

Można żyć od wypłaty do wypłaty i szukać kolejnych wymówek, by nie odkładać regularnie ani grosza, wierząc że nas nieszczęśliwe zdarzenia nie dotyczą. W końcu „jakoś to będzie”. Można, ale po co ryzykować? Życie zaskakuje, nie zawsze pozytywnie, dlatego finansową poduszkę bezpieczeństwa powinien mieć każdy. Tak na wszelki wypadek.

25 lipca 2021
24 lipca 2021
23 lipca 2021
22 lipca 2021
21 lipca 2021
20 lipca 2021
19 lipca 2021
18 lipca 2021
17 lipca 2021
16 lipca 2021
15 lipca 2021
14 lipca 2021
13 lipca 2021
12 lipca 2021
11 lipca 2021
10 lipca 2021
9 lipca 2021
8 lipca 2021
7 lipca 2021
6 lipca 2021
5 lipca 2021
4 lipca 2021
3 lipca 2021
2 lipca 2021
1 lipca 2021
30 czerwca 2021

Wybierz inne daty

29 cze 2021
26 lip 2021
Zakres dat:

Maksymalny zakres dat to 31 dni