REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2007 nr 100 poz. 1083

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 20 grudnia 2007 r.

w sprawie traktatu reformującego UE podpisanego w Lizbonie 13 grudnia 2007 r.

Tekst pierwotny

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża satysfakcję z podpisania w dniu 13 grudnia 2007 r. w Lizbonie traktatu reformującego UE. Kończy się tym samym wieloletnia faza refleksji i debaty na temat przyszłości instytucjonalnej UE.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że nowy traktat przyczyni się do poprawy efektywności Unii Europejskiej oraz pozwoli na wzmocnienie jej roli i pozycji w świecie. Istnienie silnej i sprawnej Unii Europejskiej leży w żywotnym polskim interesie, szczególnie ze względu na postępujący proces umacniania Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także rozszerzenie klauzuli solidarności na bezpieczeństwo energetyczne. Traktat uczyni Unię Europejską bardziej demokratyczną i skuteczną, obywatele zaś zyskają możliwość wpływu na określanie jej priorytetów politycznych poprzez Inicjatywę Obywatelską.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje od rządu przedstawienia na forum UE propozycji dotyczących skonkretyzowania traktatowego zapisu o solidarności energetycznej w UE.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu pozytywnego i ważnego znaczenia Karty Praw Podstawowych dla obywateli wyraża nadzieję, że możliwe będzie odstąpienie przez Rzeczpospolitą Polską od protokołu brytyjskiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że przyjęcie traktatu reformującego przyczyni się do znacznego wzmocnienia roli parlamentów narodowych w procesie stanowienia prawa w Unii Europejskiej oraz do większego ich zaangażowania w debatach narodowych dotyczących spraw europejskich.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, opowiadając się za jak najszybszą ratyfikacją przez Polskę traktatu reformującego, stanowiącą widoczny symbol polskiej woli pogłębienia i wzmocnienia procesu integracji europejskiej, wyraża nadzieję, że planowana ratyfikacja traktatu przez pozostałe państwa członkowskie nastąpi do końca 2008 r.

Marszałek Sejmu: B. Komorowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-12-31
  • Data wejścia w życie: 2007-12-20
  • Data obowiązywania: 2007-12-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA