REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2021 poz. 565

ZARZĄDZENIE NR 58
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 12 czerwca 2021 r.

w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Zespołem".

2. Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.

§ 2.

Do zadań Zespołu należy:

1) przegląd uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej i ich etapów;

2) identyfikacja i analiza przyczyn opóźnień procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności przewlekłości prowadzonych postępowań administracyjnych;

3) wyselekcjonowanie zagadnień i obszarów tematycznych wymagających działań naprawczych z uwzględnieniem wniosków wynikających z przeprowadzonej analizy;

4) określenie działań, w tym zmian legislacyjnych, które usprawnią proces wydawania decyzji administracyjnych w toku procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) przewodniczący Zespołu - Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska;

2) zastępca przewodniczącego Zespołu - Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury;

3) pozostali członkowie Zespołu:

a) Małgorzata Golińska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,

b) Magdalena Gawin - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

c) Anna Kornecka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii,

d) Waldemar Buda - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,

e) Rafał Weber - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,

f) Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,

g) Andrzej Bittel - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,

h) Marcin Horała - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej,

i) Paweł Szefernaker - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji;

4) sekretarz Zespołu - pracownik Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu.

2. Sekretarz Zespołu wykonuje zadania wyznaczone przez przewodniczącego Zespołu lub, w przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu, zadania wyznaczone przez zastępcę przewodniczącego Zespołu albo wyznaczonego członka Zespołu zastępującego przewodniczącego.

§ 4.

1. Przewodniczący Zespołu:

1) zwołuje jego pierwsze posiedzenie w terminie 7 dni od dnia powołania Zespołu;

2) kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz;

3) zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, określając równocześnie porządek obrad Zespołu;

4) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;

5) ustala terminy i porządek kolejnych posiedzeń Zespołu zgodnie z wnioskami zgłaszanymi przez członków Zespołu; w przypadku złożenia przez członka Zespołu wniosku, o którym mowa w pkt 3, przewodniczący zwołuje posiedzenie Zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku;

6) zatwierdza harmonogram prac przygotowany przez Zespół i monitoruje jego wykonanie, a w razie konieczności podejmuje interwencje w celu usprawnienia działań Zespołu;

7) przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z działalności Zespołu.

2. W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu zastępuje go zastępca przewodniczącego Zespołu.

3. W razie jednoczesnej nieobecności przewodniczącego Zespołu i zastępcy przewodniczącego Zespołu, przewodniczącego Zespołu zastępuje wyznaczony przez przewodniczącego członek Zespołu.

§ 5.

1. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące jego członkami, których wiedza będzie przydatna do realizacji zadań Zespołu.

2. W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć zespoły wykonawcze złożone z osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.

3. Przewodniczący Zespołu określa składy osobowe, zakresy i harmonogramy pracy poszczególnych zespołów wykonawczych oraz wskazuje osoby przewodniczące i współprzewodniczące ich pracom.

4. Zespół wykonawczy określa regulamin swojej pracy, który przedkłada do akceptacji Zespołu.

5. Po zakończeniu prac zgodnie z harmonogramem zespół wykonawczy przedkłada wyniki tych prac do akceptacji Zespołu.

6. W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może zlecić wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.

§ 6.

1. Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach lub, za zgodą przewodniczącego Zespołu, w trybie obiegowym.

2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, chyba że przewodniczący Zespołu wyznaczy inne miejsce posiedzenia.

3. Przewodniczący Zespołu może zarządzić posiedzenie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:

1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,

2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa zapewniających udział w posiedzeniu wyłącznie osób wchodzących w skład Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.

4. W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu. Sekretarz Zespołu nie posiada prawa głosu.

5. Członek Zespołu, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić zdanie odrębne, które wymaga uzasadnienia.

6. Zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem można zgłosić:

1) ustnie na posiedzeniu, na którym podejmowana jest uchwała;

2) w postaci papierowej albo elektronicznej, odpowiednio, przewodniczącemu Zespołu albo, w przypadku jego nieobecności, zastępcy przewodniczącego Zespołu, albo wyznaczonemu członkowi Zespołu zastępującemu przewodniczącego w terminie 3 dni od dnia podjęcia uchwały.

7. W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym projekt uchwały wraz z innymi materiałami jest doręczany członkom Zespołu w postaci papierowej albo elektronicznej. Doręczenie dokumentów w postaci elektronicznej, o którym mowa w zdaniu pierwszym, może nastąpić w szczególności przez przesłanie dokumentów na wskazany uprzednio przez członka Zespołu adres poczty elektronicznej.

8. W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym uchwałę uważa się za przyjętą, jeżeli nie zgłoszono uwag w wyznaczonym terminie. W przypadku zgłoszenia uwag do projektu uchwały, które nie zostały uwzględnione lub wyjaśnione, projekt taki wymaga rozpatrzenia przez Zespół na posiedzeniu.

§ 7.

1. Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje przewodniczący Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego Zespołu albo wyznaczony członek Zespołu zastępujący przewodniczącego Zespołu, oraz sekretarz Zespołu.

2. Protokół zawiera w szczególności:

1) numer porządkowy;

2) datę i miejsce posiedzenia;

3) imiona i nazwiska członków Zespołu, którzy brali udział w posiedzeniu;

4) imiona i nazwiska innych osób, które brały udział w posiedzeniu Zespołu;

5) porządek obrad;

6) informacje dotyczące podejmowanych uchwał:

a) informację o treści uchwały,

b) informację o trybie podjęcia uchwały,

c) informację o wyniku głosowania,

d) zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 6 ust. 5;

7) informację o istotnych zdarzeniach z przebiegu obrad oraz treści składanych wniosków;

8) opis ustaleń podjętych przez Zespół na posiedzeniu;

9) podpis, odpowiednio, przewodniczącego Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności, zastępcy przewodniczącego Zespołu albo wyznaczonego członka Zespołu zastępującego przewodniczącego Zespołu, oraz sekretarza Zespołu.

3. Do protokołu dołącza się co najmniej listę obecności osób, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4, uchwały podjęte na posiedzeniu albo podjęte w trybie obiegowym oraz zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 6 ust. 5.

4. Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły z posiedzeń.

§ 8.

Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne współdziałają z Zespołem oraz udzielają mu wsparcia przy realizacji jego zadań w zakresie określonym w § 2.

§ 9.

1. Wydatki związane ze zlecaniem wykonania opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz będą pokrywane z budżetu państwa z części 41 - środowisko.

2. Wydatki związane z działalnością Zespołu wymagają uprzedniej akceptacji Zespołu.

§ 10.

Obsługę administracyjno-kancelaryjną Zespołu zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

§ 11.

Udział członków Zespołu w posiedzeniach Zespołu oraz w utworzonych w ramach Zespołu zespołach wykonawczych jest nieodpłatny.

§ 12.

1. Przewodniczący Zespołu przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie z działalności Zespołu po jego przyjęciu przez Zespół w drodze uchwały.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) opis obszarów wymagających prawnej i pozaprawnej interwencji w celu usunięcia opóźnień procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej;

2) określenie przyczyn przewlekłości postępowań administracyjnych w toku procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej;

3) wskazanie rekomendowanych działań i podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie;

4) w przypadku przedstawienia rozwiązań wariantowych - uzasadnienie każdego z nich.

3. Z dniem zatwierdzenia przez Radę Ministrów sprawozdania, o którym mowa w ust. 1:

1) znosi się Zespół;

2) traci moc zarządzenie.

§ 13.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA