REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2019 poz. 27

ZARZĄDZENIE NR 28
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)

z dnia 9 sierpnia 2019 r.

w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli publicznych szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu na odległość oraz zwalniania nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 2 i 3 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 1287) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć w prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania szkołach polskich, o których mowa w art. 4 pkt 29d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 i 1078) oraz publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c tej ustawy, wynosi 26 godzin tygodniowo, a w przypadku nauczycieli zatrudnionych w bibliotece - 36 godzin tygodniowo, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć w prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, którym powierzono stanowiska dyrektora szkoły lub zespołu szkół albo wicedyrektora szkoły lub zespołu szkół, wynosi:

1) w szkole lub zespole, w których liczba oddziałów wynosi od 13 do 15-10 godzin tygodniowo w przypadku dyrektora i 14 godzin tygodniowo w przypadku wicedyrektora;

2) w szkole lub zespole, w których liczba oddziałów wynosi 16-8 godzin tygodniowo w przypadku dyrektora i 12 godzin tygodniowo w przypadku wicedyrektora;

3) w szkole lub zespole, w których liczba oddziałów przekracza 16-6 godzin tygodniowo w przypadku dyrektora i 10 godzin tygodniowo w przypadku wicedyrektora.

§ 2.

1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć w prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania publicznych szkołach i zespołach szkół w Polsce, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, prowadzących kształcenie na odległość, wynosi 720 godzin rocznie.

2. Godzina zajęć dydaktycznych, o których mowa w ust. 1, trwa 45 minut.

§ 3.

Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, o którym mowa w § 2 ust. 1, zalicza się:

1) godziny konsultacji, w tym konsultacji w kształceniu na odległość w czasie rzeczywistym;

2) godziny konsultacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

3) godziny poprawiania oraz oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych, licząc poprawienie:

a) w klasach I-III szkoły podstawowej - 5 prac za 1 godzinę zajęć,

b) w klasach IV-VIII szkoły podstawowej - 4 prac za 1 godzinę zajęć,

c) w liceum ogólnokształcącym - 3 prac za 1 godzinę zajęć;

4) godziny nadzorowania pisemnych egzaminów klasyfikacyjnych, przy czym egzamin klasyfikacyjny trwa nie dłużej niż jedna godzina zajęć w szkołach wymienionych w pkt 3;

5) godziny przeprowadzania ustnych egzaminów klasyfikacyjnych, przy czym egzamin klasyfikacyjny trwa nie dłużej niż 20 minut.

§ 4.

Nauczycieli, którym powierzono stanowiska dyrektora i wicedyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zwalnia się od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć określonych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

§ 5.

Traci moc zarządzenie nr 10 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 kwietnia 2011 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli publicznych szkół i placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu na odległość, rozmiaru i zasad udzielania obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze oraz zwalniania ich od obowiązku realizacji tych zajęć (Dz. Urz. MEN Nr 1, poz. 30).

§ 6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.

MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ: DARIUSZ PIONTKOWSKI

 

1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1055).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-08-22
  • Data wejścia w życie: 2019-09-01
  • Data obowiązywania: 2019-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA