REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2018 poz. 20

ZARZĄDZENIE
MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU

z dnia 6 czerwca 2018 r.

w sprawie Rady Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju, zwanym dalej "Ministrem", powołuje się Radę Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości, zwaną dalej "Radą".

§ 2.

1. Do zadań Rady należy w szczególności:

1) opracowywanie projektów standardów zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości, przegląd obowiązujących standardów zawodowych oraz przygotowywanie wytycznych dotyczących ich aktualizacji,

2) inicjowanie i przekazywanie Ministrowi propozycji regulacji prawnych związanych z wyceną nieruchomości.

2. Rada wykonuje zadania poprzez swoje komórki wewnętrzne.

§ 3.

1. W skład Rady wchodzą:

1) Przewodniczący Rady,

2) Przewodniczący komisji, o których mowa w ust. 4,

3) członkowie komisji, o których mowa w ust. 4.

2. Członków Rady, o których mowa w ust. 1, powołuje i odwołuje Minister.

3. Członkiem Rady może być osoba posiadająca wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gospodarki nieruchomościami i wyceny nieruchomości, a w przypadku członka Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych, również doświadczenie praktyczne w zakresie szacowania nieruchomości.

4. Komórki wewnętrzne Rady stanowią:

1) Komisja do spraw opracowania standardów zawodowych,

2) Komisja do spraw opiniowania standardów zawodowych.

§ 4.

1. Przewodniczący Rady reprezentuje Radę oraz koordynuje pracę jej komórek organizacyjnych.

2. Do zadań Przewodniczącego Rady należy w szczególności:

1) organizowanie i prowadzenie posiedzeń Rady;

2) ustalanie potrzeb w zakresie opracowywania standardów zawodowych;

3) sporządzanie projektów harmonogramów opracowywania standardów zawodowych i przekazywanie ich Ministrowi do zatwierdzenia;

4) ustalanie zasad opracowywania standardów zawodowych w celu ujednolicenia ich formy i zakresu treści;

5) wyznaczanie zespołów specjalistów do opracowania projektów standardów zawodowych;

6) przekazywanie, w celu uzyskania opinii, projektów standardów Komisji do spraw opiniowania standardów zawodowych;

7) przekazywanie Ministrowi przyjętych przez Radę projektów standardów zawodowych wraz z opinią Komisji, o której mowa w pkt 6;

8) przedstawianie, na polecenie Ministra, informacji o stanie prac Rady;

9) udział z głosem doradczym w procedurach ustalania standardów zawodowych.

§ 5.

Do zadań Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych należy w szczególności:

1) nadzór nad działalnością zespołów specjalistów, o których mowa w § 11 ust. 1;

2) kierunkowanie prac zespołów, o których mowa w § 11 ust. 1;

3) przyjęcie projektów standardów zawodowych opracowanych przez zespoły, o których mowa w § 11 ust. 1 i przekazanie ich Przewodniczącemu Rady;

4) wprowadzanie korekt do opracowanych projektów standardów zawodowych wynikających z ustaleń Rady;

5) przygotowywanie, na polecenie Ministra, stanowisk oraz uwzględnianie uwag i propozycji zgłaszanych do projektów standardów zawodowych przyjętych przez Radę i skierowanych do konsultacji publicznych i uzgodnień.

§ 6.

Do zadań Komisji do spraw opiniowania standardów zawodowych należy sporządzanie analiz opracowanych projektów standardów zawodowych oraz opinii o opracowanych projektach standardów zawodowych w zakresie ich poprawności merytorycznej oraz przydatności dla celów, którym mają służyć wykonane na ich podstawie operaty szacunkowe, a następnie przekazywanie tych analiz i opinii Przewodniczącemu Rady.

§ 7.

Pracę komisji, o których mowa w § 3 ust. 4, organizują oraz koordynują ich Przewodniczący.

§ 8.

1. Członkostwo w Radzie wygasa w przypadku:

1) odwołania;

2) pisemnej rezygnacji;

3) śmierci.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 rezygnację z członkostwa w Radzie zatwierdza Minister.

3. Jeżeli wygaśnięcie członkostwa dotyczy Przewodniczącego Rady lub Przewodniczących Komisji, do czasu powołania na te funkcje innych osób ich obowiązki pełnią osoby wskazane przez Ministra.

§ 9.

1. Rada obraduje na posiedzeniach.

2. Komisje mogą obradować w trybie korespondencyjnym, w tym m.in. za pośrednictwem poczty elektronicznej.

3. Posiedzenia Rady odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego Ministra.

4. Posiedzenia Rady lub obrady komisji zwołuje właściwy przewodniczący z inicjatywy własnej lub na polecenie Ministra.

5. O planowanym terminie posiedzenia lub obrad zawiadamia się członków Rady lub członków właściwej komisji co najmniej na 5 dni przed tym terminem. Zawiadomienia mogą być dokonywane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zawiadomienie przekazuje się także do wiadomości Ministra na ustalony adres poczty elektronicznej w urzędzie obsługującym Ministra.

6. Zwołujący posiedzenie lub obrady dołącza do zawiadomienia stosowne materiały, jeżeli ich doręczenie jest niezbędne do przeprowadzenia tego posiedzenia lub obrad.

§ 10.

1. Komisja do spraw opracowania standardów zawodowych przyjmuje projekty standardów zawodowych opracowanych przez zespoły, o których mowa w § 11 ust. 1 w drodze głosowania, zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.

2. Do przyjmowania opinii o projektach standardów zawodowych przez Komisję do spraw opiniowania standardów zawodowych oraz przyjmowania projektów standardów zawodowych przez Radę stosuje się procedurę, o której mowa w ust. 1.

3. Z czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, odpowiednio Przewodniczący Rady lub przewodniczący właściwej komisji sporządza i podpisuje protokół.

4. W przypadku gdy głosowanie dotyczy przyjęcia projektu standardu zawodowego, w protokole wskazuje się również skład osobowy zespołu specjalistów, który opracował projekt standardu zawodowego.

5. Przewodniczący właściwej komisji przekazuje protokół wraz z przyjętymi odpowiednio projektem standardu zawodowego lub opinią o projekcie standardu zawodowego, do wiadomości Ministra na ustalony adres poczty elektronicznej w urzędzie obsługującym Ministra.

6. Przewodniczący Rady przekazuje Ministrowi przyjęty przez Radę projekt standardu zawodowego wraz z opinią o projekcie oraz protokołem z głosowania.

§ 11.

1. Do prac nad poszczególnymi projektami standardów zawodowych tworzy się zespoły specjalistów składające się z nie więcej niż 5 osób.

2. Zespoły specjalistów tworzy i znosi Przewodniczący Rady.

3. Do zespołu specjalistów spośród członków Rady wybiera się osoby posiadające praktykę w zakresie wyceny nieruchomości lub doświadczenie w zakresie gospodarki nieruchomościami, po ich zaopiniowaniu przez Przewodniczącego Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych.

4. W skład zespołu specjalistów mogą wchodzić również osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady niebędące członkami Rady, a posiadające wiedzę w zakresie gospodarki nieruchomościami, geodezji i kartografii, prawa, rachunkowości lub innych dziedzin niezbędnych do opracowania projektu standardu zawodowego z danego obszaru.

5. Tworząc zespół specjalistów Przewodniczący Rady ustala jego skład osobowy i wskazuje koordynatora prac tego zespołu.

6. Koordynator zespołu specjalistów współdziała z Przewodniczącym Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych, przedstawia mu opracowane projekty standardów zawodowych, a także współdziała wraz z zespołem specjalistów przy wprowadzaniu korekt i przygotowywaniu stanowisk, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 4 i 5.

§ 12.

Osobie wchodzącej w skład zespołu specjalistów, który opracował dany projekt standardu zawodowego, wypłaca się kwotę w wysokości 1000 zł brutto w przypadku gdy projekt ten zostanie przyjęty przez Radę i przekazany Ministrowi.

§ 13.

1. Za udział w posiedzeniu Rady Przewodniczącemu Rady, Przewodniczącym i członkom Komisji oraz zaproszonym na posiedzenie członkom zespołów specjalistów przysługuje zwrot kosztów podróży, z tym że:

1) w przypadku odbycia podróży transportem kolejowym zwrot kosztów podróży przysługuje w wysokości zapłaconej ceny biletu kolejowego (1 klasa pociągów ekspresowych, 1 lub 2 klasa pociągów pospiesznych),

2) w przypadku odbycia podróży transportem samochodowym zwrot kosztów podróży przysługuje w wysokości zapłaconej ceny biletu komunikacji samochodowej,

3) w przypadku odbycia podróży innym środkiem transportu zwrot kosztów podróży następuje zgodnie z cennikiem biletów kolejowych (za 2 klasę pociągów ekspresowych, a w przypadku braku tego rodzaju połączeń za 1 klasę pociągów pospiesznych) albo cennikiem komunikacji samochodowej w przypadku braku połączeń kolejowych.

2. Zwrot kosztów podróży przysługuje w przypadku gdy posiedzenie Rady odbywa się poza miejscowością zamieszkania osoby uprawnionej do zwrotu kosztów.

§ 14.

1. Obsługę administracyjno-organizacyjną Rady zapewnia komórka organizacyjna urzędu obsługującego Ministra właściwa w sprawach gospodarki nieruchomościami.

2. Zwrot kosztów podróży i wypłata wynagrodzeń za opracowanie standardów zawodowych następuje ze środków finansowych ujętych w planie finansowym komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1.

§ 15.

Odwołuje się Radę Standardów Wyceny Nieruchomości powołaną zarządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 marca 2018 r. członków w sprawie Rady Standardów Wyceny Nieruchomości (Dz. Urz. MIiR poz. 7).

§ 16.

Traci moc zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 marca 2018 r. w sprawie Rady Standardów Wyceny Nieruchomości.

Minister Inwestycji i Rozwoju: wz. Artur Soboń

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2018-06-06
  • Data wejścia w życie: 2018-06-06
  • Data obowiązywania: 2019-03-14
  • Dokument traci ważność: 2021-10-15

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA