REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 13
ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU1)
z dnia 28 października 2024 r.
w sprawie kontroli zarządczej w Ministerstwie Przemysłu oraz obowiązków jednostek w dziale administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi w ramach kontroli zarządczej
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473), a także art. 69 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530 i 1572) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
§ 2.
1) dział - dział administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi, w rozumieniu art. 5 pkt 6a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1370);
2) jednostka w dziale - jednostkę w dziale w rozumieniu art. 2 pkt 7 ustawy;
3) kierownictwo Ministerstwa - ministra, sekretarza stanu, podsekretarza stanu, dyrektora generalnego oraz szefa Gabinetu Politycznego Ministra;
4) kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa - dyrektora departamentu lub biura Ministerstwa zgodnie z regulaminem organizacyjnym Ministerstwa;
5) Komitet Audytu - Komitet Audytu w rozumieniu art. 288 ustawy dla działu;
6) komórka organizacyjna nadzorująca jednostkę w dziale - komórkę organizacyjną Ministerstwa, której na podstawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa powierzono zadania związane z wykonywaniem nadzoru Ministra nad jednostką w dziale;
7) kontrola zarządcza - kontrolę zarządczą w rozumieniu art. 68 ustawy;
8) Minister - ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi;
9) Ministerstwo - Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach;
10) oświadczenie o stanie kontroli zarządczej - oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za rok poprzedni, sporządzone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 70 ust. 6 ustawy;
11) plan działalności - plan działalności na rok następny, sporządzony zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 70 ust. 7 ustawy;
12) samoocena kontroli zarządczej - sformalizowaną ocenę funkcjonowania kontroli zarządczej;
13) sprawozdanie z wykonania planu działalności - sprawozdanie z wykonania planu działalności za rok poprzedni, sporządzone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 70 ust. 7 ustawy;
14) standardy kontroli zarządczej - standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych, określone w komunikacie nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 84);
15) ustawa - ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
16) właściciel celu - odpowiedzialnego za realizację celu kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa lub kierownika jednostki w dziale.
§ 3.
2. Obowiązek w zakresie zapewnienia adekwatnego, skutecznego i efektywnego systemu kontroli zarządczej realizuje odpowiednio w:
1) Ministerstwie - Minister jako kierownik jednostki,
2) dziale - Minister jako kierujący działem,
3) jednostce w dziale - kierownik jednostki w dziale
- podejmując w szczególności bieżące działania, zgodnie ze standardami kontroli zarządczej.
3. System kontroli zarządczej tworzą regulacje wewnętrzne, zasady i mechanizmy wspomagające zarządzanie, dla uzyskania racjonalnego zapewnienia, że cele i zadania zostaną zrealizowane w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
4. System kontroli zarządczej obejmuje w szczególności:
1) planowanie, monitorowanie i sprawozdawczość z realizacji planu działalności;
2) zarządzanie ryzykiem;
3) kontrolę wewnętrzną;
4) audyt wewnętrzny;
5) zarządzanie portfelem programów i projektów;
6) zarządzanie bezpieczeństwem informacji;
7) zarządzanie ciągłością działania;
8) zapewnianie zgodności działalności z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi;
9) przeciwdziałanie nieprawidłowościom;
10) zarządzanie finansami;
11) zarządzanie zasobami ludzkimi;
12) zarządzanie majątkiem;
13) zarządzanie komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną.
5. System kontroli zarządczej podlega ocenie w szczególności w zakresie jego adekwatności, skuteczności i efektywności.
6. Elementem systemu kontroli zarządczej jest audyt wewnętrzny, o ile zgodnie z art. 274 ustawy jest prowadzony w danej jednostce. Zadaniem audytu wewnętrznego jest w szczególności:
1) doradzanie we wdrażaniu systemu kontroli zarządczej;
2) dokonywanie ogólnej oceny adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w badanych obszarach;
3) przeprowadzanie szkoleń i propagowanie wiedzy z zakresu kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem;
4) aktywny udział w procesie wdrażania i poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej jako głos doradczy w ramach utworzonych rozwiązań organizacyjnych w tym zakresie.
§ 4.
§ 5.
2. Kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa przekazują kierownictwu Ministerstwa informacje o funkcjonowaniu systemu kontroli zarządczej w Ministerstwie.
3. Komórką organizacyjną w Ministerstwie właściwą w sprawach koordynowania kontroli zarządczej jest Biuro Dyrektora Generalnego i Administracji Ministerstwa, zwane dalej „BDG”.
Rozdział 2
Planowanie
§ 6.
1) wieloletnie kierunki działania Ministerstwa;
2) dokumenty strategiczne w obszarach działalności Ministerstwa;
3) propozycje celów zgłoszonych do budżetu zadaniowego w ramach planowania finansowego.
2. Kierownicy jednostek w dziale mogą zaproponować cele inne niż wynikające z wytycznych określonych w ust. 1.
3. Propozycje celów, o których mowa w ust. 1, są przekazywane za pośrednictwem BDG, w terminie do dnia 15 września, do akceptacji dyrektora generalnego oraz zatwierdzenia przez Ministra.
4. Do zatwierdzonych przez Ministra celów, o których mowa w ust. 1, kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa, w porozumieniu z kierownikami jednostek w dziale, przygotowują i przekazują do BDG, w terminie do dnia 30 września, propozycje mierników wraz z ich opisem, planowanymi na koniec roku wartościami docelowymi oraz najważniejszymi zadaniami służącymi realizacji celów.
5. Na podstawie przekazanych propozycji, o których mowa w ust. 4, BDG opracowuje projekt planu działalności Ministra i przekazuje go do akceptacji dyrektora generalnego oraz zatwierdzenia przez Ministra.
6. Zatwierdzony plan działalności Ministra BDG przekazuje Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 października.
7. Plan działalności Ministra podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa w terminie do dnia 30 listopada.
8. Kierownicy jednostek w dziale sporządzają projekt planu działalności na rok następny, uwzględniając plan działalności Ministra, i przekazują do zaopiniowania komórce organizacyjnej Ministerstwa nadzorującej jednostkę w dziale w terminie do dnia 15 grudnia.
9. Projekt planu działalności jednostki w dziale, po zaopiniowaniu przez komórkę organizacyjną Ministerstwa nadzorującą jednostkę w dziale, podlega zatwierdzeniu przez kierownika tej jednostki oraz publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej tej jednostki, a także przekazaniu, w terminie do dnia 31 grudnia, za pośrednictwem BDG, do wiadomości Ministra.
Rozdział 3
Monitorowanie
§ 7.
2. Właściciele celów, w terminie do dnia 15 lipca, przekazują do BDG informację o stopniu realizacji poszczególnych celów za pierwsze półrocze danego roku wraz z odniesieniem się do planowanych wartości docelowych, o których mowa w § 6 ust. 4, oraz stopniu realizacji zadań służących realizacji celów, łącznie z informacją o ryzykach wymagających podjęcia działań w ramach postępowania z ryzykiem.
3. BDG przekazuje informacje, o których mowa w ust. 2, sporządzone przez kierowników jednostek w dziale do wiadomości komórkom organizacyjnym Ministerstwa nadzorującym jednostkę w dziale.
4. Minister oraz kierownicy jednostek w dziale zarządzają ryzykiem w odniesieniu do celów i zadań określonych w planie działalności Ministra lub w planie działalności jednostki w dziale.
5. Na podstawie informacji, o których mowa w ust. 2, BDG opracowuje raport o realizacji:
1) planu działalności Ministra,
2) planów działalności jednostek w dziale
- który przekazuje kierownictwu Ministerstwa i komórce organizacyjnej właściwej do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
6. BDG może zwrócić się do właścicieli celów o złożenie dodatkowych wyjaśnień dotyczących realizacji planu działalności Ministra lub planu działalności jednostki w dziale.
Rozdział 4
Sprawozdawczość
§ 8.
2. Kierownik jednostki w dziale, w terminie do dnia 1 marca, sporządza i przekazuje Ministrowi, za pośrednictwem BDG, sprawozdanie z wykonania planu działalności jednostki oraz składa Ministrowi, za pośrednictwem BDG, oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za rok poprzedni w zakresie kierowanej jednostki.
3. Komórka organizacyjna właściwa do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie przeprowadza samoocenę funkcjonowania kontroli zarządczej za rok poprzedni w Ministerstwie oraz sporządza i przekazuje, w terminie do 31 stycznia, zbiorcze wyniki wraz z ich oceną do dyrektora generalnego oraz Komitetu Audytu.
4. Członkowie kierownictwa Ministerstwa, w terminie do dnia 1 marca, składają Ministrowi, za pośrednictwem BDG, oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za rok poprzedni.
5. Informacje, sprawozdania i oświadczenia, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, są przekazywane przez BDG, za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie, do Komitetu Audytu.
6. BDG przekazuje sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, do wiadomości komórkom organizacyjnym Ministerstwa nadzorującym jednostkę w dziale.
7. BDG przekazuje oświadczenia, o których mowa w ust. 2 i 4, do wiadomości komórki organizacyjnej właściwej do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
8. Na podstawie informacji i sprawozdań, o których mowa w ust. 1 i 2, BDG, w terminie do dnia 31 marca, sporządza i przekazuje kierownictwu Ministerstwa informację z wykonania planu działalności Ministra oraz planów działalności jednostek w dziale.
9. Na podstawie otrzymanych informacji i planów działalności BDG przygotowuje projekt sprawozdania z wykonania planu działalności Ministra.
10. W ramach przygotowywania projektu sprawozdania z wykonania planu działalności Ministra BDG może zwrócić się do właścicieli celów o przekazanie dodatkowych informacji oraz wyjaśnień.
11. Komitet Audytu, w terminie do dnia 31 marca, sporządza pisemną opinię o funkcjonowaniu kontroli zarządczej w dziale za rok poprzedni, zawierającą informację o istotnych ryzykach oraz istotnych słabościach kontroli zarządczej w dziale.
12. Opinia, o której mowa w ust. 11, jest przekazywana do BDG przez komórkę organizacyjną właściwą do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
13. Opinia, o której mowa w ust. 11, jest sporządzana w szczególności na podstawie:
1) informacji, sprawozdań i oświadczeń, o których mowa w ust. 1, 2 i 4;
2) zadań zrealizowanych przez Komitet Audytu, określonych w art. 289 ust. 1 pkt 1-6 ustawy;
3) informacji o istotnych stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach w Ministerstwie w ramach przeprowadzonych kontroli przez komórkę organizacyjną właściwą do spraw kontroli w Ministerstwie;
4) istotnych ryzykach i istotnych słabościach kontroli zarządczej oraz proponowanych usprawnieniach w ramach zrealizowanych zadań zapewniających przez komórkę organizacyjną właściwą do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie;
5) samooceny funkcjonowania kontroli zarządczej, o której mowa w ust. 3;
6) innych dostępnych dokumentów umożliwiających uzyskanie informacji o stanie kontroli zarządczej.
14. Jeżeli opinia, o której mowa w ust. 11, zawiera informacje o istotnych słabościach kontroli zarządczej, Komitet Audytu wskazuje propozycje usprawnień.
15. Na podstawie otrzymanych:
1) informacji z wykonania planu działalności Ministra,
2) sprawozdań z wykonania planu działalności jednostek w dziale,
3) oświadczeń o stanie kontroli zarządczej kierowników jednostek w dziale,
4) opinii Komitetu Audytu
- BDG opracowuje projekt sprawozdania z wykonania planu działalności Ministra i w terminie do dnia 25 kwietnia przedkłada do podpisu Ministrowi.
16. Na podstawie dostępnych w Ministerstwie informacji o kontroli zarządczej, komórka organizacyjna właściwa do spraw audytu wewnętrznego w Ministerstwie przygotowuje projekt oświadczenia o stanie kontroli zarządczej w dziale i w terminie do dnia 25 kwietnia przedkłada do podpisu Ministrowi.
17. Podpisane sprawozdanie z wykonania planu działalności Ministra oraz oświadczenie o stanie kontroli zarządczej w dziale podlegają publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa.
18. W przypadku wskazania zastrzeżeń w złożonym przez Ministra oświadczeniu o stanie kontroli zarządczej, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa lub kierownik jednostki w dziale, którego działalności zastrzeżenie dotyczy, sporządza i przesyła do BDG kwartalne informacje o podjętych działaniach w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, w terminie 30 dni po zakończeniu kwartału.
19. Na podstawie informacji, o których mowa w ust. 18, BDG przygotowuje dla Ministra okresowe zbiorcze informacje o podjętych działaniach w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej w Ministerstwie oraz w jednostkach w dziale.
Rozdział 5
Wzory dokumentów
§ 9.
1) planu działalności i sprawozdania z wykonania planu działalności - stosuje się wzory określone w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 7 ustawy;
2) oświadczenia o stanie kontroli zarządczej - stosuje się wzór określony w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 6 ustawy.
Rozdział 6
Przepis końcowy
§ 10.
MINISTER PRZEMYSŁU
MARZENA CZARNECKA
1) Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2024 r. poz. 289 i 999).
- Data ogłoszenia: 2024-10-28
- Data wejścia w życie: 2024-10-28
- Data obowiązywania: 2024-10-28
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA