REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne
Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów informuje, że wybieranie przez organy Krajowej Administracji Skarbowej podatników (tzw. "typowanie") do kontroli skarbowych opiera się na analizie ryzyka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność tych kontroli wynosi ponad 90 procent.

Ministerstwo Finansów: KAS typuje podatników do kontroli skarbowych w oparciu o analizę ryzyka za pomocą narzędzi analitycznych

"Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera rzetelnych przedsiębiorców, dba o uczciwą konkurencję i walczy z przestępczością ekonomiczną. Typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne" - poinformowało 12 lipca 2023 r. Ministerstwo Finansów w komunikacie przekazanym PAP.

Jak dodało, dzięki temu, w 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, podczas gdy w 2008 r. było ich ponad 150 tys. W tym okresie o połowę zmniejszyła się liczba kontroli skarbowych (obecnie celno-skarbowych). Liczba kontroli podatkowych spadła o 87 proc. - podkreślił resort.

Kontrole dobrze celowane. Skuteczność ponad 90%

Ministerstwo Finansów podało, że KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność kontroli wynosi ponad 90 proc. "Administracja skarbowa interweniuje wtedy, gdy narażony jest interes finansów państwa i uczciwego biznesu" - podało MF. Jak wskazało, większość wątpliwości, które dotyczą rozliczeń podatkowych, wyjaśnianych jest bez angażowania podatników i kontroli.

Pomocny JPK_VAT. Setki milionów złotych wstrzymanych zwrotów VAT. Miliardy złotych zabezpieczone na poczet należności podatkowych

Resort podkreślił, że narzędzia analityczne stosowane przez MF i KAS przynoszą korzyści uczciwym przedsiębiorcom, ułatwiają też identyfikowanie tych nieuczciwych. "W latach 2017-2022 na poziomie MF zidentyfikowano w ten sposób 549 tzw. karuzel podatkowych. Szacowana skala nieprawidłowości wygenerowanych przez nie w obszarze VAT to około 3,58 mld zł" - podało MF. Jak dodało, w wyniku analiz prowadzonych od 2018 roku z wykorzystaniem m.in. JPK_VAT i STIR wstrzymano zwroty VAT na kwotę ponad 279 mln zł; z wykorzystaniem JPK_VAT zabezpieczono na poczet należności podatkowych ponad 2,5 mld zł.

Polecamy: „VAT 2023. Komentarz”. Książka z aktualizowanym serwisem online

System STIR

"Sprawdza się też system STIR, który przeciwdziała wykorzystywaniu systemu bankowego do wyłudzeń skarbowych. W latach 2018-2022 zostało zablokowanych 4035 rachunków bankowych należących do 865 podmiotów objętych blokadami. Kwota zablokowanych środków to 354,4 mln zł, a kwota szacowanych uszczupleń to 2,2 mld zł" - dodał resort.

Niepłacone podatki przy działalności internetowej

Zwrócono uwagę, że zjawisko nieuiszczania należności celnych i podatków z tytułu sprzedaży z wykorzystaniem internetu zostało dostrzeżone nie tylko przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, ale też przez organy Unii Europejskiej. Unia - jak podało MF - zauważyła problemy w tym obszarze i przyjęła m.in. dyrektywę DAC7. Zgodnie z dyrektywą Polska ma obowiązek wdrożenia przepisów unijnych, których konsekwencją jest m.in. potrzeba monitorowania, podmiotów prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem internetu, z pominięciem obowiązków podatkowych - wskazał resort.

Zwalczanie szarej strefy, to wyrównywanie szans w biznesie

"Działania KAS nakierowane są na zwalczanie szarej strefy, nie zaś śledzenie obywateli, i nie może budzić wątpliwości, że mają swoje uzasadnienie, ponieważ wyrównują szanse na rynku między podmiotami prowadzącymi legalną i opodatkowaną działalność" - zaznaczyło ministerstwo.

Wicedyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Robert Michalski zwrócił uwagę, że organy KAS obowiązane są działać na podstawie analizy ryzyka i kierować ewentualne kontrole podatkowe albo kontrole celno-skarbowe do wytypowanych podatników. "Monitoring pewnych obszarów internetu, głównie e-handlu, pozwala na typowanie potencjalnie nieuczciwych podatników do przeprowadzenia wskazanych kontroli. To daje możliwość zmniejszenia ich liczby, obniżenia kosztów funkcjonowania KAS i właściwego wykorzystania zasobów organizacyjnych i kadrowych" - wskazał Michalski, cytowany w komunikacie. "To też powoduje, że nie utrudniamy życia i prowadzenia działalności gospodarczej tym, którzy oferują swoje towary i usługi zgodnie z prawem" – dodał.

 

KAS monitoruje handel online

W 2022 r. 77 proc. internautów zadeklarowało, że kupuje online, stąd naturalnym zjawiskiem jest, to że KAS monitoruje oferty przedsiębiorców w tym obszarze. Monitoring ten był prowadzony również przed utworzeniem KAS - podał resort. Jak wskazał, "rząd nie prowadzi prac legislacyjnych nad zmianami w ordynacji podatkowej, które miały by wpływ na działania kontrolne KAS". "Przyszłe zmiany zostaną wypracowane wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców i mają obejmować uproszczenia i ułatwienia dla nich" - zaznaczył. (PAP)

pad/ drag/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

REKLAMA

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

REKLAMA