Zbigniew Biskupski
Dołącz do grona ekspertów
Czas popularnych imienin to dodatkowy powód, by pilnie uzupełniać domowe zapasy - dla gości, ale i dla domowników. Czy duże zakupy są możliwe dziś, w niedzielę 16 marca? Można wybrać się po nie w ciemno, zakładając, iż jest to niedziela handlowa więc czynne są zarówno sklepy Lidla czy galerie handlowe, jak i najbliższy sklep osiedlowy?
Zachowek tradycyjnie był instytucją prawną, która gwarantowała przynajmniej najbliższym krewnym udział w spadku po zmarłym, jeśli zostali pominięci w testamencie. Od kilkunastu miesięcy obowiązują jednak duże zmiany w prawie spadkowym i takich gwarancji, o ile nie podejmą stosownych działań, nie mają nawet najbliżsi krewni. Znajomość nowych zasad jest jednak niewielka.
REKLAMA
Koniec papierowych paragonów. Teraz potwierdzają dokonanie zakupu, a dla właścicieli sklepów są dowodem, iż dokonując sprzedaży nie unikają płacenia VAT. Ważne są więc dla obu stron transakcji a są narzędziem kontroli dla fiskusa. skoro jednak zdecydował on się na obowiązkowe e-faktury, idzie krok dalej i wprowadza obowiązek cyfrowych paragonów. Czy nie skomplikuje on robienia zakupów?
W takich umowach chodzi tylko o tych lokatorów, którzy mimo niewysokich dochodów są w stanie sfinansować prace remontowe. Należy pamiętać, że koszty remontów mocno wzrosły przez ostatnie lata.
REKLAMA
Teraz dwa razy więcej na pierwsze dziecko - czy taka będzie zmiana w nowym okresie zasiłkowym
15.03.2025
Zmiany w programie Rodzina 800 plus są nieuchronne i pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy nastąpią. Projektów jest wiele - od waloryzacji zasiłku o inflację po całkowitą jego likwidację. Dyskusja o tak daleko posuniętych zmianach jest możliwa, bo połowa Polaków przystałaby na likwidację 800 plus. Ale są też pomysły idące w drugą stronę, korzystne dla dzieci i rodzin dzieci wychowujcych.
W takie mroźne dni jak te z połowy lutego najlepiej widać jak mocno rosną koszty ogrzewania mieszkań i domów gazem. A to jeszcze nie koniec, dodatkowo wzrosną przez nowy podatek jakim jest w rzeczywistości opłata za emisję. To taka jaką w tej chwili płacą firmy - wkrótce obejmie też konsumentów. Jak mocno nowy podatek zwiększy koszty utrzymania w rodzinach?
Faktem jest, że Polacy płacą grosze podatku od domów i mieszkań, w porównaniu z obywatelami innych krajów Europy i świata, bo polski podatek od nieruchomości jest specyficzny i nad wyraz skromny. Czy jednak, by zaostrzyć politykę fiskalną dla ukrócenia nadmiernego deficytu w budżecie państwa trzeba od razu sięgać po drugą skrajność - podatek katastralny.
Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.
Już niemal co druga firma w Polsce korzysta z AI – sztucznej inteligencji. Dla wielu pracowników oznacza to utratę pracy, a zdaniem ekspertów ma być odwrotnie. AI ma wspierać pracowników i mobilizować ich do rozwoju kompetencji oraz edukacji cyfrowej.
Zmiana jednego przepisu w kodeksie pracy spowoduje lawinę korzyści dla milionów zatrudnionych, choć aktualnie niekoniecznie na podstawie umowy o pracę.
Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?
Nadchodzi nowy podatek od mieszkań i domów, wielokrotnie wyższy od obecnego podatku od nieruchomości
10.03.2025
Nowy rząd miał obniżać podatki, a okazuje się, że musi je podwyższyć. I nawet już to robi. Nieformalnie - wystarczy nie waloryzować progów podatkowych w podatku dochodowym, by w 2025 fiskusowi wyższy PIT oddawało kilka milionów podatników. Czy to samo będzie z innymi podatkami - przecież nadmierny deficyt państwa sam się nie zlikwiduje. Rosnąca wartość nieruchomości skusi fiskusa?
Emeryci stracą zwolnienie z PIT, pracownicy dostaną niższą płacę na rękę. Ważne zmiany w PIT 2025
10.03.2025
Bez sporów, konsultacji i długich prac legisjacyjnych. Okazuje się, że można podwyższyć podatki równie skutecznie nic nie robiąc. Tak właśnie się stało w 2025 roku. Brak waloryzacji progów podatkowych i kwoty wolnej w PIT sprawia, że podatnicy o dochodach miesięcznych niższych niż 2500 zł znów muszą płacić podatek dochodowy, choć zwolnieni byli z niego przez ostatnie lata.
Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu. Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.
800 plus, 300 plus - tylko otwierają długą listę zasiłków i świadczeń aktualnie wypłacanych przez ZUS. Na obsługę tego skomplikowanego systemu idą miliardy złotych i zajmują się tym tysiące osób podczas gdy w gospodarce brakuje rąk do pracy. Już choćby z tych dwóch powodów trzeba zreformować system!
Nowe normy dotyczące pracy w upał, które od roku szykuje ministerstwo pracy mają wykluczyć pracę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz nałożyć na pracodawców nowe obowiązki w zakresie BHP. O ile sprawa jest w miarę klarowna jeśli chodzi o pracę w firmach i na powietrzu, o tyle nic nie wiadomo o pracy zdalnej.
Powszechnie panuje mylne przekonanie, że pieniądze z ZUS należą się spadkobiercom tylko wtedy gdy zmarły mający subkonto emerytalne w ZUS nie zaczął jeszcze pobierać emerytury. Dlatego spadkobiercy nawet nie sprawdzają czy im się coś należy ze składek emerytalnych. Tymczasem należy im się z ZUS tak zwana wypłata gwarantowana.
Co z zakupami w niedzielę 9 marca? Czy dziś jest niedziela handlowa i można je zrobić w Lidlu, Biedronce lub w galerii handlowej. Czy wszystkie sklepy są dziś otwarte, czy jedynie te, których zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje?
Program Mój Elektryk wkroczył w nową fazę. Od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.