REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studiowała "Edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z marką INFOR związana od 2019 r. Pracę rozpoczynała w serwisie dziennik zajmując się głównie poszukiwaniem i opisywaniem najświeższych wiadomości z kraju i świata. Aktualnie redaktor serwisu infor.pl.

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.
Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

REKLAMA

Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.
Twój stary dowód osobisty może wpłynąć na wysokość emerytury! Sprawdź, dlaczego warto zachować ten dokument i jak może pomóc w zwiększeniu twoich przyszłych świadczeń emerytalnych.

REKLAMA

"Wczasy pod gruszą" i bon turystyczny - te dwa terminy na pewno kojarzą się wszystkim pracownikom. Ale co z nimi w 2024 roku? Czy możemy spodziewać się powrotu tych popularnych form wsparcia? A może czekają nas zupełnie nowe rozwiązania? Sprawdźmy, co przyniesie nam najbliższy rok w kontekście planowania wakacji.
Urlop na żądanie to jeden z powodów, dla których warto znać przepisy Kodeksu pracy. Pozwala pracownikom na elastyczne korzystanie z wolnego. Ile dni przysługuje? Czy urlop na żądanie jest płatny? Oto najważniejsze informacje.
Od 1 lipca 2024 roku nastąpi zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wyniesie 4300 zł. Ta zmiana ma bezpośredni wpływ na wysokość dodatku za pracę w porze nocnej. Jak obliczyć dodatek do pracy nocnej?
Zdolność do pracy jest zazwyczaj potwierdzana przez lekarza medycyny pracy na okres 2-4 lat. Ten okres może jednak zależeć od wyników badań pracownika. Czy możliwe jest zwolnienie z powodu utraty zdolności do pracy?
Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?
Już są nowe wzory legitymacji dla nauczycieli i uczniów, które uprawniają do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. Nowe wzory, które mają zacząć obowiązywać od 12 lipca, zaprezentowało Ministerstwo Infrastruktury.
Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 
Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?
Obecnie, minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych waha się od 3300 zł do 5200 zł. Wysokość ta jest uzależniona od kategorii zaszeregowania danego stanowiska. Od 1 lipca płace mają ulec zmianie.
Pracownice, które są matkami i karmią piersią, mają prawo do dodatkowych przerw w pracy. Przepisy Kodeksu Pracy gwarantują to prawo i wyjaśniają, jak z niego korzystać.
Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".
W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?
W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.
Pracownik, który przekroczył pięćdziesiątkę, zyskuje dodatkowe prawa w kontekście zabezpieczenia zdrowotnego. W przypadku, gdy doświadcza problemów zdrowotnych uniemożliwiających mu wykonywanie obowiązków zawodowych, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 14 dni w roku kalendarzowym. To oznacza, że przez dwa tygodnie, pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie, niezależnie od tego, czy jest w stanie pracować, czy nie. Jednakże, co się dzieje po tym okresie? Czy pracownik jest pozostawiony bez środków do życia, jeśli jego stan zdrowia nadal mu na to nie pozwala?
Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?
Przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 20 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. 

REKLAMA