REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iwona Kowalska-Matis

Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową instytucją ubezpieczeniową. Zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne obywateli oraz dystrybucją świadczeń m.in emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich w wysokości ustalonej przez parlament i rząd. Doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej ZUS zbiera już od 85 lat. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych.

Obecnie z usług ZUS korzysta około 25 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce i w Europie. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią znaczną część zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń (politykę w tym obszarze kształtuje parlament w drodze ustaleń ustawowych).

Zakład - to państwowa jednostka organizacyjna, a więc nie urząd. Jako taka, pełni określone w prawie funkcje ubezpieczeniowe.

Działalnością Zakładu kieruje Prezes Zakładu, powołany przez Prezesa Rady Ministrów. Prezes Zakładu reprezentuje instytucję na zewnątrz. Nadzór nad działalnością Zakładu sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Do zakresu działania Zakładu należy między innymi:

- realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a w szczególności:

- stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,

- ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń, chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek,

- wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- prowadzenie rozliczeń z płatnikami składek z tytułu należnych składek i wypłacanych przez nich świadczeń podlegających finansowaniu z funduszy ubezpieczeń społecznych lub innych źródeł,

- prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,

- orzekanie przez lekarzy orzeczników Zakładu oraz komisje lekarskie Zakładu dla potrzeb ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

- opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego;

- realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych;

- wystawianie osobom uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji emeryta–rencisty, potwierdzających status emeryta–rencisty;

- dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz środkami Funduszu Alimentacyjnego;

- opracowywanie aktuarialnych analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych;

- kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy;

- kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań zleconych Zakładowi;

- wydawanie Biuletynu Informacyjnego;

- popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych;

- prowadzenie punktu kontaktowego, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2009, str. 1, z późn. zm.), służącego do wymiany danych w ramach Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego;

- prowadzenie prewencji rentowej.

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy składa się w formie oświadczenia. Druk oświadczenia został uaktualniony ze względu na powrót dodatkowego zasiłku od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór.
Odwołanie e-wizyty w ZUS pozwala na skorzystanie z tego terminu innej osobie. Jeśli rezygnujesz z wizyty, pamiętaj o jej odwołaniu. Aż 30% wizyt nie dochodzi do skutku.

REKLAMA

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?
Od połowy października można składać wnioski z tarczy 5.0 dla branży turystycznej. Są to wnioski o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r. ZUS wylicza błędy we wnioskach. Na co uważać, ubiegając się o wsparcie?

REKLAMA

ZUS apeluje, by klienci posiadający zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą, która ma się rozpocząć po 24 października 2020 r., zostali w domu. Wyjazdy do sanatoriów są wstrzymane do odwołania poza jednym wyjątkiem.
Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.
Obniżenie wynagrodzenia w związku z tarczą antykryzysową wpłynęło również na wysokość zasiłków opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich. Zasiłki można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Jak to zrobić?
E-wizyty ZUS ruszyły 20 października 2020 r. Sprawę w ZUS można więc załatwić online, bez wychodzenia z domu. Co zrobić, aby skorzystać z wizyty online?
Świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek za okres lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r. zostały przyznane branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Od 15 października 2020 r. można składać wnioski na PUE ZUS.
ZUS w ciągu 3 lat ma uruchomić nową usługę. Będzie ona polegała na rozliczaniu składek za przedsiębiorców. Rola ubezpieczonych w rozliczaniu składek ZUS zostanie zmniejszona do minimum. Mają jedynie zatwierdzać przygotowany przez ZUS dokument.
Zaświadczenie A1 z ZUS służy do potwierdzenia podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Teraz wniosek o ten dokument można złożyć online na PUE ZUS. Jak krok po kroku złożyć wniosek o zaświadczenie A1?
Jeśli miałeś zadłużenie w ZUS, też możesz otrzymać zwolnienie ze składek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zwolnienia z opłacania składek, w wyniku których więcej firm skorzysta z tej formy pomocy.
W wyniku umarzania składek przez ZUS, na kontach firm w PUE ZUS powstaną nadpłaty. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które miały nadpłatę, skorzystają z pełnego zwolnienia ze składek za kwiecień i maj 2020 r. Będą mogły wnioskować o zwrot nadpłaty bądź zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności.
ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?
Im dłużej senior pracuje, tym wyższą będzie miał emeryturę. Sprawdź, o ile wzrośnie kwota emerytury, gdy osoba uprawniona przejdzie na nią rok później. Dlaczego późniejsza emerytura jest wyższa? Jakie są wysokości najwyższych i najniższych emerytur na Dolnym Śląsku?
Uczniowie, którzy po zdanej maturze chcą nadal się uczyć, mogą nadal otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Należy jednak pamiętać o formalnościach. Jakich?
ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953. W konsekwencji emerytury w głównej mierze kobiet z tego rocznika będą wyższe. Wysokość nowej emerytury nie będzie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury. Ile wyniesie podwyżka emerytur dla rocznika 1953? Czy trzeba składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Oddział ZUS we Wrocławiu zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenie z PPK. Szkolenie „PPK – przygotuj swoją firmę na Pracownicze Plany Kapitałowe" odbędzie się 18 września 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił, jednak nie każdy rodzic będzie mógł go uzyskać od 1 do 20 września 2020 r. Przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek zostaną zamknięte. Jeśli rodzice nie chcą wysłać dziecka do placówki, która jest otwarta i może przyjąć dziecko, nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek.
"Widzimy ogromne zainteresowanie bonem. Rodzice z dziećmi wykorzystują końcówkę wakacji żeby po aktywacji bonu wyjechać jeszcze w tym sezonie" – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. W środę 26 sierpnia ZUS realizuje trzecią transzę płatności.

REKLAMA