REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry start - pomoc dla klientów ZUS

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Dobry start - pomoc dla klientów ZUS
Dobry start - pomoc dla klientów ZUS
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski. Kto korzysta z pomocy pracowników ZUS? Jakie pytania zadają klienci?

62 mln złotych na wyprawki dla małych Dolnoślązaków

REKLAMA

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Prawie miliard złotych trafiło już na konta rodziców i opiekunów dzieci w ramach programu "Dobry start". Na Dolnym Śląsku ZUS wypłacił już 62 mln złotych na wyprawki. Pieniądze dostało już ponad 3,3 mln dzieci w całej Polsce w tym prawie 230 tys. na Dolnym Śląsku. Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli około 2,5 mln wniosków.

REKLAMA

Dolnoślązacy do 26 sierpnia wysłali do ZUS wnioski o wyprawkę dla 248 511 uczących się mieszkańców naszego regionu. Zakład odmówił wypłaty z powodu niespełnienia warunków tylko w 1 038 przypadkach. Najwięcej wniosków wpłynęło we Wrocławiu 35 597. Wałbrzyszanie złożyli 6270 wniosków a Legniczanie 6518 . W powiatach najwięcej wpłynęło ich w powiecie, świdnickim 9756, kłodzkim 8579 i oleśnickim 7 434.

W sumie na całym Dolnym Śląsku wysłanych zostało 181 332 wniosków dla 248 511 dzieci. Na bankowe konta popłynęło już 62 399 100 złotych.

W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski wykorzystując do tego głównie bankowe konto. Szacowany przez Zakład wpływ wniosków w bieżącym roku to: 3,62 mln wniosków na 4,47 mln dzieci.

REKLAMA

- Po pomoc w wypełnieniu i wysłaniu wniosku zwracają się do nas najczęściej mieszkańcy wsi pozbawieni dostępu do Internetu i komputera – mówi opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Są to osoby, które do tej pory składały wnioski w formie papierowej w najbliższym urzędzie gminy – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka wyjaśnia, że w ZUS spodziewano się, że dużo więcej klientów będzie potrzebowało naszej pomocy i zapewnia, że każdy klient, który przychodzi do ZUS otrzymuje pomoc nie tylko w wypełnieniu i wysłaniu wniosku, ale także często np. skanowaniu dokumentów. Z pomocy ekspertów ZUS korzystają przede wszystkim osoby wykluczone cyfrowo, czyli te, które nie mają dostępu do Internetu a tym bardziej komputera czy smartfonu.

Rzeczniczka podkreśla, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej korzystają z pomocy pracowników ZUS w małych miejscowościach. – Do biur terenowych przychodzą mieszkańcy z okolicznych wiosek, którzy do tej pory składali wnioski formie papierowej w gminach. Mieszkańcy dużych miast wysyłają w większości wnioski sami za pomocą bankowości internetowej.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to wypłatę można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Kilka pytań od klientów ZUS

Czy dla osoby, która zdała maturę, ale nie ma jeszcze wyniku z matury, ani świadectwa będzie przysługiwało 300+?

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Oznacza to, że świadczenie dobry start w 2021 r. przysługuje, jeśli dziecko rozpocznie naukę w szkole z dniem 1 września 2021 r. W związku z tym, jeśli dziecko nie pójdzie do szkoły uprawniającej z dniem 1 września 2021 r., świadczenie dobry start nie będzie przysługiwało, bez względu na to, czy otrzyma świadectwo maturalne czy nie.

Czy osoba, która złoży wniosek, to dostanie później potwierdzenie złożenia tego wniosku na swoje konto PUE?

W przypadku złożenia wniosku przez kanał bankowy na adres mailowy klienta wskazany we wniosku zostanie przekazana informacja wraz z urzędowym poświadczeniem przedłożenia wniosku. W trakcie składania wniosku przez portal PUE ZUS urzędowe poświadczenie przedłożenia wyświetla się w momencie wysyłania wniosku przez PUE.

Czy osoba, która złoży wniosek o świadczenie Dobry Start przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia będzie miała automatycznie założony swój profil na portalu PUE ZUS” - w jaki sposób osoba będzie mogła się zalogować na PUE ?

Osoba taka na adres mailowy otrzyma informację o założeniu profilu, wraz z informacją o loginie. Zostanie również poinformowana, że aby zalogować się na portalu PUE, może wykorzystać login PUE i hasło jednorazowe, które otrzyma w wiadomości SMS. Przy pierwszym logowaniu będzie miała możliwość utworzenia nowego hasła do swojego profilu. Zostanie również poinformowana o możliwości zalogowania się także przy pomocy: login.gov.pl (np. profilem zaufanym lub e-dowodem), kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bankowości elektronicznej.

Czy uczeń liceum zaocznego budowlane dostanie 300 +?

Tak, liceum zaoczne należy do katalogu szkół uprawniających do świadczenia dobry start

Więcej: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

ZUS zaprasza do mobilnych punktów, w których pracownicy ZUS zakładają profile na PUE ZUS i pomagają w wypełnieniu wniosku o wyprawkę. Wykaz wszystkich punktów mobilnych w całej Polsce jest dostępny pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/szkolenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA