REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry start - pomoc dla klientów ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Dobry start - pomoc dla klientów ZUS
Dobry start - pomoc dla klientów ZUS
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski. Kto korzysta z pomocy pracowników ZUS? Jakie pytania zadają klienci?

62 mln złotych na wyprawki dla małych Dolnoślązaków

REKLAMA

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Prawie miliard złotych trafiło już na konta rodziców i opiekunów dzieci w ramach programu "Dobry start". Na Dolnym Śląsku ZUS wypłacił już 62 mln złotych na wyprawki. Pieniądze dostało już ponad 3,3 mln dzieci w całej Polsce w tym prawie 230 tys. na Dolnym Śląsku. Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli około 2,5 mln wniosków.

REKLAMA

Dolnoślązacy do 26 sierpnia wysłali do ZUS wnioski o wyprawkę dla 248 511 uczących się mieszkańców naszego regionu. Zakład odmówił wypłaty z powodu niespełnienia warunków tylko w 1 038 przypadkach. Najwięcej wniosków wpłynęło we Wrocławiu 35 597. Wałbrzyszanie złożyli 6270 wniosków a Legniczanie 6518 . W powiatach najwięcej wpłynęło ich w powiecie, świdnickim 9756, kłodzkim 8579 i oleśnickim 7 434.

W sumie na całym Dolnym Śląsku wysłanych zostało 181 332 wniosków dla 248 511 dzieci. Na bankowe konta popłynęło już 62 399 100 złotych.

W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski wykorzystując do tego głównie bankowe konto. Szacowany przez Zakład wpływ wniosków w bieżącym roku to: 3,62 mln wniosków na 4,47 mln dzieci.

REKLAMA

- Po pomoc w wypełnieniu i wysłaniu wniosku zwracają się do nas najczęściej mieszkańcy wsi pozbawieni dostępu do Internetu i komputera – mówi opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Są to osoby, które do tej pory składały wnioski w formie papierowej w najbliższym urzędzie gminy – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka wyjaśnia, że w ZUS spodziewano się, że dużo więcej klientów będzie potrzebowało naszej pomocy i zapewnia, że każdy klient, który przychodzi do ZUS otrzymuje pomoc nie tylko w wypełnieniu i wysłaniu wniosku, ale także często np. skanowaniu dokumentów. Z pomocy ekspertów ZUS korzystają przede wszystkim osoby wykluczone cyfrowo, czyli te, które nie mają dostępu do Internetu a tym bardziej komputera czy smartfonu.

Rzeczniczka podkreśla, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej korzystają z pomocy pracowników ZUS w małych miejscowościach. – Do biur terenowych przychodzą mieszkańcy z okolicznych wiosek, którzy do tej pory składali wnioski formie papierowej w gminach. Mieszkańcy dużych miast wysyłają w większości wnioski sami za pomocą bankowości internetowej.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to wypłatę można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Kilka pytań od klientów ZUS

Czy dla osoby, która zdała maturę, ale nie ma jeszcze wyniku z matury, ani świadectwa będzie przysługiwało 300+?

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Oznacza to, że świadczenie dobry start w 2021 r. przysługuje, jeśli dziecko rozpocznie naukę w szkole z dniem 1 września 2021 r. W związku z tym, jeśli dziecko nie pójdzie do szkoły uprawniającej z dniem 1 września 2021 r., świadczenie dobry start nie będzie przysługiwało, bez względu na to, czy otrzyma świadectwo maturalne czy nie.

Czy osoba, która złoży wniosek, to dostanie później potwierdzenie złożenia tego wniosku na swoje konto PUE?

W przypadku złożenia wniosku przez kanał bankowy na adres mailowy klienta wskazany we wniosku zostanie przekazana informacja wraz z urzędowym poświadczeniem przedłożenia wniosku. W trakcie składania wniosku przez portal PUE ZUS urzędowe poświadczenie przedłożenia wyświetla się w momencie wysyłania wniosku przez PUE.

Czy osoba, która złoży wniosek o świadczenie Dobry Start przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia będzie miała automatycznie założony swój profil na portalu PUE ZUS” - w jaki sposób osoba będzie mogła się zalogować na PUE ?

Osoba taka na adres mailowy otrzyma informację o założeniu profilu, wraz z informacją o loginie. Zostanie również poinformowana, że aby zalogować się na portalu PUE, może wykorzystać login PUE i hasło jednorazowe, które otrzyma w wiadomości SMS. Przy pierwszym logowaniu będzie miała możliwość utworzenia nowego hasła do swojego profilu. Zostanie również poinformowana o możliwości zalogowania się także przy pomocy: login.gov.pl (np. profilem zaufanym lub e-dowodem), kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bankowości elektronicznej.

Czy uczeń liceum zaocznego budowlane dostanie 300 +?

Tak, liceum zaoczne należy do katalogu szkół uprawniających do świadczenia dobry start

Więcej: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

ZUS zaprasza do mobilnych punktów, w których pracownicy ZUS zakładają profile na PUE ZUS i pomagają w wypełnieniu wniosku o wyprawkę. Wykaz wszystkich punktów mobilnych w całej Polsce jest dostępny pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/szkolenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Planujesz zakup nieruchomości? Uważaj na finansową pułapkę – możesz ponieść dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA