REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Roman Przasnyski przeszedł do Gold Finance z Forbesa, gdzie był redaktorem dodatku Forbes Investor. Ma za sobą doświadczenie w bankowości inwestycyjnej (Polski Bank Rozwoju, przejęty później przez BRE Bank) i pracy naukowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Z polskim rynkiem kapitałowym związany jest od momentu jego powstania. Był zastępcą kierownika działu ekonomicznego i redaktorem w Rzeczpospolitej, zastępcą redaktora naczelnego Gazety Giełdy Parkiet oraz redaktorem naczelnym miesięcznika Gra na Giełdzie. Autor licznych artykułów, komentarzy, felietonów oraz materiałów edukacyjnych publikowanych w prasie codziennej i specjalistycznej od 1989 roku.

Mimo że w ostatnich latach giełda dwukrotnie odnotowała hossę, nie pociągnęło to za sobą wzrostu inwestycji w gospodarce.
Silny frank to zła wiadomość zarówno dla posiadaczy kredytów w tej walucie, jak i gospodarki w Szwajcarii. Nawet osłabienie wzrostu gospodarczego nie osłabi mocnego franka szwajcarskiego.

REKLAMA

Październik lubi zaskakiwać. Podczas gdy wszyscy ekscytowali się oczekiwaniem na luzowanie polityki pieniężnej przez Fed, a później nico zmęczeni czekaniem na ten ruch zaczęli przyglądać się wynikom amerykańskich firm, byki otrzymały cios z zupełnie nieoczekiwanej strony. Ludowy Bank Chin podnosząc stopę depozytową z 2,25 do 2,5 proc., zepchnęły w cień wszystkie inne wydarzenia i informacje. Ceny surowców z miedzią i złotem na czele runęły o ponad 2 proc. Na giełdach akcji reakcja była bardziej umiarkowana. Poza naszą, gdzie indeks największych spółek ze stratą przodował w spadkach. Inwestorzy na Wall Street także przeżyli mały wstrząs. Wskaźniki spadały tam po ponad 1 proc.
Na głównych europejskich parkietach nie działo się dziś zbyt wiele. Inwestorzy nie mieli ochoty na podejmowanie bardziej zdecydowanych działań. Ci zaś, którzy się na to zdobyli, operowali na rynkach wschodzących. Prym we wzrostach wiódł Istambuł, gdzie indeks ustanowił kolejny rekord wszechczasów. Bardzo dobrze radziły sobie także wskaźniki w Atenach, Moskwie i Tallinie. Warszawa niewiele im ustępowała. Początek handlu na Wall Street nie był zbyt emocjonujący. Indeksy zyskiwały symboliczne ułamki procent.

REKLAMA

17 sierpnia 2010 r. doradca finansowy Gold Finance podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia na rynku akcji. Z przeglądu wynika, że na pierwszy rzut oka było dość spokojnie na parkietach, choć pojawiały się informacje, które mogły poruszyć inwestorów.
17 sierpnia 2010 r. doradca finansowy Gold Finance podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia w sektorze bankowym. Najgłośniej było oczywiście o przejęciu BZ WBK przez Santandera.
Wrześniowe zestawienie lokat bankowych Gold Finance nie przyniosło żadnych rewolucji. Banki przystopowały i cierpliwie czekają na nowe dane, które dadzą jakiś impuls do zmian na rynku finansowym.
Doradca finansowy Gold Finance podsumował wydarzenia na rynku walutowym w ostatnim tygodniu (11.09-17.09.2010). Z przeglądu wynika, że polski złoty po chwilowym osłabieniu ponownie urósł w siłę.
Polski przemysł w sierpniu zanotował największą poprawę od lipca 2007 r. – wskazuje indeks PMI, sporządzany dla HSBC przez firmę Markit. Dane te korespondują z opublikowanymi informacjami Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi wzrostu PKB w II kwartale 2010 r. Wszystko więc wskazuje na to, że ze spowolnienia znów wyjdziemy obronną ręką, choć ekonomiści wskazują, że w drugiej połowie roku musimy liczyć się ze zmniejszeniem tempa wzrostu.
Główny Urząd Statystyczny podał, że polska gospodarka wzrosła w drugim kwartale o 3,5 proc. Oznacza to, że zamiast oznak osłabienia, mamy wyraźne przyspieszenie w porównaniu do poprzednich kwartałów.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 23 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Szykowane przez Komisję Nadzoru Finansowego zmiany regulacji mogą tę dynamikę wyraźnie osłabić. W drugim kwartale zarówno liczba, jak i wartość udzielonych kredytów była najwyższa od końca 2008 r.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 20 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 19 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 18 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Sierpniowe zestawienie lokat bankowych Gold Finance nie przynosi najlepszych wieści. Okazuje się, że banki za nic mają okres wakacyjny i już rozpoczęły obniżkę oprocentowania lokat.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 17 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Póki co złe prognozy się nie sprawdziły - inflacja w lipcu spadła w porównaniu czerwca br. Jak długo i czy taki trend się utrzyma?
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 13 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.
Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 12 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

REKLAMA