REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Kancelaria prawno - kanoniczna Małgorzata Bryła świadczy pomoc prawną w zakresie prowadzenia procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa mylnie określanych jako rozwód kościelny lub unieważnienie małżeństwa.

W dzisiejszym świecie tak wrażliwym na prawa człowieka, coraz częściej poruszany jest temat zachowania tychże uprawnień w Kościele. Na straży należytego stosowania norm stoi Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku; promulgowany przez papieża Jana Pawła II konstytucją apostolską "Sacrae discipline leges".

Rozwój świadomości społecznej w zakresie praw i obowiązków przysługujących w Kościele Katolickim staje się coraz większy. Duże grono społeczeństwa dąży do uregulowania swojej sytuacji prawo - kanonicznej na forum Kościoła Katolickiego poprzez m.in. prowadzenie procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa. Coraz częściej poruszany jest temat zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim po rozwodzie cywilnym. Prawo kanoniczne dopuszcza taką możliwość, ale tylko i wyłącznie po uzyskaniu prawomocnego wyroku Trybunału Kościelnego.

Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera trzy grupy przesłanek, w oparciu, o które może być prowadzony proces kanoniczny o orzeczenie nieważności małżeństwa:
1) przeszkody kanoniczne
2) wady zgody małżeńskiej
3) brak formy kanonicznej

Praktyka zawodowa i doświadczenie zdobywane w tej dziedzinie, ciągłe pogłębianie wiedzy poprzez studiowanie fachowej literatury, udział w konferencjach z zakresu prawa kanonicznego, czy też kontakt z autorytetami w tej dziedzinie pozwalają na zaoferowanie moich usług Państwu. Przede wszystkim gwarantuje fachową pomoc prawną we wszystkich dziedzinach prawa kanonicznego. Prócz wiedzy akademickiej, popartej wymaganymi prawem kanonicznym dyplomami, posiadam również doświadczenie w prowadzeniu spraw w Trybunałach Kościelnych, zarówno w Polsce, jak i za granicami kraju.

Kontakt:
mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Bryła
ADWOKAT KOŚCIELNY przy SĄDZIE BISKUPIM W SANDOMIERZU
e-mail: biuro.kanonista@wp.pl
(0-15)649-39-11
506-264-864
kanonista.com.pl

 

Zgodnie z prawem kanonicznym „nieważnie jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem bojaźni z zewnątrz, choćby nieumyślnie wywołanej, od której ktoś ażeby się uwolnić, zmuszony jest wybrać małżeństwo”.
Przyczyną kary jest zewnętrzne naruszenie normy karnej, świadomie i dobrowolne, dokonana tylko i wyłącznie przez siebie (przestępstwo własne), ciężko zawinione. Karanie czynów, Kościół uznał za ostateczny środek, po wcześniejszym wyczerpaniu wszystkich możliwości wpływu, oddziaływania mającego na celu skłonienie sprawcy do poprawy i zadośćuczynienia.

REKLAMA

Jak przebiega rozwód kościelny w przypadku gdy strona pozwana nie bierze udziału w sprawie? Kwestia ta jest dość częstą przyczyną zapytań osób zainteresowanych prowadzeniem procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego.
W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku.

REKLAMA

Czy sąd kościelny rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi? Jak wygląda kwestia kosztów procesu? Sprawdź w jaki sposób zostaje ogłoszony i co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa w Kościele.

REKLAMA