| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czym jest uważnienie małżeństwa?

Czym jest uważnienie małżeństwa?

W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku.

Uważnienie zwykłe małżeństwa to czynność, na którą składają się dwa akty prawne tj. usunięcie przeszkody (przyczyny), która powodowała nieważność małżeństwa oraz ponownie wyrażenie zgody małżeńskiej.

1. Uważnienie małżeństwa z powodu przeszkody zrywającej następuje po ustaniu przeszkody lub po udzieleniu dyspensy oraz ponowienia zgody małżeńskiej, przez przynamniej jedną ze stron świadomą istnienia przeszkody.

2. Uważnienie małżeństwa nieważnego, z powodu braku zgody następuje po ponownym wyrażeniu zgody małżeńskiej, przez tą stronę, która jej nie wyraziła lub źle wyraziła, jeśli trwa zgody drugiej strony. Prawo Kanoniczne przewiduje, iż – jeśli braku zgody małżeńskiej nie można udowodnić - to wystarczy, aby strona, która jej nie wyraziła, uczyniła to prywatnie i tajnie. W przypadku, gdy można udowodnić brak zgody, do uważnienia konieczne jest ponownie wyrażenie zgody małżeńskiej z zachowaniem formy kanonicznej.

3. Uważnienie małżeństwa z powodu braku formy kanonicznej aby stało się ważne, powinno być ponownie zawarte według formy kanonicznej, z zachowaniem przepisu kan. 1127§2.

Skutek prawno-kanoniczny uważnienie małżeństwa następuje z chwilą ponownego wyrażenia zgody małżeńskiej.

Zobacz również: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

Inną czynnością prawną, za pomocą której może nastąpić uważnienie małżeństwa jest uważnienie nadzwyczajne tzw. uzdrowienie w związku. Uzdrowienie małżeństwa w związku jest uważnienie małżeństwa, bez konieczności ponawiania zgody małżeńskiej, dokonanym przez kompetentną władzę kościelną, zawierającym w sobie zarówno dyspensę od przeszkody(jeśli istniała), oraz dyspensę od formy kanonicznej, jeśli nie była zachowana, powoduje cofnięcie wstecz skutków prawnych.

Uzdrowienie w związku może nastąpić wówczas gdy:
– pierwotnie nie była wyrażona zgoda małżeńska, ale w międzyczasie została ona wyrażona;
- można dokonać uważnienia małżeństwa nieważnie zawartego na skutek przeszkody albo braku formy prawnej, jeśli by trwała zgoda małżeńska u obydwu stron (Kan. 1163 § 1).

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »