REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Małgorzata Bryła
Adwokat kościelny
Wyrok zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, powinien być ogłoszony jak najszybciej, ze wskazaniem środków, za pomocą, których można go podważyć.
Wyrok zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, powinien być ogłoszony jak najszybciej, ze wskazaniem środków, za pomocą, których można go podważyć.

REKLAMA

REKLAMA

Czy sąd kościelny rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi? Jak wygląda kwestia kosztów procesu? Sprawdź w jaki sposób zostaje ogłoszony i co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa w Kościele.

Kiedy zapada wyrok?

Wyrok to orzeczenie sędziego, który rozstrzyga sprawę prowadzoną przez procesujące się strony.

REKLAMA

Do wydania wyroku w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, wymagane jest uzyskanie u sędziego pewności moralnej. Ta pewność zostaje uzyskana na drodze oceny faktów i dowodów przedstawionych w sprawie.

Wyrok to orzeczenie sędziego, który rozstrzyga sprawę prowadzoną przez procesujące się strony. Wyrok w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa daje przede wszystkim odpowiedz na pytanie sformułowane w dekrecie zawiązania sporu. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1611 i 1612 określa treść oraz strukturę wyroku.

Co powinien zawierać wyrok?

Kan. 1611 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi:
Wyrok powinien:
1° rozstrzygać spór toczący się przed trybunałem, dając właściwą odpowiedź na poszczególne wątpliwości;
2° określać, jakie są obowiązki stron wynikające z procesu i w jaki sposób należy je wypełnić;
3° przedstawić racje, czyli uzasadnienia, zarówno prawne, jak i faktyczne, na których opiera się rozstrzygająca część wyroku;
4° ustalić koszta procesu.

Zobacz również: Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyrok Sądu Kościelnego po wezwaniu Imienia Bożego, winien zawierać z zachowaniem należytego porządku, jaki był sędzia lub trybunał, kto był powodem, pozwanym, czy byli obecni pełnomocnicy, kto był rzecznikiem sprawiedliwości i obrońcą węzła.

Kolejną częścią wyroku jest krótkie przedstawienie faktów z wnioskami stron i sformułowanymi wątpliwościami. Następnie rozstrzygające część wyroku z podaniem motywów, na których opiera się rozstrzygnięcie wyroku. Wyrok Sądu Kościelnego nie rozstrzyga kwestii majątkowych, ani kwestii sprawowania opieki nad dziećmi czy świadczenie sobie wzajemnej pomocy. Cały wyrok kończy się wskazaniem dnia i miejsca, w którym został wydany wyrok, wraz z podpisami sędziów i notariusza.

Ogłoszenie wyroku

Wyrok zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, powinien być ogłoszony jak najszybciej, ze wskazaniem środków, za pomocą, których można go podważyć.
Wyrok orzekający nieważność małżeństwa w I Instancji, nie ma charakteru ostatecznego i wymaga zatwierdzenia przez II Instancję. Taki wyrok wraz z aktami sądowymi należy przesłać do Trybunału Apelacyjnego w ciągu 20 dni, od dnia ogłoszenia wyroku. Trybunał apelacyjny po zapoznaniu się z uwagami obrońcy węzła małżeńskiego lub stron swoim dekretem albo zatwierdza albo dopuszcza sprawę do zwyczajnego rozpatrzenia na nowym stopniu.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA