Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milena Bernacka-Stachniałek

Dołącz do grona ekspertów
Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Prawnik posiadający wieloletnie doświadczenie w stałej i doraźnej obsłudze przedsiębiorców. Specjalista z zakresu prawa gospodarczego, w szczególności prawa spółek, prawa upadłościowego i prawa umów, a także prawa pracy. Ekspert ds. windykacji należności korporacyjnych. Założyciel Kancelarii – www.ilawa-adwokat.pl oraz partner w Kancelarii www.adwokaci.ilawa.pl oraz www.adwokaci-kancelaria.pl. W Kancelarii odpowiedzialna za tworzenie, rejestrację i obsługę spółek, fundacji oraz stowarzyszeń, a także likwidację podmiotów prawa gospodarczego. Reprezentuje klientów w postępowaniach upadłościowych, w tym o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dodatkowo reprezentuje interesy „słabszych” tj. klientów w sporach z bankami, w tym w dochodzeniu roszczeń z tzw. „kredytów frankowych”. Doradza przy procesach likwidacji spółek oraz pełni obowiązki likwidatora spółek. W ramach bieżącej obsługi prawnej podmiotu należącego do wiodącego producenta opona na świecie, mającego swą fabrykę w Polsce, reprezentuje pracodawcę w sporach pracowniczych z pracownikami i doradza w sprawach z zakresu prawa pracy, w tym z zakresu zbiorowego prawa pracy odnoszącego się do aktów prawa pracy. Problemy i zagadnienia z powyższych zakresów, z którymi spotyka w codziennej działalności, opisuje na blogu zamieszczonym na stronie www.ilawa-adwokat.pl

Kontakt:

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i Doradca Restrukturyzacyjny

e-mail: milena@kancelariestachnialek.pl

M: 791-374-660

www.ilawa-adwokat.pl

Obecnie, aby sąd ogłosił upadłość konsumencką należy spełnić dwie pozytywne przesłanki, jedną z nich jest bycie konsumentem na moment składania wniosku, a kolejna to istnienie stanu niewypłacalności, czyli posiadanie co najmniej jednego wymagalnego zobowiązania, którego nie można spłacić. W przypadku spełnienia obu przesłanek, jak i pozostałych warunków formalnych, sąd ogłosi upadłość dłużnika. Powyższe oznacza, że dłużnicy, którym w poprzednim stanie prawnym sąd upadłościowy oddalił wniosek, mogą składać go ponownie. Nie ma przy tym znaczenia jaka była wcześniejsza przyczyna oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.
Dotychczas głównym celem postępowania upadłościowego prowadzonego wobec jednoosobowych przedsiębiorców było zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Od 24 marca 2020 roku postępowanie wobec osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą należy prowadzić tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.
W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości (bankructwa), co w połączeniu z dużą liczbą zamieszkujących tam Polaków powoduje, iż wielu z nich ogłosiło tam swoje bankructwo i uzyskało oddłużenie. Osoby te miały prawo zgłosić do postępowania upadłościowego wszystkie swoje długi, w tym te zaciągnięte przed wielu laty w Polsce, a także zobowiązania wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Niejednokrotnie wielu z nich myśląc np. o powrocie do kraju zastanawia się czy komornik w Polsce nie będzie prowadził przeciwko nim egzekucji w celu odzyskania długów. Czy te wątpliwości są słuszne?