reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Egzekucja komornicza > Upadłość ogłoszona w Anglii a egzekucja długów w Polsce

Upadłość ogłoszona w Anglii a egzekucja długów w Polsce

W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości (bankructwa), co w połączeniu z dużą liczbą zamieszkujących tam Polaków powoduje, iż wielu z nich ogłosiło tam swoje bankructwo i uzyskało oddłużenie. Osoby te miały prawo zgłosić do postępowania upadłościowego wszystkie swoje długi, w tym te zaciągnięte przed wielu laty w Polsce, a także zobowiązania wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Niejednokrotnie wielu z nich myśląc np. o powrocie do kraju zastanawia się czy komornik w Polsce nie będzie prowadził przeciwko nim egzekucji w celu odzyskania długów. Czy te wątpliwości są słuszne?

Czy upadłość ogłoszona w Anglii uchroni przed egzekucją długów w Polsce?

Powyższą kwestię, przynajmniej do 31 grudnia 2020 roku (koniec okresu przejściowego związanego z BREXITEM), regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego (wersja przekształcona), dalej jako Rozporządzenie 2015/848. Przepisy ww. rozporządzenia mają pierwszeństwo przed przepisami krajowymi. Zgodnie z kolei z postanowieniami ww. rozporządzenia prawo państwa wszczęcia postępowania określa przesłanki oraz skutki zakończenia postępowania upadłościowego. Jeśli chodzi o Anglię, to takim aktem jest Insolvency Act z 1986 r. (dalej IA). Zgodnie w brzmieniem art. 278 IA zwolnienie upadłego z długów (discharge) kończy postępowanie upadłościowe osoby fizycznej. Z kolei art. 281 IA stanowi, że zwolnienie upadłego z długów dotyczy wszystkich długów zgłoszonych do postępowania upadłościowego. Ponadto orzeczenie o wszczęciu postępowania upadłościowego wywołuje w każdym innym państwie członkowskim, w tym i w Polsce, bez potrzeby dopełnienia jakichkolwiek formalności, skutki, które wynikają z prawa państwa wszczęcia postępowania. Ponadto skutki postępowania nie mogą zostać podważone w innych państwach członkowskich, w tym i w Polsce (art. 20 ust. 1 Rozporządzenia 848/2015).

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jeśli zatem sąd w Anglii uznał się za właściwy ze względu na COMI (Główny Ośrodek Podstawowej Działalności) to ww. przepisy prawa angielskiego będą właściwe dla ustalenia skutków ogłoszonej tam upadłości. Komornik sądowy w Polsce i inne organy państwowe, bez potrzeby dopełnienia jakichkolwiek formalności, zobowiązani są respektować skutki ogłoszenia upadłości przez dłużników w Anglii pod warunkiem, iż dłużnik wskazał we wniosku wierzycieli z Polski i wysokość długu stwierdzonego tytułem wykonawczym.

Jak sytuacja będzie wyglądać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE?

Należy jednak mieć na uwadze, że od 1 lutego 2020 roku obowiązywać zaczęła Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i związany z nią okres przejściowy w relacjach UE-Zjednoczone Królestwo, który będzie trwać do końca 2020 roku. Okres przejściowy przewiduje utrzymanie obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem na dotychczasowych warunkach, w tym ujętych ww. rozporządzeniem. Upadłości ogłoszone na terenie Wielkiej Brytanii do tego momentu będą wciąż bezpośrednio wykonalne w Polsce. Po upływie tego okresu (lub jego przedłużeniu, na co zezwala umowa maksymalnie jeden raz na maksymalnie 2 lata) dla wywołania tożsamych skutków konieczne będzie uznanie orzeczenia wydanego na terenie Wielkiej Brytanii w Polsce. Po przeprowadzeniu procedury uznania orzeczenia sądy, organy państwowe, komornicy sądowi i wierzyciele zobowiązani będą do przestrzegania i akceptacji skutków jakie ów orzeczenie wywołuje na terenie kraju pochodzenia, w omawianym przypadku Anglii.

Polecamy serwis: Egzekucja komornicza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dot. ogłoszenia upadłości bankructwa./Fot. Shutterstock
W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dot. ogłoszenia upadłości bankructwa./Fot. Shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama