reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Obecnie, aby sąd ogłosił upadłość konsumencką należy spełnić dwie pozytywne przesłanki, jedną z nich jest bycie konsumentem na moment składania wniosku, a kolejna to istnienie stanu niewypłacalności, czyli posiadanie co najmniej jednego wymagalnego zobowiązania, którego nie można spłacić. W przypadku spełnienia obu przesłanek, jak i pozostałych warunków formalnych, sąd ogłosi upadłość dłużnika. Powyższe oznacza, że dłużnicy, którym w poprzednim stanie prawnym sąd upadłościowy oddalił wniosek, mogą składać go ponownie. Nie ma przy tym znaczenia jaka była wcześniejsza przyczyna oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

Nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 roku, usunęła przepisy, na podstawie których sąd upadłościowy mógł oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, tj. art. 4914 ustawy Prawo upadłościowe. Przewidywał on m.in. możliwość oddalenia wniosku, jeżeli dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, gdy prowadzone w stosunku dłużnika postępowanie upadłościowe zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika czy w przypadku braku złożenia wniosku o upadłość, mimo takiego obowiązku np. byłego przedsiębiorcy.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Obecnie, aby sąd ogłosił upadłość konsumencką należy spełnić dwie pozytywne przesłanki, jedną z nich jest bycie konsumentem na moment składania wniosku, a kolejna to istnienie stanu niewypłacalności, czyli posiadanie co najmniej jednego wymagalnego zobowiązania, którego nie można spłacić. W przypadku spełnienia obu przesłanek, jak i pozostałych warunków formalnych, sąd ogłosi upadłość dłużnika. Powyższe oznacza, że dłużnicy, którym w poprzednim stanie prawnym sąd upadłościowy oddalił wniosek, mogą składać go ponownie. Nie ma przy tym znaczenia jak była wcześniejsza przyczyna oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

Okoliczności powstania niewypłacalności nie są obecnie brane pod uwagę na etapie rozpoznania wniosku o upadłość konsumencką, lecz na późniejszym etapie tj. po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i likwidacji majątku dłużnika. Wówczas Sąd decyduje o oddłużeniu dłużnika i jego warunkach. Może nawet zdarzyć się tak, że sąd odmówi umorzenia posiadanego zadłużenia w przypadku, gdy z ustaleń sądu będzie wynikało, że:

- dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, zwłaszcza przez trwonienie swojego majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań,

- w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

W związku z powyższym, jeżeli poprzedni wniosek został oddalony z powodu winy lub rażącego niedbalstwa w przyczynieniu się do powstania lub istotnego zwiększenia stopnia niewypłacalności, istnieje niebezpieczeństwo, że pomimo ogłoszenia upadłości, sąd odmówi oddłużenia. Należy mieć na uwadze, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie daje dłużnikowi automatycznie gwarancji oddłużenia.

Milena Bernacka-Stachniałek

Doradca restrukturyzacyjny

www.ilawa-adwokat.pl

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama