REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

ISOVER wspiera aukcję charytatywną „Budujemy radość dzieciom”

„Budujemy radość dzieciom” to aukcja wspierana przez ISOVER. Celem akcji jest zachęcenie do pomagania najmłodszym. Dochód, który zostanie zebrany podczas akcji „Budujemy radość dzieciom” zostanie przeznaczony na rzecz budowy Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie.

ISOVER – Oficjalny Partner Kamila Stocha

Podczas zawodów w Planicy, Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata i po raz pierwszy w swojej karierze zdobył Kryształową Kulę. Poza kibicami Kamila Stocha wspierała też marka ISOVER.

III-ci Konwent Stolarki dla profesjonalistów pod hasłem „Fakty i Mity”

27–28 lutego br. w Krakowie odbył się III-ci Konwent Stolarki dla profesjonalistów. Wydarzenie zgromadziło prawie 120 uczestników. Celem spotkania była wymiana informacji na temat stolarki. Spotkanie odbyło się w profesjonalnej atmosferze, zaprezentowano wiele innowacji, nie zabrakło też wymiany doświadczeń.

REKLAMA

20-lecie Aquaform

Peoducent wyposażenia łazienek – Aquaform, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Wszystkie produkty Aquaform produkowane są w Polsce w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej.

Mark BV – członkiem niemieckiego Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń t. z.

Mark BV – producent przemysłowych systemów ogrzewania i klimatyzacji został członkiem niemieckiego Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń t. z. Mark BV stale się rozwija, celem firmy jest zwiększenie wydajności produkowanych urządzeń oraz zmniejszenie poboru energii służącej do ich obsługi.

„Copper and the Home” - konkurs dla młodych projektantów i studentów

Międzynarodowy konkurs „Copper and the Home” adresowany jest do do młodych projektantów, a także studentów wzornictwa. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej formy użytkowej wykonanej z miedzi. Projekty można przesyłać do 30 września 2014 roku.

Taras wentylowany – budowa. Krok po kroku

Taras wentylowany możemy budować zarówno na gruncie, jak i na podłożach mineralnych np. wylewce betonowej. Konstrukcję tarasu wentylowanego stanowi płyta, zamontowana na specjalnych wspornikach. Sam taras nie jest trudny do wykonania.

REKLAMA

LUBDREW 2014 – kolejna edycja Targów Obróbki Drewna

W dniach 28–30 marca 2014 roku odbędzie się kolejna edycja Targów Obróbki Drewna – Lubdrew. Targi odbędą się przy ulicy Dworcowej 11 w Lublinie.

ISOVER laureatem w kategorii „Producent materiałów budowlanych”

Podczas 11. gali organizowanej przez miesięcznik „Builder” firma ISOVER została „Budowlaną Firmą Roku 2013”. ISOVER znalazł się wśród 25 najlepszych firm wyróżnionych w konkursie.

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Rok 2013 był rokiem dużych wyzwań w branży dźwigowej. Aby utrzymać silną pozycję na rynku dźwigowym, producenci wind muszą trzymać rękę na pulsie i stale wprowadzać na rynek nowe technologie i rozwiązania.

Rok 2013 w branży dźwigowej

Rok 2013 w branży dźwigowej charakteryzował się wysokim współczynnikiem montażu nowych urządzeń, choć zauważa się spadek względem roku ubiegłego. Wg ekspertów mniejsza sprzedaż dźwigów może wiązać się z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną. Mniej nowych inwestycji to również mniej nowych kontraktów na montaż urządzeń dźwigowych. Prognozy na kolejne lata są jednak optymistyczne.

Perły Ceramiki UE 2013 – 13 nagród dla Grupy Paradyż

6 lutego 2014 r w Warszawie odbyła się 10. jubileuszowa gala konkursu Perły Ceramiki UE 2013. Grupa Paradyż zdobyła aż 13 nagród, w tym także – już po raz 9. – Wielką Perłę Ceramiki UE z Diamentami. Celem konkursu jest promowanie płytek ceramicznych wyróżniających się wzornictwem i parametrami technicznymi.

Bhp podczas spawania

Bez względu na to, jakiego rodzaju prace wykonujemy, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach BHP. Zasady te obowiązują także podczas spawania. Ochrona oczu, unikanie wdychania szkodliwych oparów, ochrona przed odpryskami spawalniczymi czy pamiętanie o bezpieczeństwu pożarowym to zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Zasady bhp podczas toczenia

Podczas pracy na tokarce należy bezwzględnie stosować się do zasad BHP – dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wypadków. Zasady BHP, czyli zasady bezpieczeństwa i higieny pracy określają o jakich elementach zabezpieczających powinien pamiętać pracownik i pracodawca, jakich działań nie wolno podejmować a jakie są dozwolone podczas prac na różnych urządzeniach i w różnych miejscach.

Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

W trakcie wykonywania prac na obrabiarkach czy to do drewna, czy do metalu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pracodawca powinien pamiętać, że przestrzeganie przepisów BHP zabezpiecza pracowników przed ewentualnymi wypadkami i tym samym powinien kontrolować czy owe przepisy są respektowane.

Zasady bhp podczas prac na dachu

Jak powszechnie wiadomo, prace na wysokościach, w tym prace na dachach, należą do szczególnie niebezpiecznych. W związku z tym bardzo istotne jest przestrzeganie wymogów BHP podczas ich wykonywania. Powinien o to zadbać nie tylko pracodawca, czy kierownik budowy, lecz także każdy z pracowników. Jakie zasady BHP obowiązują podczas prac na dachu?

Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zmiany w prawie budowlanym miały wejść w życie pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym, przewiduje się, że będą one obowiązywały od lutego lub marca 2014 roku. Zmiany obejmą między innymi zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź jakie przepisy budowlane wejdą w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.

Ile powinien ważyć styropian grafitowy?

Jaka powinna być minimalna masa styropianu grafitowego? Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu poszerzyło zakres wg którego weryfikowana jest jakość styropianu – ocenia się ją na podstawie masy styropianu, o minimalne poziomy gęstości dla wyrobów grafitowych. Na podstawie przeprowadzonych analiz wykazano, że gęstość styropianów grafitowych o lambdach deklarowanych 0,033 i 0,031 W/(mK) powinna wynosić odpowiednio nie mniej niż 12 kg/m3 i 13,5 kg/m3.

Velux nagrodzony podczas gali Laurów Umiejętności i Kompetencji

Fabryka okien Velux została laureatem podczas prestiżowej gali Laurów Umiejętności i Kompetencji. W kategorii „Nauka i Innowacyjność” firma Velux otrzymała nagrodę za szczególny wkład w rozwijanie nowoczesnej produkcji oraz wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów.

Budowa domu na działce zagrodowej

Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

BHP podczas wykonywania robót ziemnych

W trakcie wykonywania robót ziemnych należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć miejsca prowadzonych prac. Prawidłowe zabezpieczanie wykopów, odpowiednie przygotowanie terenu, na którym prowadzone są roboty ziemne i oznaczenie miejsc po zakończeniu prac to podstawowe elementy, jakich wykonania musi dopilnować zleceniodawca zgodnie z przepisami BHP.

Co zrobić kiedy nie da się wyznaczyć granic działki?

Brak możliwości wyznaczenia granic działki prowadzi do nieporozumień, dlatego warto poprosić o pomoc uprawionych geodetów. Jeśli jednak nawet profesjonaliści nie będą w stanie wyznaczyć prawidłowego przebiegu granic, a sąsiedzi nie dojdą do porozumienia w sprawie ustalenia jak granice mogą przebiegać, sprawa prawdopodobnie zostanie umorzona i przekazana do rozpatrzenia w postępowaniu sądowym.

Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Praca na budowie niesie za sobą różne niebezpieczeństwa – od pracy na wysokościach po używanie mechanicznych narzędzi, które nieprawidłowo stosowane mogą spowodować sytuacje zagrożenia. Wobec tego każdy z pracowników powinien znać zasady bezpiecznej pracy na budowie. Równie ważne jest aby pracodawca kontrolował czy te zasady są przestrzegane.

BHP podczas wykonywania stropów

Podczas wykonywania stropów osoby, które się tym zajmują zobowiązane są do przestrzegania określonych przepisów BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość wypadków na budowach wynika niestety z lekceważenia tego rodzaju przepisów. Jakie wytyczne odnośnie BHP obowiązują podczas wykonywania stropów?

BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Na budowie bardzo ważne jest zachowywanie się zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy. Staje się to szczególnie istotne w trakcie korzystania z urządzeń i w trakcie montowania instalacji elektrycznych. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bo jedno porażenie prądem może skończyć się śmiercią któregoś z pracowników. W jaki sposób należy postępować podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych na budowie?

Ocieplenie budynku bez pozwolenia na budowę

Większość prac budowlanych wymaga pozwolenia na budowę, chociaż istnieje grupa prac, które wystarczy zgłosić w odpowiedniej jednostce administracyjnej – w starostwie – i grupa prac, których w ogóle nie musimy w żaden sposób zgłaszać. Kiedy pozwolenie na budowę przy ociepleniu budynku nie jest konieczne?

Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu zaczyna od kupienia działki. Następny krok, to wykonanie pojektu architektonicznego przez specjalistę, który od momentu jego stworzenia chroniony jest prawem autorskim.

Jak usunąć sople z dachu?

Zwisające sople z dachu to jedno z zimowych zagrożeń. Nie robiąc nic, aby zapobiec ich powstawaniu lub nie usuwając ich na czas, może dojść do tragedii. Jak dochodzi do powstania sopli i jak możemy je usunąć? Czy istnieje sposób, aby zapobiec ich powstania?

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Budowa każdego domu wymaga otrzymania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac, zaś po ich zakończeniu – zgłoszenia o zakończeniu budowy wraz z odpowiednimi dokumentami. Kiedy możemy się wprowadzić do domu? Jak wygląda to w domach jednorodzinnych, a jak w budynkach deweloperskich?

Dekoral – najmocniejsza marka farb w Polsce

Marka Dekoral – najmocniejsza marka farb w Polsce. W najnowszym Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek brand PPG Deco Poska okazał się być najmocniejszą marką farb w Polsce.

Rynek budowlany: coraz mniej pozwoleń na budowę

W 2013 roku wydano 138,1 tys. pozwoleń na budowę. To niewiele, analizując kilka ostatnich lat. Coraz mniej budują zarówno deweloperzy, jak i indywidualni inwestorzy.

Pierwszy dom aktywny w Rosji – energooszczędny budynek o wysokiej izolacyjności cieplnej

W Rosji wybudowano pierwszy aktywny budynek, który zapewnia mieszkańcom wysoką ochronę przed zimnem przy jednoczesnym minimalnym żużyciu energii cieplnej. Do efektywności energetycznej budynku przyczyniły się m.in. okna dachowe i fasadowe, dzięki którym mieszkańcy przez większą część roku mogą korzystać z naturalnego oświetlenia i cieszyć się słońcem.

Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Zmiany mają współgrać z kodeksem budowlanym, który jest dopiero tworzony. Na jakie zmiany muszą się przygotować firmy budowlane i osoby indywidualnie budujące domy jednorodzinne? Jak zmieni się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę?

Dokumentacja BHP na budowie

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w prawie pojawiły się nowe zapisy, które dotyczyły zagadnień związanych z zakresem bezpieczeństwa pracy. Między innymi od tego czasu właściciele budów muszą posiadać informację o bioz – bezpieczeństwie i ochronie zdrowia, a także plan tych bezpieczeństwa i ochrony. Jak powinna wyglądać dokumentacja dotycząca BHP na budowie?

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Od 2014 roku zmieni się bardzo dużo w kwestii zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Wejdą w życie dużo bardziej restrykcyjne przepisy, które między innymi nie pozwolą na odliczenie podatku VAT za materiały wykorzystane do budowy albo remontu domu o wielkości powyżej 110 metrów kwadratowych. Kto będzie miał możliwość odliczenia podatku VAT za materiały budowlane?

Zniesienie pozwolenia na budowę

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

Fińskie domy drewniane – ciekawa alternatywna dla tradycyjnego budownictwa

Fińskie drewniane domy prefabrykowane nie są zbyt doceniane na polskim rynku, a są to budynki trwałe i ekologiczne. Najwięcej domów ekologicznych budują Finowie, domy te mają niski współczynnik przenikalności cieplnej, co przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60%.

Dach pokryty blachodachówką. Mycie pokrycia dachowego i czyszczenie rynien. Poradnik

Blachodachówka to popularne pokrycie dachowe. Właściwe przygotowanie dachu do zimy pozwoli uniknąć nam wielu niespodzianek, a także oszczędzić czas i pieniądze. Ekspert firmy Ruukki Polska - Michał Jabłonkowski podpowiada, jak zabezpieczyć dach przed zimą, aby nie uszkodzić blachodachówki.

Podmurówka w domu – jak ją wykończyć?

Dobrze wykonana podmurówka może być ozdobnym elementem budynku. Podmurówkę możemy wykańczać na wiele sposobów: betonem, piaskowcem, klinkiem, tynkiem lub farbą. Zobacz poradnik.

Dobra koniunktura na rynku ociepleń

Producenci materiałów ociepleniowych przewidują znaczną poprawę sytuacji na rynku ociepleń w przeciągu najbliższych dwóch lat – tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska. Według prognoz, pierwsze wzrosty pojawią się już w najbliższym sezonie budowlanym. Kolejny wzrost ma pojawić się do połowy 2015 roku.

Nowi producenci w programie „Gwarantowany Styropian”

Krasbud, Pol-Styr, Polstyr, Styr-Bud, Styropmin i Swisspor Polska, to kolejni producenci, którzy przystąpili do Programu „Gwarantowany Styropian”. Producenci Ci własnowolnie poddali się zasadom standaryzacji oznakowania i kontroli jakości swoich wyrobów mając na uwadze ciągłą wysoką jakość styropianu dla budownictwa na polskim rynku.

Budowa i remont. Jak zaoszczędź VAT przy zakupie materiałów budowlanych

Kupując materiały budowlane do budowy lub remontu domu lub mieszkania – do końca tego roku mamy możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Zobacz ile można zaoszczędzić? W przypadku budowy domu limit odliczenia wynosi ok. 30.000 zł, w sytuacji, kiedy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę – ok. 10.000 zł.

Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Wybór miejsca pod budowę domu nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skomunikowanie działki z istotnymi dla nas punktami – pracą, szkołą, przedszkolem. Warto także przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji ukształtowanie terenu w wybranym przez nas miejscu, sprawdzić księgi wieczyste, mapy ewidencyjne i warunki zabudowy.

Malowanie elewacji – jak wybrać najlepszy kolor

Elewacja jest pierwszym elementem, po którym ludzie oceniają nasz dom. Dobrze dobrane kolory elewacji, dachu, okien i innych, drobniejszych elementów powodują, że budynek wydaje się elegancki lub jeśli nam na tym zależy – przyciąga wzrok. Jak odpowiednio zestawiać ze sobą kolory? Który kolor najlepiej sprawdzi się na elewacji naszego domu?

Wymiana okien. Szczegółowy poradnik

Wymiana okien to bardzo duże przedsięwzięcie szczególnie w domach jednorodzinnych gdzie wymienić trzeba nawet kilkanaście łącznie z oknami dachowymi. Jak odpowiednio zmierzyć okno? W jaki sposób przygotować otwór do wymiany okna? Co najlepiej nadaje się do mocowania nowych okien? Jakie znaczenie ma źle zamontowany parapet zewnętrzny?

Wykończenie elewacji. Poradnik

Gdy planujemy remont domu lub gdy chcemy się wprowadzić do nowo postawionego budynku, zastanawiamy się w jaki sposób wykończyć elewację aby wyglądała ładnie i nie wymagała częstej konserwacji. Do wyboru mamy tynki, płytki elewacyjne, panele czy cegły. Jaki rodzaj wykończenia elewacji jest najtańszy? Które z wykończeń będzie najtrwalsze?

Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

W Polsce pokrycia dachowe narażone są na podmuchy wiatru o różnej sile ze względu na położenie geograficzne. Strefę III – o największej sile wiatru stanowią południowe części województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Strefę II – część województwa świętokrzyskiego i Pomorze, zaś strefę I reszta kraju. Jak przygotować dach na intensywne podmuchy wiatru? Co pomoże przeciwdziałać zagrożeniu?

Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

Przegląd dachu jesienią to ważna czynność, która zabezpieczy nas przed niespodziankami w okresie zimowym. Zobacz, jak sprawdzić pokrycie dachu? jak odetkać zatkane rynny? Jak zamontować zabezpieczenia przeciwśnieżne? Oraz jakie narzędzia przydadzą nam się do odśnieżania dachu?

REKLAMA