REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milion emerytów nie dostanie emerytury w maju - dlaczego i czy to w ogóle jest prawda

Milion emerytów majową emeryturę otrzyma w kwietniu, a czerwcową w maju
Milion emerytów majową emeryturę otrzyma w kwietniu, a czerwcową w maju
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

"Milion seniorów nie dostanie w maju wypłaty",  donosi dzisiejszy - 30 kwietnia 2024 roku, "Fakt". Czy to prawda?

Chodzi oczywiście tylko o emerytury majowe. Wszystko przez kalendarz i terminy wypłat. Spokojnie, nikogo ZUS nie pominie. Emerytury są wypłacane przez ZUS kilka razy w miesiącu: terminy są stałe, a o tym kiedy emerytura będzie wypłacana seniorowi decyduje Zakład rozpatrując wniosek o emeryturę i przyznając świadczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz tegoroczny sprawia, że aż trzy grupy emerytów dostaną swoje pieniądze o dzień lub dwa wcześniej. Ogólna zasada jest taka, że jeśli ustalony na stałe termin wypłaty emerytury przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS wysyła lub przelewa na konto pieniądze dla emeryta wcześniej.

Ale nawet biorąc pod uwagę te okoliczności, "Fakt" się myli. "Pierwszomajowi" emeryci dostaną świadczenie już w kwietniu, ale to nie znaczy, że ZUS nie wyśle im emerytur w maju w ogóle - tak się bowiem składa, że najpóźniej w piątek 31 maja musi im przekazać świadczenie za czerwiec. 1 czerwca jest bowiem także dniem ustawowo wolnym od pracy - przypada w sobotę!

Terminy wypłat emerytur w ZUS: dlaczego niektórzy majową emeryturę dostali już w kwietniu a czerwcowa przyjdzie w maju

Stałe terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. 1 maja to oczywiście święto więc i dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przekazał już więc emerytury majowe w ostatnich dniach kwietnia.

Emeryci, którzy zadysponowali przelewanie świadczenia na wskazane przez siebie konto bankowe mają już te pieniądze na swoich kontach. Ci, którzy czekają na listonosza z przekazem pocztowym mogą się go spodziewać lada moment – dziś albo w czwartek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłaty emerytur w maju: jacy seniorzy dostaną pieniądze wcześniej niż zwykle

To nie jedyny przypadek w maju gdy emerytury ZUS wypłaci wcześniej. Podobnie jest z emeryturami przekazywanymi seniorom każdego 5 dnia miesiąca. W maju 2024 roku to niedziela, oczywiście dzień ustawowo wolny od pracy, a ponieważ 3 i 4 maja to także dni wolne (odpowiednio: święto i sobota), ZUS przekaże emerytury aż trzy dni wcześniej, w czwartek 2 maja.

Z taką sytuacją mieć będziemy jeszcze do czynienia 25 maja, który to dzień wypada w sobotę, W konsekwencji ZUS przeleje emerytury bądź wyśle przekazy pocztowe wcześniej – nie później niż w piątek 24 maja.

Terminy wypłaty emerytury: co ze zmianami w czerwcu?

Kalendarz sprawia, że nawet z formalnego punktu widzenia nie będzie miesiąca, w którym emeryt nie otrzymałby emeryt, by w kolejnym lub go poprzedzającym odebrać świadczenie dwa razy.

Także w czerwcu są zmiany w terminach wypłat emerytur z ZUS. Od razu znów 1 czerwca jest dnień ustawowo wolnym od pracy (sobota), znów więc emerytury zostaną przelane lub wysłane przekazem pocztowym wcześniej, nie później niż w piątek 31 maja 2024 r.
A to oznacza, że jednak „pierwszomajowi” emeryci dostaną świadczenie w maju, z tym że będzie to emerytura należna za czerwiec, wypłacona, jak to się mówi – awansem!.

W czerwcu jednak wyjątkowo będą tylko dwa takie przypadki: 1 i 15 czerwca, oba w związku z tym, że terminy te wypadają w soboty, a więc dzień ustawowo wolny od pracy.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA