REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Notariusz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z podatku od darowizny - błąd w zgłoszeniu SD-Z2, kilka darowizn w jednym formularzu

Otrzymując darowizny pieniężne w różnych dniach podatnicy uprawnieni do zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn powinni (co do zasady) złożyć odrębne zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na odrębnych formularzach SD-Z2. Ale dokonanie zgłoszenia darowizny w innej formie niż na formularzu SD-Z2 lub na błędnie wypełnionym formularzu nie może przesądzać o niespełnieniu warunków do uzyskania zwolnienia na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dlatego podatnik, który w ustawowym terminie zgłosił w jednym formularzu SD-Z2 trzy darowizny od matki, dochowując przy tym pozostałych warunków ustawowych (tj. otrzymania darowizny przelewem na konto) – może skorzystać z tego zwolnienia podatkowego.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

W przypadku zakładania spółki komandytowo-akcyjnej należy zacząć od przygotowania statutu.

Ulga na krew – jak zaoszczędzić na podatku oddając krew

Oddawanie krwi nic nie kosztuje. Warto też wiedzieć o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi.

Notariusze z dostępem do bazy PESEL?

Krajowa Rada Notarialna otrzymała od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów warunki techniczne, których spełnienie umożliwiłoby notariuszom uzyskanie dostępu do rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych – poinformował Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 35882).

REKLAMA

Kiedy można uniknąć podatku od spadków i darowizn

Otrzymanie darowizny lub spadku może wiązać się z obowiązkiem, do którego wypełnienia zobowiązany jest obdarowany. Zgodnie z ustawą to po jego stronie leży zgłoszenie faktu otrzymania darowizny lub spadku oraz odprowadzenie podatku fiskusowi w odpowiedniej wysokości. Niedopełnienie obowiązku skutkować może negatywnymi konsekwencjami.

Podatek od spadków i darowizn - nowe kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe od 13 października 2022 r.

Podatek od spadków i darowizn - stawki, kwoty wolne i skale podatkowe. Od 13 października 2022 r. obowiązują nowe (wyższe) kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn. Sprawdźmy jakie!

Notariusz dokona wpisu w księdze wieczystej i wyda nakaz zapłaty

Rada Ministrów przyjęła 4 października 2022 r. projekt nowelizacji Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Nowe przepisy uprawniać mają notariuszy m.in. do dokonywania wpisów hipotek w księgach wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Jednocześnie, zwiększony zostanie nadzór sprawowany nad notariuszami, ze względu na uzyskanie przez nich nowych kompetencji. Nowe przepisy (o ile oczywiście zostaną uchwalone przez Sejm) mają wejść w życie (co do zasady) po 12 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - czyli stanie się to najprawdopodobniej pod koniec 2023 roku.

Darowizna pieniędzy ze wspólnego rachunku bankowego a zwolnienie z podatku

Czy darowizna pieniędzy od członka najbliższej rodziny może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny pieniądze znajdowały się na rachunku bankowym, którego współwłaścicielami są darczyńca i obdarowany? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 września 2022 r.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn - wyższa kwota wolna

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn już niedługo mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Zwolnienia podatkowe darowizn od najbliższych – RPO chce zmian

Zdaniem RPO stanowisko organów podatkowych i niektórych sądów administracyjnych prezentowane w sprawach zwolnienia dla osób najbliższych z podatku od spadków i darowizn jest zbyt rygorystyczne. Rzecznik podkreśla, iż zwolnienie to ma wymiar społeczny.

Pomoc Ukraińcom a koszty podatkowe firmy

Nie każda pomoc świadczona obywatelom Ukrainy może być kosztem podatkowym firmy. Przekonała się o tym pewna spółka, która wystąpiła o indywidualną interpretację podatkową.

Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych

Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.

Notarialny nakaz zapłaty - planowane rozwiązania

Notarialny nakaz zapłaty to nowe narzędzie, które ma m.in. zapewnić obywatelom szybsze dochodzenie roszczeń.

Honorowanie darczyńcy a VAT

Dobrowolne umieszczenie informacji o podmiotach udzielających finansowego wsparcia (tzw. honorowanie darczyńcy), nieposiadające znamion reklamy stanowi czynność neutralną na gruncie ustawy o VAT.

Darowizny na rzecz uchodźców zwolnione z VAT

Zmianie uległy przepisy dotyczące stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Obowiązuje zerowa stawka VAT od darowizn na rzecz uchodźców. Osoby udzielające pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą korzystać z zerowego VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług. Zwolnienie z VAT w tym zakresie ma obowiązywać do 30 czerwca br.

Taksa notarialna

Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.

Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?

VAT od wynagrodzenia notariuszy - RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej, stanowiącej wynagrodzenie za usługi notariuszy. Tymczasem uzasadnione są wątpliwości, czy jest to zgodne z prawem i nie narusza praw obywateli – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Według resortu finansów VAT nie powinien być doliczany do wynagrodzenia notariuszy, a zmiana tej praktyki zależy od resortu sprawiedliwości. Dlatego Marcin Wiącek prosi o stanowisko ministra Zbigniewa Ziobrę. Pyta, czy do MS wpływały skargi w tej sprawie, a także czy resort dostrzega konieczność działań legislacyjnych.

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

Darowizna od brata i bratowej tylko w części zwolniona z podatku

Darowizna nieruchomości stanowiącej małżeńską wspólność ustawową brata i bratowej jest tylko w części zwolniona z podatku. Darowizny udziału w nieruchomości od brata podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast darowizna udziału w nieruchomości od bratowej nie jest objęta zwolnieniem dla najbliższej rodziny, a zatem będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla osób należących do II grupy podatkowej (bratowa należy do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn).

Czy darowizna od siostry jest zwolniona z podatku?

Czy darowizna, którą podatnik otrzyma od siostry, podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zwolnienie z tego podatku?

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze

Każdy z nas czasem przekazuje różnego rodzaju darowizny na organizacje pożytku publicznego. Pomoc osobom, którym z jakiś powodów wiedzie się w życiu gorzej jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Nie tylko bowiem wpływa ona na poprawę warunków życia osoby obdarowanej, ale również nas samych uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Z procesem pomagania wiąże się pojęcie wspomnianej już wcześniej darowizny. Czy wiemy jednak czym ona jest dokładnie i na jakich zasadach oraz jakim podmiotom możemy ją przekazać oraz na jakich zasadach możemy odliczyć ją w podatku dochodowym (PIT)? Wszystkie szczegóły postaramy wyjaśnić się w tym artykule.

Darowizna bez podatku 2022

Darowizna bez podatku od spadków i darowizn zgodnie z polskim prawem jest możliwa. Wysokość podatku od darowizny oraz zwolnienie z niego są zależne od wartości rzeczy darowanej, a także stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. Kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku od darowizny?

Odwołanie darowizny z powodu zdrady?

Czy zdrada może być przyczyną odwołania darowizny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Darowizna dla Ukraińca - co z podatkiem

Specustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ostatecznie nie zwolniła z podatku wszystkich darowizn otrzymanych przez obywateli Ukrainy. Wielu obdarowanych i tak nie musi go jednak zapłacić – wystarczy sięgnąć po ogólne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Notarialna pomoc dla obywateli Ukrainy

W pomoc dla obywateli Ukrainy włączyły się korporacje prawnicze, w tym poznańscy notariusze. Jaką pomoc można uzyskać?

Darowizna na kościół, kult religijny i kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - odliczenie w PIT. Kiedy limit 6% a kiedy bez limitu?

Podatnicy podatku dochodowego (osoby fizyczne) i ryczałtowcy, którzy przekazali darowiznę na kościół, związek religijny, dla parafii i inne cele kultu religijnego mogą skorzystać z odliczenia tych kwot od dochodu (nie więcej niż 6% dochodu) w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jakie są zasady tego odliczenia? Czy można odliczyć darowizny na Radio Maryja i Telewizję Trwam? Natomiast darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczać bez limitu.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Rozliczenie PIT za 2021 rok – odliczenie darowizn

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można odliczyć (od dochodu lub przychodu przed obliczeniem podatku) szereg darowizn przekazanych przez podatnika w rozliczanym 2021 roku. Pozwala to pomniejszyć dochód, od którego oblicza się podatek dochodowy, a przez to zapłacić mniejszy PIT. Odliczenie darowizn wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie może przekroczyć 6% dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) podatnika. Jakie darowizny mogą być odliczone w zeznaniu PIT?

Polski Ład a leasing samochodu

Polski Ład zmienił warunki firmowego leasingu samochodu. Nowe regulacje zmieniają zasady ich wykupu i odsprzedaży. Ta forma finansowania samochodu przez przedsiębiorców przestanie być opłacalna.

Jak przepisać mieszkanie na dziecko?

Jeśli rodzice chcą przekazać swojemu dziecku mieszkanie, które jest ich własnością mogą zrobić to za pomocą umowy darowizny mieszkania. Umowa wymaga jednak zachowania szczególnej formy. Możliwe jest również zwolnienie z podatku od darowizn.

Darowizna mieszkania. Co warto wiedzieć?

Darowizna mieszkania. Polskie prawo przewiduje bezpłatne przekazanie własnego mieszkania na rzecz innej osoby. Dokonywane jest zwykle na rzecz najbliższej rodziny. Jednak nie ma prawnych przeciwwskazań, aby obdarować mieszkaniem również osobę niespokrewnioną. Jednak każda z nich niesie za sobą inne konsekwencje podatkowe. Jakie?

Taksa notarialna a VAT - Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra Finansów

Taksa notarialna a VAT. 15 listopada 2021 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów z pytaniami, czy jego resort otrzymywał skargi związane ze sposobem ujmowania podatku VAT w taksie notarialnej, oraz czy Minister rozważa konieczność podjęcia działań (np. wydania interpretacji ogólnej) w zakresie sposobu rozliczania podatku VAT przez notariuszy. Zdaniem Rzecznika praktyka doliczania przez notariuszy podatku od towarów i usług do taksy notarialnej budzi uzasadnione wątpliwości i trudno ją uznać za prawidłową. Natomiast Prezes Krajowej Rady Notarialnej uważa, że praktyka poboru przez notariuszy wynagrodzenia według stawek określonych przez Ministra Sprawiedliwości i doliczania VAT do tak obliczanego wynagrodzenia, trwa nieprzerwanie od 28 lat i nie była kwestionowana przez organy podatkowe, ani organy nadzoru nad notariuszami. Zaś Ministerstwo Finansów od lat konsekwentnie potwierdza, że nie można doliczać VAT do taksy notarialnej i równie konsekwentnie nie podejmuje w tym zakresie działań kontrolnych.

Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie lub przekazanie pieniędzy na konto (możliwa jest też wpłata gotówkowa pieniędzy na konto w oddziale banku). Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki (do ręki obdarowanego) albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.

Deklaracje PCC-2 i SD-2 w e-Urzędzie Skarbowym - usługi dla notariuszy

PCC-2 i SD-2 w e-Urzędzie Skarbowym. Ministerstwo Finansów poinformowało 1 października 2021 r., że w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) udostępniona została nowa usługa przeznaczona dla notariuszy – możliwość złożenia deklaracji PCC-2 i SD-2. W okresie przejściowym PCC-2 i SD-2 będą mogły być składane zarówno przez e-Urząd Skarbowy, jak i przez dotychczasowe formularze dostępne na Portalu Podatkowym.

Czy darowizna od brata jest zwolniona z podatku?

Darowizna od brata a podatek od spadków i darowizn. Czy darowizna, którą podatnik otrzyma od brata, podlega zwolnieniu z podatku zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych - skutki podatkowe

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych. Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie darowizny dla osoby prawnej i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

Wspólny kredyt z rodzicami. Spłata rat kredytu to nie darowizna

Wspólny kredyt z rodzicami a podatek. Spłata rat kredytu (zaciągniętego solidarnie przez pełnoletnią córkę wraz z rodzicami) przez samych rodziców - nie powoduje po stronie córki powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Nie musi ona płacić podatku i składać zgłoszenia SD-Z2. Bowiem spłata rat jedynie przez rodziców w takiej sytuacji nie jest darowizną. Nawet jeżeli w zakupionym na kredyt mieszkaniu mieszka sama córka i jest ona jedyną właścicielką tego mieszkania. Dotyczy to oczywiście także innych "składów" solidarnych kredytobiorców - spokrewnionych, spowinowaconych, czy spoza kręgu rodzinnego.

Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

Darowizna samochodu dla osób z rodziny wspólnika a VAT

Darowizna samochodu a VAT. Czy czynność darowizny pojazdu przez wspólników na rzecz osób z rodziny jednego ze wspólników będzie opodatkowana podatkiem VAT w sytuacji, gdy przy nabyciu pojazdu spółka nie dysponowała prawem do odliczenia podatku naliczonego oraz nie poniosła żadnych istotnych wydatków na przekształcenie czy modernizację pojazdu, z tytułu których dokonano odliczenia podatku naliczonego?

Darowizna od matki - skutki podatkowe

Darowizna od matki. Czy darowizna środków pieniężnych przekazanych na rachunek bankowy jest zwolniona od opodatkowania po jej zgłoszeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego?

Jak odliczyć darowiznę na kościół?

Darowizna na kościół (darowizna na cele kultu religijnego). Co można odliczyć? Jak rozliczyć w rocznym PIT? Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Czy darowizna od rodziny zastępczej jest wolna od podatku?

Darowizna od rodziny zastępczej. Czy darowizna tego rodzaju podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego?

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego? Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?

Co stanowi podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn?

Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. W przypadku nabycia przez osoby fizyczne rzeczy oraz praw majątkowych w związku z dokonanym dziedziczeniem, zapisem windykacyjnym, poleceniem testamentowym, zapisem zwykłym, dalszym zapisem czy darowizną, poleceniem darczyńcy, zasiedzeniem, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, zachowkiem, nieodpłatną rentą, użytkowaniem oraz służebnością powstaje konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. Niezmiernie istotne jest prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, co z uwagi na skomplikowanie przepisów nie w każdym przypadku jest proste.

Darowizna dla szkoły - rozliczenie PIT

Darowizna na rzecz szkoły, która podlega odliczeniu w PIT, musi zostać przeznaczona na cele kształcenia zawodowego określonym placówkom i centrom edukacyjnym. Kto może odliczyć darowiznę dla szkoły i jaki jest limit odliczenia?

Kiedy prezenty dla pracowników od pracodawcy nie są opodatkowane PIT?

Prezenty dla pracowników a PIT. Obdarowywanie pracowników przez pracodawcę prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu, które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dlatego też na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość wręczanych pracownikom przez pracodawcę prezentów z okazji ważnego zdarzenia w życiu pracowników (np. z okazji ślubu lub narodzin dziecka), nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego PIT. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 2 marca 2021 r.

REKLAMA