REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kapitał początkowy, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znak „x”

Znak „x” stawiamy na karcie do głosowania podczas wyborów. Definicję znaku „x” znajdziemy w Kodeksie wyborczym. 

Kodeks wyborczy

Kodeks wyborczy to istotny akt prawny regulujący problematykę wyborów. Jakie kwestie określa i z jakich rozdziałów się składa?

Centralny Rejestr Wyborców

Czym jest Centralny Rejestr Wyborców? Jakie dane zawiera i kiedy został uruchomiony?

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Czym jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jaki jest wymiar takiego zwolnienia i jak o nie wnioskować?

REKLAMA

Headhunter

Headhunter to ważna osoba w procesie rekrutacji pracownika. Czym się zajmuje headhunter, jakie powinien mieć kwalifikacje i ile zarabia?

Blog

Blog to popularna forma publikacji artykułów, porad czy grafik. Na czym polega praca bloggera? W jaki sposób blog może pomóc w prowadzeniu firmy?

E-commerce

E-commerce to ważne pojęcie w dobie szybkiego rozwoju usług i internetu. Co oznacza? Czym zajmuje się branża e-commerce?

Specjalista ds. kadr i płac

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac? Jakie są najczęstsze wymagania stawiane osobom aplikującym na to stanowisko? Od czego uzależnione są zarobki?

REKLAMA

Czternasta emerytura

Czym jest tzw. czternasta emerytura? Komu przysługuje i na jakich zasadach? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy?

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. 

Dobry start

Dobry start to jedno ze świadczeń, jakie mogą otrzymać rodzice na wyprawkę szkolną dla dziecka. Jakie warunki należy spełnić?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS)

Jakie zadania ma Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych? W jaki sposób może to pomóc konsumentom?

Zasiłek okresowy

W określonych przypadkach osoby potrzebujące pomocy mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Ile wynosi świadczenie i na jak długo jest przyznawane?

Workation

Workation to atrakcyjna opcja dla wielu pracowników i przedsiębiorców, którzy pragną połączyć pracę z podróżami i wakacyjnymi przeżyciami. Jednak warto zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie za sobą niesie.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

Senior

Kim jest senior? W jakim jest wieku? Z jakimi problemami borykają się osoby starsze i jak można im pomóc?

Kradzież szczególnie zuchwała

Kradzież szczególnie zuchwała została zdefiniowana w Kodeksie karnym. Jakie kary grożą za ten typ przestępstwa?

e-dowód

e-dowód to dowód osobisty posiadający dodatkowy chip elektroniczny, umożliwiający potwierdzenie tożsamości w sieci.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Prosta spółka akcyjna

Działalność gospodarcza może występować w różnych formach. Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka z. o.o. – to niektóre przykłady ze zbioru możliwości. Szczególną konstrukcją jest prosta spółka akcyjna dedykowana dla innowacji i nieszablonowych rozwiązań. PSA oferuje możliwość załatwienia wielu formalności elektronicznie a także minimalny kapitał początkowy w wysokości… 1zł.

O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

Kiedy kapitał na własną firmę to za mało

Jak finansować firmę, aby nie stanąć w miejscu? Na pewno nie polegając wyłącznie na środkach własnych. Poczucie bezpieczeństwa jakie daje silna pozycja kapitałowa jest istotne, ale finansowanie wyłącznie w oparciu o kapitał własny nie zawsze pozwala w pełni wykorzystać szansę na rozwój. Finansowany wewnętrznie powolny wzrost organiczny często oznacza utknięcie na mieliźnie małej skali.

Jak podwyższyć kapitał zakładowy w firmie?

Kapitał zakładowy zazwyczaj ma charakter gwarancyjny. Można go podwyższać lub obniżać, jednak zmiana kapitału zakładowego spółki zawsze wymaga przeprowadzenia odpowiedniej procedury.

Problem z udokumentowaniem wysokości zarobków do celów emerytalnych

Eksperci podkreślają, że wielu Polaków ma problemy z udokumentowaniem okresów pracy i wynagrodzenia przed 1999 rokiem. Dokumenty są niezbędne do przyznania emerytury lub wyliczenia kapitału początkowego. Problem dotyczy pracowników zlikwidowanych już zakładów.

Ustalenie kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury

Prawo do ustalenia kapitału początkowego mają osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem. "Ustalenie kapitału początkowego jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na wysokość przyszłej emerytury" - przekonuje Tomasz Szabliński z Departamentu Rent Zagranicznych w Centrali ZUS. Jak ustalić kapitał początkowy?

Staż pracy może zostać udokumentowany dowodem osobistym

Osoby, które pracowały przed 1999 r., w nieistniejących już dzisiaj zakładach pracy, mogą mieć problemy z udokumentowaniem zarobków w celu ustalenia kapitału początkowego i wyliczenia wysokości emerytur. Pomocny w tym przypadku może być m.in. stary dowód osobisty.

Opieka nad dzieckiem a wyliczenie kapitału początkowego

Przy wyliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy sprawowania opieki nad dzieckiem obliczane są jak okresy składkowe. Jakie informacje są niezbędne do przeliczenia kapitału początkowego?

Zaświadczenie ZUS Rp-7 - kiedy należy je wydać

Na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o jego zarobkach na druku ZUS Rp-7. W jakich innych przypadkach, pracodawca musi wystawić zaświadczenie?

Okresy składkowe i nieskładkowe - jak je udokumentować

Okresy składkowe są to okresy zatrudnienia, które uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury. Okresy składkowe jak i nieskładkowe należy odpowiednio udokumentować.

Zasady ubiegania się o wyliczenie kapitału początkowego

Wysokość i termin przyznania świadczenia emerytalnego zależy od ustalenia kapitału początkowego. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą przejść na emeryturę wcześniej - w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Zmiany w emeryturach 2017 - przeliczenie kapitału początkowego

Przeliczenie kapitału początkowego może mieć wpływ na wysokość emerytury. Osoby, które chcą zgodnie z nowymi przepisami skorzystać z emerytury od 1 października 2017 r. powinny złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego.

Warto złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego

Przeliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę, dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej. Skróci to także czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury a wysokość świadczenia

Ponowne przeliczenie emerytury może wpłynąć korzystnie na wysokość emerytury. Emerytura może być przeliczona wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 przez następcę prawnego pracodawcy

Zaświadczenie ZUS Rp-7 stanowi dowód do ustalenia m.in. podstawy wymiaru kapitału początkowego, renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zaświadczenie ZUS Rp-7 dla przejętego pracownika może być wystawione przez następcę prawnego pracodawcy?

Wniosek o przeliczenie wysokości emerytury

Wniosek o przeliczenie wysokości emerytury można złożyć w każdym momencie. ZUS ma na rozpatrzenie wniosku 60 dni. Zgodnie z nowymi zasadami ustalania kapitału początkowego emerytura może być wyższa dla osób przebywających na urlopach wychowawczych i kształcących się na studiach.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Dnia 1 maja 2015 r. obowiązują nowe zasady naliczania wysokości kapitału początkowego i emerytur. Oznacza to, że większość obecnych i przyszłych emerytów otrzyma wyższe emerytury. Osoby, którym już przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych, mogą wystąpić o ponowne obliczenie wysokości emerytury.

Ustalanie kapitału początkowego i emerytury - zmiany 2015

Zasady ustalania kapitału początkowego i wysokości emerytury zmieniły się z dniem 1 maja 2015 r. Weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop wychowawczy przed 1 stycznia 1999 r. - wyższa emerytura

Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego, a co za tym idzie do wyższej emerytury. Okres urlopu wychowawczego sprzed 1999 r. liczy się jako okres składkowy. Zmiana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS weszła w życie 1 maja 2015 r.

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie 5 zmian wprowadzają nowe przepisy?

Doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego

Ustawa dotycząca doprecyzowania zasad wyliczania kapitału początkowego została podpisana. Jak podkreślają autorzy zmian emeryci, którzy chcą kontynuować aktywność zawodową, będą mogli dokładniej przewidzieć wysokość przyszłej emerytury, niezależnie od przyszłych tablic opublikowanych przez prezesa GUS.

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

Kapitał początkowy w ZUS

Niemal 2 miliony osób pracujących przed 1990 rokiem, nie ma naliczonego kapitału początkowego w ZUS.

Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

W 1999 r. przesłaliśmy do ZUS komplet dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego dla jednego z naszych pracowników, którego zatrudniamy nieprzerwanie od 1975 r. Wśród przekazanych dokumentów były zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, dokumentujące jego wynagrodzenia za lata 1980–1998. Nie potwierdzaliśmy wtedy zarobków za okres sprzed 1980 r., gdyż ZUS i tak nie mógł ich uwzględnić przy ustalaniu 10 najkorzystniejszych lat ubezpieczenia. W 2000 r. pracownik otrzymał decyzję ustalającą kapitał początkowy. Po ukończeniu w styczniu 2013 r. 60 lat zamierza on ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Czy w związku z ostatnimi zmianami w zasadach ustalania kapitału początkowego może on ubiegać się o przeliczenie tego kapitału przed nabyciem uprawnień emerytalnych? Czy w celu dokonania tego przeliczenia, a także ustalenia wysokości emerytury powinniśmy potwierdzić dodatkowo zarobki pracownika za lata 1975–1979 oraz za okres po 1998 r.?

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Jeden z pracowników (urodzony w czerwcu 1975 r.) jest u nas zatrudniony nieprzerwanie od 1 maja 1998 r. Wcześniej nigdzie nie pracował. W 2000 r. złożyliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku dołączyliśmy zaświadczenie potwierdzające 8-miesięczny okres pracy przed 1 stycznia 1999 r. oraz wypłacone wtedy zarobki w wysokości 8040,45 zł. Pracownik otrzymał po jakimś czasie decyzję ZUS ustalającą kapitał początkowy za ten krótki okres. Czy pracownik może liczyć na podwyższenie tego kapitału?

Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego?

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego

Kapitał początkowy - nowe zasady obliczania

Kapitał początkowy może być obliczony na podstawie stażu pracy wyrażonego w dniach, a nie - tak jak dotychczas - w pełnych latach. Oznacza to, że od 23 września więcej osób ma możliwość złożenia do ZUS-u wniosków o obliczenie kapitału początkowego.

REKLAMA