REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosta spółka akcyjna

main image
Działalność gospodarcza może występować w różnych formach. Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka z. o.o. – to niektóre przykłady ze zbioru możliwości. Szczególną konstrukcją jest prosta spółka akcyjna dedykowana dla innowacji i nieszablonowych rozwiązań. PSA oferuje możliwość załatwienia wielu formalności elektronicznie a także minimalny kapitał początkowy w wysokości… 1zł.

Prosta spółka akcyjna – organy, struktura organizacyjna

Podobnie jak w spółce akcyjnej, w strukturach PSA występuje walne zgromadzenie. W przypadku jednoosobowej PSA – walne zgromadzenie również jest jednoosobowe.

Innowacją jest możliwość uproszczenia modelu ustrojowego poprzez scalenie dwóch organów znanych ze spółki z.o.o. i spółki akcyjnej. Zarząd i rada nadzorcza mogą zostać połączone w radę dyrektorów. Nie jest to jednak obowiązkowe – zarząd i rada nadzorcza mogą być oddzielnymi organami. Wybór modelu „tradycyjnego” lub „uproszczonego” w kwestii zarządzania należy do walnego zgromadzenia.

Innowacyjną zasadą jest możliwość podejmowania kolegialnych decyzji nie tylko na tradycyjnych posiedzeniach ale również drogą komunikacji elektronicznej.

Obrót akcjami prostej spółki akcyjnej

Akcje PSA są zapisane elektronicznie w rejestrze akcjonariuszy. Nabycie akcji następuje poprzez wpis do rejestru akcjonariuszy.

Założenie – umowa prostej spółki akcyjnej

PSA może założyć jedna lub wiele osób. Założycielami mogą być również osoby prawne. Obowiązuje jednak pewien wyjątek – jednoosobowa spółka z o.o. nie może się „powielić” poprzez zawiązanie PSA. Nie oznacza to jednak żadnej bariery dla spółek z.o.o. posiadającej wielu udziałowców.

Pierwszy sposób założenia PSA – elektronicznie, za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce „S24 - Rejestracja spółki Inne wnioski”. Możliwe jest także założenie PSA „tradycyjnie” u notariusza. Ten drugi sposób jest obligatoryjny w przypadku zamiaru wniesienia do spółki wkładów niepieniężnych.

Jak zarejestrować prostą spółkę akcyjną

Zawarcie umowy prostej spółki akcyjnej to połowa formalności, konieczna jest również rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka, której umowa została zawarta elektronicznie poprzez system S24, jest rejestrowana również elektronicznie w tym samym systemie. W takim przypadku konieczne są podpisy elektroniczne zarządu lub rady dyrektorów.

Jeśli umowę spółki zawarto u notariusza – rejestracja następuje na Portalu Rejestrów Sądowych. Wniosek rejestracyjny wymaga podpisów zarządu lub rady dyrektorów.

Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej

Wyróżnia się dwa sposoby rozwiązania PSA: z przeprowadzeniem likwidacji oraz bez przeprowadzenia likwidacji. Ta druga opcja polega na przeniesieniu majątku spółki na jednego z akcjonariuszy. Wymagana jest zgoda większości ¾ walnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz sądu rejestrowego. Akcjonariusz, który przejął majątek jest zobowiązany do zaspokojenia roszczeń pozostałych akcjonariuszy oraz wierzycieli.

Rozwiązanie z przeprowadzeniem likwidacji wiąże się z koniecznością powołania likwidatorów. Tą funkcję pełnią członkowie zarządu lub rady dyrektorów. Ich obowiązki to przede wszystkim zrealizowanie zobowiązań spółki, zabezpieczenie majątku oraz zakończenie bieżących interesów spółki. W momencie otwarcia likwidacji wygasają mandaty członków zarządu, a ich funkcje przejmują likwidatorzy. Rozwiązanie spółki jest ogłaszane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zakończeniem postępowania likwidacyjnego jest wniosek do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA