REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura. Co to za świadczenie i komu przysługuje?
ShutterStock

Czym jest tzw. czternasta emerytura? Komu przysługuje i na jakich zasadach? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy?

Czternasta emerytura - co to za świadczenie?

Czternasta emerytura to potoczna nazwa kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. 

Warunki nabywania prawa do tzw. czternastki oraz zasady wypłaty tego świadczenia zostały określone w ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Na mocy przepisów tej ustawy czternasta emerytura od 2024 r. będzie świadczeniem stałym, które ma być wypłacane osobom uprawnionym co roku.

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty dodatkowego świadczenia mają prawo do określonych w ustawie świadczeń. Są to m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjnie, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Ile wynosi czternasta emerytura?

Osobom uprawnionym czternasta emerytura przysługuje w wysokości:

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie - dla osób, których wysokość świadczenia przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł;
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie, pomniejszonej o kwotę różnicy między kwotą wysokości pobieranego świadczenia, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł - dla osób, których wysokość podstawowego świadczenia, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń przekracza kwotę 2900 zł.

Jeżeli w ten sposób ustalona kwota jest niższa niż 50 zł, to czternasta emerytura nie jest wypłacana. Podobnie jest w sytuacji, gdy prawo do świadczeń emerytalno-rentowych zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tzw. czternastki.

Ważne

Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, kwotę wyższą niż kwota najniższej emerytury stosowaną do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych.

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Przyznanie czternastej emerytury następuje z urzędu na podstawie decyzji.

Zgodnie z ustawą miesiąc wypłaty czternastej emerytury określi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów w terminie nie późniejszym niż do dnia 31 października danego roku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2023 r., poz. 1407)

 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA