Kategorie

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Aleksandra Pajewska
Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia
Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia
Fotolia
Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

Podstawą obliczenia emerytury, ustalonej według nowych, zreformowanych zasad, jest suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Kapitał początkowy wyliczany jest dla każdej osoby na dzień 1 stycznia 1999 roku bez względu na to, kiedy został przesłany do ZUS wniosek o jego ustalenie i kiedy została wydana odpowiednia decyzja.

Ustalenie wysokości kapitału początkowego opiera się na porównaniu kwot podstawy wymiaru składek za miesiące pozostawania w ubezpieczeniu z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Odbywa się to w sposób proporcjonalny do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu. Dotychczas porównywane było do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy. Do sumy wynagrodzeń za te miesiące porównywana jest suma wynagrodzeń danej osoby za pierwszy rok pozostawania w ubezpieczeniu. Sposób obliczania wysokości kapitału początkowego wpływa na wysokość pobieranego świadczenia.

Zobacz również: Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku

Ponowne obliczenie

Nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość ponownego wyliczenia wysokości świadczenia. Dotychczas dla osób, które do podstawy wymiaru świadczenia wskazywały niepełny rok, wyliczenie kapitału początkowego było niekorzystne. Pracowały one tylko kilka miesięcy w roku, otrzymywane wynagrodzenie było dzielone na cały rok (12 miesięcy) by ustalić wysokość kapitału początkowego. Nowe regulacje korzystnie wpływają na wysokość emerytur osób powracających do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym czy osób mających kilku miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Kapitał początkowy liczony będzie zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu. Możliwość domagania się ponownego ustalenie wysokości kapitały początkowego na podstawie nowo obowiązujących przepisów przewidziana jest dla osób aktywnych zawodowo przed 1999 rokiem oraz dla tych, które świadczenie już pobierają.

Kapitał początkowy liczony jest zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Wniosek

Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. Istnieje możliwość by ZUS sam ponownie obliczył wysokość kapitału początkowego. Ma to miejsce w sytuacji gdy ZUS będzie obliczał dla danej osoby emeryturę na nowych zasadach, jeśli będzie to dla niej korzystniejsze. Wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego powinien być wniesiony do ZUS najpóźniej z wnioskiem o emeryturę. Wypłata emerytury w podwyższonej wysokości nastąpi nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Pismo składać należy w jednostce ZUS, która wydała decyzję o ustalenie wysokości kapitału początkowego, osobiście lub drogą pocztową. Wniosek powinien zawierać znak sprawy (rozpoczynający się od symbolu KPU 1 00…). Jednostki ZUS dysponuje także gotowym wzorem wniosku, formularzem – ZUS Kp-3. Jest on dostępny zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak i elektronicznej (na stronie internetowej). Do wniosku dołączyć należy dokumenty świadczące o okresach składkowych i nieskładkowych (np. legitymację ubezpieczeniową) oraz zaświadczenie Rp-7 lub dokumenty płacowe, uzyskane od pracodawcy, które potwierdzają wysokość uzyskiwanych zarobków. Dokumenty należy przedłożyć w oryginałach, ewentualnie w formie poświadczonych notarialnie odpisów.

Polecamy serwis: Emerytury

Decyzja

Organ ma 60 dni na wydanie decyzji. Termin ten liczony jest od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej dla wydania rozstrzygnięcia.

Przykład przeliczenia kapitału początkowego: Pani Maria korzystała z urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat. Wróciła do pracy na początku roku 1997. Przez cztery miesiące otrzymywała wynagrodzenie, w sumie 4000 zł. Na podstawie wniosku pani Marii ZUS obliczył wysokość jej kapitału początkowego, tj. 333 zł miesięcznie. Odniósł się bowiem do całego okresu urlopu wychowawczego i pracy. W obecnym stanie prawnym wysokość kapitału początkowego będzie liczona zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?