reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

Podstawą obliczenia emerytury, ustalonej według nowych, zreformowanych zasad, jest suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Kapitał początkowy wyliczany jest dla każdej osoby na dzień 1 stycznia 1999 roku bez względu na to, kiedy został przesłany do ZUS wniosek o jego ustalenie i kiedy została wydana odpowiednia decyzja.

Ustalenie wysokości kapitału początkowego opiera się na porównaniu kwot podstawy wymiaru składek za miesiące pozostawania w ubezpieczeniu z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Odbywa się to w sposób proporcjonalny do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu. Dotychczas porównywane było do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy. Do sumy wynagrodzeń za te miesiące porównywana jest suma wynagrodzeń danej osoby za pierwszy rok pozostawania w ubezpieczeniu. Sposób obliczania wysokości kapitału początkowego wpływa na wysokość pobieranego świadczenia.

Zobacz również: Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku

Ponowne obliczenie

Nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość ponownego wyliczenia wysokości świadczenia. Dotychczas dla osób, które do podstawy wymiaru świadczenia wskazywały niepełny rok, wyliczenie kapitału początkowego było niekorzystne. Pracowały one tylko kilka miesięcy w roku, otrzymywane wynagrodzenie było dzielone na cały rok (12 miesięcy) by ustalić wysokość kapitału początkowego. Nowe regulacje korzystnie wpływają na wysokość emerytur osób powracających do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym czy osób mających kilku miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Kapitał początkowy liczony będzie zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu. Możliwość domagania się ponownego ustalenie wysokości kapitały początkowego na podstawie nowo obowiązujących przepisów przewidziana jest dla osób aktywnych zawodowo przed 1999 rokiem oraz dla tych, które świadczenie już pobierają.

Kapitał początkowy liczony jest zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Wniosek

Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. Istnieje możliwość by ZUS sam ponownie obliczył wysokość kapitału początkowego. Ma to miejsce w sytuacji gdy ZUS będzie obliczał dla danej osoby emeryturę na nowych zasadach, jeśli będzie to dla niej korzystniejsze. Wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego powinien być wniesiony do ZUS najpóźniej z wnioskiem o emeryturę. Wypłata emerytury w podwyższonej wysokości nastąpi nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Pismo składać należy w jednostce ZUS, która wydała decyzję o ustalenie wysokości kapitału początkowego, osobiście lub drogą pocztową. Wniosek powinien zawierać znak sprawy (rozpoczynający się od symbolu KPU 1 00…). Jednostki ZUS dysponuje także gotowym wzorem wniosku, formularzem – ZUS Kp-3. Jest on dostępny zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak i elektronicznej (na stronie internetowej). Do wniosku dołączyć należy dokumenty świadczące o okresach składkowych i nieskładkowych (np. legitymację ubezpieczeniową) oraz zaświadczenie Rp-7 lub dokumenty płacowe, uzyskane od pracodawcy, które potwierdzają wysokość uzyskiwanych zarobków. Dokumenty należy przedłożyć w oryginałach, ewentualnie w formie poświadczonych notarialnie odpisów.

Polecamy serwis: Emerytury

Decyzja

Organ ma 60 dni na wydanie decyzji. Termin ten liczony jest od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej dla wydania rozstrzygnięcia.

Przykład przeliczenia kapitału początkowego: Pani Maria korzystała z urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat. Wróciła do pracy na początku roku 1997. Przez cztery miesiące otrzymywała wynagrodzenie, w sumie 4000 zł. Na podstawie wniosku pani Marii ZUS obliczył wysokość jej kapitału początkowego, tj. 333 zł miesięcznie. Odniósł się bowiem do całego okresu urlopu wychowawczego i pracy. W obecnym stanie prawnym wysokość kapitału początkowego będzie liczona zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia
Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama