REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Aleksandra Pajewska
Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia
Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

REKLAMA

Podstawą obliczenia emerytury, ustalonej według nowych, zreformowanych zasad, jest suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Kapitał początkowy wyliczany jest dla każdej osoby na dzień 1 stycznia 1999 roku bez względu na to, kiedy został przesłany do ZUS wniosek o jego ustalenie i kiedy została wydana odpowiednia decyzja.

REKLAMA

Ustalenie wysokości kapitału początkowego opiera się na porównaniu kwot podstawy wymiaru składek za miesiące pozostawania w ubezpieczeniu z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Odbywa się to w sposób proporcjonalny do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu. Dotychczas porównywane było do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy. Do sumy wynagrodzeń za te miesiące porównywana jest suma wynagrodzeń danej osoby za pierwszy rok pozostawania w ubezpieczeniu. Sposób obliczania wysokości kapitału początkowego wpływa na wysokość pobieranego świadczenia.

Zobacz również: Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku

Ponowne obliczenie

Nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość ponownego wyliczenia wysokości świadczenia. Dotychczas dla osób, które do podstawy wymiaru świadczenia wskazywały niepełny rok, wyliczenie kapitału początkowego było niekorzystne. Pracowały one tylko kilka miesięcy w roku, otrzymywane wynagrodzenie było dzielone na cały rok (12 miesięcy) by ustalić wysokość kapitału początkowego. Nowe regulacje korzystnie wpływają na wysokość emerytur osób powracających do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym czy osób mających kilku miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Kapitał początkowy liczony będzie zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu. Możliwość domagania się ponownego ustalenie wysokości kapitały początkowego na podstawie nowo obowiązujących przepisów przewidziana jest dla osób aktywnych zawodowo przed 1999 rokiem oraz dla tych, które świadczenie już pobierają.

Kapitał początkowy liczony jest zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek

Ponowne obliczenie kapitału początkowego wymaga złożenie wniosku do ZUS. Istnieje możliwość by ZUS sam ponownie obliczył wysokość kapitału początkowego. Ma to miejsce w sytuacji gdy ZUS będzie obliczał dla danej osoby emeryturę na nowych zasadach, jeśli będzie to dla niej korzystniejsze. Wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego powinien być wniesiony do ZUS najpóźniej z wnioskiem o emeryturę. Wypłata emerytury w podwyższonej wysokości nastąpi nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Pismo składać należy w jednostce ZUS, która wydała decyzję o ustalenie wysokości kapitału początkowego, osobiście lub drogą pocztową. Wniosek powinien zawierać znak sprawy (rozpoczynający się od symbolu KPU 1 00…). Jednostki ZUS dysponuje także gotowym wzorem wniosku, formularzem – ZUS Kp-3. Jest on dostępny zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak i elektronicznej (na stronie internetowej). Do wniosku dołączyć należy dokumenty świadczące o okresach składkowych i nieskładkowych (np. legitymację ubezpieczeniową) oraz zaświadczenie Rp-7 lub dokumenty płacowe, uzyskane od pracodawcy, które potwierdzają wysokość uzyskiwanych zarobków. Dokumenty należy przedłożyć w oryginałach, ewentualnie w formie poświadczonych notarialnie odpisów.

Polecamy serwis: Emerytury

Decyzja

Organ ma 60 dni na wydanie decyzji. Termin ten liczony jest od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej dla wydania rozstrzygnięcia.

Przykład przeliczenia kapitału początkowego: Pani Maria korzystała z urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat. Wróciła do pracy na początku roku 1997. Przez cztery miesiące otrzymywała wynagrodzenie, w sumie 4000 zł. Na podstawie wniosku pani Marii ZUS obliczył wysokość jej kapitału początkowego, tj. 333 zł miesięcznie. Odniósł się bowiem do całego okresu urlopu wychowawczego i pracy. W obecnym stanie prawnym wysokość kapitału początkowego będzie liczona zgodnie z okresem faktycznego podlegania ubezpieczeniu.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA