REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno mieszkania, PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania

Co to oznacza, że uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania? Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę możliwa jest w każdej chwili. Nie oznacza to jednak dla uczestnika PPK przerwy w oszczędzaniu w programie.

PPK - wartość oszczędności a inflacja

Czy wartość oszczędności gromadzonych w PPK spada wraz z rosnącą inflacją? Nie. PPK skutecznie chronią środki przed utratą wartości.

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - sytuacje kryzysowe

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - kiedy jest możliwe? Jak sytuacje kryzysowe wpływają na obowiązek finansowania wpłat do PPK przez pracodawcę? Czy pracownik może sam finansować swoje wpłaty?

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. – co się zmieni?

W dniu 1 lipca 2022 r., 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wchodzi nowa regulacja – ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jakie najważniejsze zmiany przynosi ta tzw. „nowa ustawa deweloperska” w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.

REKLAMA

Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat

Czy powrót do PPK jest możliwy po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat? Kto może złożyć wniosek o dokonywanie wpłat w PPK?

Deweloperzy sprzedali w 2021 o blisko 28 proc. więcej mieszkań niż w 2020 [Raport]

W 2021 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach ponad 64,5 tys. lokali. W jakim mieście najwięcej?

Ceny mieszkań w styczniu 2022

Wciąż nie widać spadków cen mieszkań w internetowych ofertach sprzedaży. Wręcz przeciwnie. Wśród 17 badanych przez nas miast aż w 14 styczniowe ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Warto jednak negocjować. Szansa na uzyskanie ceny niższej niż w ofercie jest obecnie dużo wyższa niż w ubiegłym roku.

Stopy w górę, a ceny mieszkań wciąż rosną

Z danych opublikowanych prze NBP na temat transakcyjnych cen mieszkań w IV kw. 2021 r. wynika , że pomimo podwyżek stóp procentowych, ceny mieszkań wciąż rosły. O ile?

REKLAMA

PPK dla zleceniobiorców

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system którego celem jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60 roku życia oraz na inne cele określone w ustawie o PPK. Oszczędności gromadzone w PPK pochodzą z trzech źródeł – od samego uczestnika, od pracodawcy i od państwa. Program PPK jest dobrowolny i można do niego przystąpić w dowolnym momencie jak i z niego zrezygnować na tej samej zasadzie.

Czy walka z inflacją wstrzyma marzenia Polaków o własnym mieszkaniu?

Już po pierwszym miesiącu 2022 roku widać zmniejszenie zainteresowania Polaków zakupem mieszkania na kredyt mieszkaniowy. Jak pokazują najnowsze dane BIK odnośnie popytu na kredyty mieszkaniowe za styczeń 2022 r., wartość zapytań o te kredyty spadła o ponad 21 % w porównaniu do stycznia 2021. Wzrastające stopy procentowe oraz spadająca zdolność kredytowa powodują wstrzymanie decyzji o zakupie własnego M. Dodatkowo część osób liczy na wsparcie w ramach projektu rządowego „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to nie dofinansowanie wkładu własnego

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie dopiero w drugim kwartale 2022, a już wzbudza wiele nieporozumień. Pierwszym i kluczowym jest kwestia wkładu własnego. Wiele osób zakłada bowiem, że zostanie on sfinansowany przez Państwo. Otóż nie. Nie zostanie. Jakie są zatem kluczowe założenia?

Będą zmiany w PPK. W 2023 roku ponowny powszechny zapis wszystkich pracowników

– Przepisy dotyczące kwestii technicznych, np. terminów wpłat lub innych rozwiązań, które mogą ułatwiać bądź utrudniać życie pracodawcom, trzeba zrewidować i zmienić, żeby spełniały swoją funkcję jeszcze lepiej – zapowiada Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK. Taki przegląd ma być zrobiony do końca 2022 roku. W PPK uczestniczy 2,3 mln osób, które w ciągu 2,5 roku oszczędziły łącznie ponad 8 mld zł. Reforma programu ma zachęcić kolejnych zatrudnionych do partycypacji w PPK. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku ma zostać uruchomiony ponowny powszechny zapis do PPK wszystkich zatrudnionych.

Ile trzeba pracować na zakup własnego mieszkania w Polsce, a ile za granicą?

Zakup własnego mieszkania to dla większości, zwłaszcza młodych, Polaków wydatek życia. Ile lat trzeba na nie oszczędzać?

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy?

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy instytucja finansowa musi ją przekazać? Co znajduje się w tej informacji? Dlaczego ważne są prawidłowe dane identyfikacyjne uczestnika PPK?

Jak się mieszka Polakom? Porównanie warunków mieszkaniowych w 27 krajach Unii Europejskiej

Czy Polska nadrabia dystans do wielu zachodnich krajów pod względem warunków mieszkaniowych, na które składają się m.in. wielkość i rodzaj mieszkania oraz koszty jego utrzymania? Portal GetHome.pl przeanalizował pod tym kątem najnowsze dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat).

Kupisz własne mieszkanie za czynsz z 23 lat najmu

Tyle samo pieniędzy wydamy na zakup własnego mieszkania, co na jego najem przez 23 lata – sugerują dane Numbeo dla europejskich stolic. Będzie tak o ile stawki się nie zmienią. Historia uczy nas jednak, że czynsze najmu z czasem konsekwentnie rosną.

Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład

Z rynku mieszkaniowego napływa coraz więcej informacji, które mogą wydawać się sprzeczne. Tym trudniej o prognozy cenowe. Na pewno rynek wycenia skutki podwyżek stóp procentowych, także tych, które dopiero przed nami.

Jak podwyżka stóp procentowych wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Nabrzmiewającym problemem rynku mieszkaniowego staje się 330 tys. hipotek o wartości ponad 100 mld zł udzielonych w okresie „zerowych” stóp w latach 2020-2021. Są to kredyty hipoteczne zdecydowanie podwyższonego ryzyka, które już w przewidywalnej przyszłości i określonych warunkach gospodarczych mogą stać się poważnym problemem dla branży bankowej.

Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?

Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

O ile wzrosną raty kredytów mieszkniowych po kolejnej podwyżce stóp NBP?

Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe, co się bezpośrednio przełoży na wzrost raty kredytów hipotecznych. O ile mogą wzrosnąć po kolejnej podwyżce?

Wrocławianie preferują nowe budownictwo mieszkaniowe

Na rynku nieruchomości, tak jak na całym rynku sprzedaży usług i dóbr, promocja, nowość, obniżka od lat uchodzą za dźwignię handlu. Okazuje się, że Wrocławianie dają się skusić zwłaszcza na ten drugi slogan. Przynajmniej na rynku mieszkaniowym.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład objął swoimi regulacjami nie tylko system podatkowy. Stworzony w jego ramach program Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc w zakupie własnego M tym Polakom, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu. Jakie są jego główne założenia i warunki przyznania?

Planujesz kredyt hipoteczny? 6 powodów, dla których warto to zrobić teraz

Rosnąca inflacja, a co za tym idzie, rosnące stopy procentowe, wpływają na wysokość rat kredytowych, co spędza sen z oczu obecnych kredytobiorców. Osoby rozważające zaciągnięcie kredytu zapewne mają wątpliwości i zastanawiają się, czy to dobry moment na podjęcie takich kroków. Ronald Szczepankiewicz, ekspert finansowy z firmy Lendi, przygotował poradnik, który powinien rozwiać wiele z nich.

Najem mieszkań z mocnymi wzrostami. Ale i tak już mniej kosztowny niż rata kredytu

Sytuacja gospodarcza w Polsce zmienia się, a wraz z nią rynek najmu nieruchomości, który jest wyjątkowo czuły na zmiany w otoczeniu. Z jakimi wynikami w najmie zakończył się miniony rok?

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

Zakup mieszkania przez małżeństwo, które posiada umowę o rozdzielności mieszkania może wydawać się skomplikowane. Jednak polskie prawo w bardzo jasny sposób reguluje te kwestie.

PPK - czy jesteś uczestnikiem?

PPK - czy jesteś uczestnikiem programu? Ile zaoszczędziłeś w PPK? Sprawdzisz to w serwisie MojePPK. Jak się zalogować?

Coraz mniej osób stać na zakup własnego mieszkania

Rynek nieruchomości mieszkaniowych ulega zmianie. Część nabywców ma trudności z uzyskaniem finansowania w banku, przez zmuszeni są albo do rezygnacji, albo do zakupu mniejszego i tańszego lokum. Kredyt hipoteczny z gwarantowanym wkładem własnym pomoże Polakom zakupie upragnionego „M”?

Moda na kawalerki nie słabnie

Kawalerki od kilku lat są hitem rynku mieszkaniowego. Dzisiaj można wręcz mówić o modzie na tzw. mikrokawalerki, które jednakże stanowią już nie tyle dobre miejsce do mieszkania, co swego rodzaju produkt finansowy.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie ze spadkiem sprzedaży mieszkań i kolejnymi wzrostami cen

Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest największy spośród wszystkich miast. Informacje z IV kw. 2021 r. sygnalizują pogorszenie wyników sprzedażowych deweloperów. Od października do grudnia 2021 r. sprzedaż nowych „M” w Warszawie spadła o kolejne 9% kw/kw. Mimo to ceny wzrosły w większości dzielnic stolicy.

Mieszkania 5-pokojowe – ceny za nie idą w miliony

Mieszkania pięciopokojowe to luksus na który może sobie pozwolić nieliczna część Polaków. Ile trzeba za nie zapłacić?

Zapowiedź trendów na rynku nieruchomości w 2022

Rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jakie trendy, które mogliśmy obserwować w 2021 roku znajdą swoją kontynuację i będą kształtować rynek nowych mieszkań w tym roku? Z jakimi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy? Jakie zagrożenia, które mogłyby spowodować załamanie koniunktury, dostrzegają firmy? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl

Mieszkania na wynajem – czy to się nadal opłaca?

Pomimo rosnących cen mieszkań wielu Polaków nadal kupuje nieruchomości mieszkaniowe z myślą o ich późniejszym wynajmie. Czy w obecnych warunkach rynkowych taki pomysł nadal stanowi dobre rozwiązanie?

Ochrona oszczędności przed inflacją – inwestycje w mieszkania

Przez ostatnie lata inwestowanie w mieszkania pozwalało uchronić kapitał przed inflacją. Było tak nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Kluczem jest tu cierpliwość i inwestowanie w horyzoncie co najmniej kilku czy kilkunastu lat.

Podwyżki stóp nie wpłynęły na poziom dynamiki cen mieszkań w IV kwartale

Ceny mieszkań w 2021 r. rosły z miesiąca na miesiąc. Duża część rynku nieruchomości obserwowała wysoką dynamikę tych wzrostów z niepokojem, obawiając się bańki cenowej. Rada Polityki Pieniężnej podjęła pod koniec roku trzykrotnie decyzje o podniesieniu stopy referencyjnej NBP i stóp procentowych.

Zwolnienie z PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie uruchamia tego programu. Po zakończeniu roku obrotowego powinien jednak sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy. Zwolnienie z PPK nie jest więc bezterminowe.

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021. Wraz z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez giełdowych tuzów statystyki kontraktacji osiągnęły tym razem rekordowy poziom. Pytanie, na ile realne jest utrzymanie tak jednoznacznie pozytywnej tendencji w bieżącym roku

Cudzoziemiec kupuje mieszkanie w Polsce - przepisy, zezwolenie, problemy

W Polsce na stałe mieszka ponad 2 miliony obcokrajowców. Najliczniejszą i zdecydowanie przeważającą grupę (wg GUS ok. 1,35 miliona) stanowią osoby z Ukrainy. Kolejne kraje ze znaczącą populacją zamieszkującą Polskę to Białoruś, Niemcy, Mołdawia, Rosja, Indie, Gruzja, Wietnam, Turcja i Chiny. Obcokrajowcy pracują, żyją, uczą się, zarabiają …. i zaczynają inwestować. Zakup własnego M to bardzo często pierwsza, poważna inwestycja, ale czy łatwo cudzoziemcom kupić mieszkanie w Polsce i jakie problemy mogą pojawić się na drodze do własnego lokum?

Polski Ład: niewielka część nieruchomości spełni warunki do programu mieszkanie bez wymaganego wkładu własnego

Finansowanie wkładu własnego do kupna mieszkania jest jednym z tych elementów Polskiego Ładu, który najbardziej interesuje Polaków. Jednak okazuje się, że warunki do spełnienia znacznie ograniczają możliwości w kwestii znalezienie odpowiedniego mieszkania.

Zakup domu poza miastem - ile kosztują nieruchomości w podwarszawskich „willowych” miejscowościach?

Trend ucieczki z miasta przez najbogatszych najlepiej widać na przykładzie podwarszawskich miejscowości. Te od lat wybierają osoby, które preferują życie w otoczeniu przyrody i z dala od zgiełku miasta. Jakie kierunki są najpopularniejsze i ile kosztują tam domy?

PFR wysłał 400 000 wezwań dla przedsiębiorców o PPK

Pracodawcy, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, otrzymują obecnie, za pośrednictwem PUE ZUS, wezwania PFR do zawarcia tej umowy. Jak postąpić z tym wezwaniem?

Przejęci pracownicy też mogą oszczędzać w PPK

W przypadku przejęcia pracowników innego podmiotu zatrudniającego, ważne jest, czy miała miejsce sukcesja, obejmująca PPK. Jeśli nie, istotne jest, czy podmiot, który przejął pracowników, ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK.

Czy ceny mieszkań spadną w 2022?

Uczestnicy rynku nieruchomości uważnie przyglądają się jak obecna sytuacja gospodarcza i pandemiczna wpłynie na jego losy. Jaką przyszłość wieszczą dla niego eksperci? Czy mieszkania będą tanieć w 2022 roku?

Zakup mieszkania na kredyt – zmiany od 2022 roku

Rok 2021 żegnamy z rekordowymi cenami nieruchomości. Jak pokazują dane zebrane przez Expandera i Rentier.io, przeciętnie o 15% wyższymi niż przed rokiem. Jak będzie wyglądać przyszły rok na rynku mieszkaniowym i o jakich zmianach dotyczących hipotek powinni wiedzieć przyszli kredytobiorcy? O tym eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Budownictwo mieszkaniowe - deweloperzy budują na potęgę

Budownictwo mieszkaniowe. GUS udostępnił dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, z których wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. na rynek nieruchomości trafiło więcej mieszkań niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. O ile? A ile Starostwa wydały w tym czasie nowych pozwoleń na budowę?

PPK: oszczędności będzie można sprawdzić w jednym miejscu

PPK - oszczędności będzie można sprawdzić w jednym miejscu już od stycznia 2022 roku. Uczestnicy PPK będą mogli zalogować się do nowego serwisu „MojePPK”, w którym będą mogli sprawdzić stan środków na wszystkich swoich rachunkach PPK. To ważna informacja dla uczestników PPK.

Mieszkanie i kredyt - pod koniec roku taniej?

Mieszkanie i kredyt - pod koniec roku taniej? Banki i deweloperzy mają dziś szczególną motywację, aby szczerze powalczyć o klientów. Pod koniec roku waży się bowiem to, czy będą mieli czym pochwalić się przed swoimi akcjonariuszami. Będąc klientem warto to wykorzystać. Nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych – tyle można przeciętnie ugrać kupując mieszkanie i zaciągając na ten cel kredyt pod koniec roku. Tak przynajmniej sugerują dane za ostatnie lata. Chodzi o to, że co do zasady ceny i oprocentowanie nieznacznie spadają właśnie na przełomie lat. Nie inaczej może być i tym razem.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty (cena, pcc, taksa notarialna, kredyt)

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy często mniej niż za nowe mieszkanie od dewelopera. Ale warto mieć świadomość, że cena to nie wszystkie wydatki. Jakie koszty musi ponieść kupujący używane mieszkanie na rynku wtórnym?

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

PPK - wezwania z PFR na PUE ZUS

Założenie PPK przez pracodawców jest obowiązkowe. Zatrudniającym, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, PFR wysyła wezwania. Można otrzymać je na PUE ZUS.

REKLAMA