REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogródki działkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Gminy muszą przygotować plany ogólne wszystkich terenów do końca 2025 roku. Co z ogródkami działkowymi ROD?

Posiadacze i użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogą czuć się bezpiecznie - zapewniał 17 stycznia 2024 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki. Zaapelował do działkowców, by brali aktywny udział w tworzeniu ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego.

MRiT: nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie zlikwidują ogródków działkowych (ROD)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie oznaczają likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W komunikacie z 15 listopada 2023 r. Ministerstwo odniosło się do informacji opublikowanej przez Polski Związek Działkowców.

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

REKLAMA

Rodzinny ogród działkowy

Zgodnie z polskim prawem dotyczącym rodzinnych ogrodów działkowych, uchwalonym 13 grudnia 2013 roku, Rodzinny Ogród Działkowy (ROD) to wyznaczony teren lub tereny przeznaczone dla rodzinnych ogrodów działkowych. Obejmują one działki i wspólny teren przeznaczony do używania przez działkowców, a także są zaopatrzone w infrastrukturę ogrodniczą.

Ogródki działkowe a prawo. Niewiedza może drogo kosztować

Ceny ogródków działkowych są znacznie niższe niż typowych domów letniskowych. Oferty sprzedaży zaczynają się od kilkunastu tysięcy. To prawdopodobnie najtańszy sposób na wakacje. Jednak występuje tu szereg ograniczeń. Od strony prawnej działkowiec jest właścicielem rosnących u niego pomidorów ale nie samej działki.

Dofinansowanie do ogródka działkowego (działki ROD). Mazowsze dla działkowców 2023. Wnioski do 15 marca

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie poinformował, że od 6 lutego do 15 marca 2023 r. można składać wnioski o dofinansowanie na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców – Mazowsze dla działkowców 2023.

Dofinansowanie do ogródków działkowych - wnioski do końca grudnia 2023

Nabór w ramach Pozakonkursowego Projektu Grantowego pn. Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych dobiega końca. Zainteresowanie pozyskaniem grantów jest na tyle duże, że dostępny limit zostanie przekroczony jeszcze w tym roku.

REKLAMA

50 mln zł dotacji na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych

50 mln zł wsparcia otrzymają rodzinne ogrody działkowe; środki mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas, zanieczyszczenie powietrza - poinformował we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Szef MFiPR mówił we wtorek o projekcie "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

Rodzinne ogrody działkowe w cenie. Wypoczynek na RODos zyskuje na popularności

Notariusze potwierdzają, że w 2020 roku znacząco wzrosło zainteresowanie terenami rekreacyjnymi na rodzinnych ogrodach działkowych. To przede wszystkim efekt epidemii, w znacznym zakresie utrudniającej odpoczynek i wakacje w dotychczasowy sposób. Notariusze wskazują także na spory wzrost cen, nie tylko w dużych miastach.

REKLAMA