REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie PIT odprawy dla prezesa zarządu spółki przekształconej w spółkę Skarbu Państwa

Odwoływany członek zarządu nie zapłaci 70% podatku przy odchodzeniu ze spółki przejętej przez Skarb Państwa, jeśli świadczenie nie było wcześniej przewidziane w jego umowie, lecz zostanie wypłacone na podstawie oddzielnego porozumienia.

Jak skorzystać z ulgi na dziecko w rozliczeniu PIT w 2018 r.?

Niektórzy podatnicy dokonujący rozliczenia rocznego PIT w 2018 r. (za rok 2017) mogą skorzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na dziecko. Komu przysługuje ulga i w jakiej wysokości oraz jak prawidłowo dokonać rozliczenia?

TK zbada konstytucyjność zniesienia górnego limitu składek ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".

Czy do premii i nagród uznaniowych można stosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Pracodawca nie może stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do premii i nagród uznaniowych wypłacanych pracownikom, którzy przenoszą na niego prawa autorskie do wytworzonych przez siebie dzieł twórczych.

REKLAMA

Nowelizacja przepisów podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów proponuje nowelizację przepisów podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Propozycja zakłada złagodzenie m.in. niekorzystnych dla firm rodzinnych regulacji dotyczących amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Odpowiednie zmiany przewiduje projekt opublikowany pod konic grudnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Rozliczanie składek na ubezpieczenie społeczne w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość. Jeżeli masz zadłużenie na koncie w ZUS, Zakład będzie rozliczał Twoje wpłaty na najstarsze zaległości. Może to spowodować utratę prawa do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r.

Jaka jest wysokość składek ZUS w 2018 r., a także ile pracodawcy będą musieli zapłacić na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy? Przedstawiamy informację z ZUS.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. Ile wynoszą?

REKLAMA

Wyroki w sprawach podatkowych, na które czekamy w 2018 r.

Na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego w 2018 roku czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.

Składki ZUS 2018 - przedsiębiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił informacji w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. dla przedsiębiorców, osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wolnych zawodów i niektórych innych grup ubezpieczonych.

Indywidualny rachunek w ZUS 2018 r.

Przepisy pozwalające na opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek już obowiązują. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA za 2017 r.

Informację ZUS IWA powinni złożyć płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Jest to dokument, który należy złożyć najpóźniej 31 stycznia za rok poprzedni. Przekazane w ten sposób dane posłużą do wyliczenia przez ZUS wysokości stopy procentowej składki wypadkowej dla tych płatników, którzy zobowiązani byli składać ZUS IWA przez 3 kolejne lata (a więc 2015 r., 2016 r., i 2017 r.). Pozostali płatnicy stopę procentową składki wypadkowej będą musieli ustalić we własnym zakresie.

Niższe stawki PIT i CIT a wyższa ulga na dziecko w USA

20 grudnia 2017 r. Izba Reprezentantów, izba niższa Kongresu USA, ostatecznie przyjęła ustawę o redukcji podatków i miejscach pracy (Tax Cuts and Jobs Act - TCJA). Ustawa przewiduje trwałą redukcję stawki CIT z obecnych 35 proc. do 21 proc. oraz tymczasową, do 2025 roku, redukcję PIT (o ok. 2%) w wielu przedziałach podatkowych. Podwojona zostanie ulga na każde dziecko (do 2 tys. USD), a standardowa ulga podatkowa (kwota wolna od podatku) zostanie podwyższona - z 6350 USD do 12 tys. USD w przypadku indywidualnych podatników, a w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie z 12,7 tys. USD do 24 tys. USD.

Od 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od całości wynagrodzenia

Przedsiębiorcy zatrudniający wykwalifikowanych ekspertów i specjalistów mogą na krótko odetchnąć z ulgą. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych znosząca górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne, pierwotnie mająca obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. została przesunięta w czasie. Poprawka zarekomendowana 4 grudnia 2017 r. przez senacką komisję rodziny, polityki senioralnej i społecznej zakłada wprowadzenie proponowanych zmian dopiero w styczniu 2019 roku.

Jak rozliczać świąteczne wydatki, aby uniknąć problemów podatkowych?

Zdecydowana większość przedsiębiorców przed świętami otrzymuje prezenty od swoich kontrahentów bądź im je wręcza, poza tym organizuje firmowe spotkania, czy też kupuje upominki pracownikom. Jak potraktować tego rodzaju wydatki bądź przychody, tak aby uniknąć problemów podatkowych?

Otrzymanie świadczenia z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - skutki podatkowe

Czy świadczenia, jakie otrzymują właściciele gruntów za obniżenie wartości nieruchomości (związane z ustanowieniem służebności przesyłu) podlegają opodatkowaniu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Nowe wzory formularzy PIT od 1 stycznia 2018 r.

Na początku stycznia 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie wprowadzające nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. PIT-2, PIT-4R, PIT-8C, PIT-R czy PIT-11. Nowe formularze należy stosować do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2018 r.

Deklaracje podatkowe PIT-40A/11A za 2017 r. dla emerytów i rencistów

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A/11A za 2017 r. - na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Deklaracje otrzymają osoby, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS.

Czy komornik może zająć rentę socjalną?

Komornicy zajmują nawet najniższą rentę socjalną. ZUS uważa to działanie za niezgodne z prawem. Kto ma rację? Czy zmienią się przepisy dotyczące egzekucji komorniczej?

Czy spłata zaległego czynszu za poprzedniego dzierżawcę może stanowić koszt?

Dzierżawca nieruchomości nie może zaliczyć do kosztów wydatków na spłatę zaległego czynszu za poprzedniego dzierżawcę tej nieruchomości. Spłata ta dotyczy bowiem zobowiązania innego podmiotu.

Podatek od biurowców i galerii handlowych od 2018 r. Czy można go uniknąć?

Na początku 2018 roku zacznie obowiązywać nowy podatek, tj. minimalny podatek od biurowców i galerii handlowych. Będzie można jednak legalnie nie płacić nowej daniny. A na dodatek jeszcze zmniejszyć swoją bieżącą zaliczkę przelewaną do urzędu skarbowego. W efekcie podatnik zapłaci mniej PIT lub CIT, niż gdyby robił to dziś.

Podatek od nieruchomości komercyjnych od 1 stycznia 2018 r.

Na początku 2018 r. wejdą w życie duże zmiany w podatkach dochodowych. Jedna z nich wprowadza zupełnie nowy podatek, który obejmie właścicieli nieruchomości komercyjnych (handlowo-usługowych i biurowych). Którzy podatnicy będą zobowiązani do uiszczania tego podatku oraz w jakiej wysokości?

Zniesienie limitu składek na ZUS dopiero w 2019 r.

Przepisy ustawy znoszącej górny limit składek na ZUS wejdą w życie dopiero w 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2018 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Od kilku lat kwota zasiłku pielęgnacyjnego pozostaje bez zmian. Ile wynosi zasiłek w 2018 r. i kto może ubiegać się o niego ubiegać?

Podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku programistów

Po spełnieniu określonych warunków programiści w stosunku do części kwoty wynagrodzenia mogli stosować podwyższone koszty, natomiast do pozostałej części wykonanej pracy standardowe koszty uzyskana przychodów. W ostatnim czasie organy podatkowe podważają jednak możliwość zastosowanie podwyższonych kosztów podatkowych przy tak ustalonych zasadach wynagradzania.

Ograniczony katalog wydatków stanowiących koszty od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowelizacja trzech ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, wprowadzają ograniczenia w katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Odprawy i odszkodowania dla menedżerów za zakaz konkurencji - opodatkowanie PIT

Zwolniony ze spółki prezes nie zapłaci 70 proc. podatku dochodowego (PIT) od odprawy lub odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli Skarb Państwa nie ma ponad połowy głosów w spółce. Tak samo będzie, jeśli otrzyma pieniądze na podstawie porozumienia z pracodawcą. Tak wynika odpowiednio z wyroku WSA w Kielcach i interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KAS). Zdaniem ekspertów oba rozstrzygnięcia dowodzą, jak wiele luk można znaleźć we wprowadzonych 1 stycznia 2016 r. przepisach.

Ustawa o małej działalności gospodarczej - niższe składki ZUS od 2019 r.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej trafi pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia. Przedsiębiorcy mogliby zatem płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Kiedy menedżer nie zapłaci 70 proc. PIT od odprawy lub odszkodowania

Zwolniony ze spółki menedżer nie zapłaci 70 proc. PIT od odprawy lub odszkodowania za zakaz konkurencji, w przypadku gdy Skarb Państwa nie ma ponad połowy głosów w spółce. Będzie tak samo, jeśli otrzyma pieniądze na podstawie porozumienia z pracodawcą.

Progi podatkowe w 2018 r.

Progi podatkowe to inaczej stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. W roku 2018, podobnie jak w latach ubiegłych, będą obowiązywały dwa progi podatkowe, tj. 18% i 32%. Zmieni się natomiast wysokość kwoty wolnej od podatku.

Zniesienie limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała w poniedziałek poprawkę wprowadzenie ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r.

Osoby porządkujące lasy po nawałnicach zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnienia z podatku dochodowego osób zajmujących się porządkowaniem lasów po nawałnicach z sierpnia 2017 r. Projekt w tej sprawie opublikowano na stronie RCL.

Obniżone składki ZUS dla małej działalności gospodarczej od 2019 r.

W wywiadzie dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej może trafić pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia. Przedsiębiorcy mogliby zatem płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Zwolnienie z podatku PIT dla osób, które porządkowały lasy po nawałnicach

Wynagrodzenia, które otrzymają osoby, zajmujące się porządkowaniem lasów po sierpniowych nawałnicach, będą zwolnione z podatku dochodowego - takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów. Zwolnienie miałoby zastosowanie do dochodów uzyskanych między 24 sierpnia 2017 r. a 31 grudnia 2018 r.

Odsetki za opóźnienia w opłacaniu składek ZUS

Przedsiębiorca, który niewłaściwie naliczy wysokość składek musi się liczyć z tym, że na jego koncie ZUS powstanie niedopłata. W efekcie powstałych „niedoborów” ZUS zacznie naliczać karne odsetki. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zrobić dopłatę, natomiast w przypadku poważniejszego zadłużenia wystąpić z wnioskiem o rozłożenie długu na raty.

Jak rozliczać stratę z działalności gospodarczej?

Strata w firmie za dany rok podatkowy to nadwyżka poniesionych kosztów za ten okres w odniesieniu do przychodów. O wysokość tej straty może zostać pomniejszony dochód, za dany rok podatkowy. Może to nastąpić w ciągu pięciu kolejnych następujących po sobie latach podatkowych. Należy jednak pamiętać, że wysokość w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Jak podpisać elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń poinformował, że od 1 grudnia na portalu PUE ZUS udostępniona została lekarzom nowa metoda podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS.

ZUS ma prawo sprawdzać wysokość wynagrodzenia

ZUS ma prawo kwestionować wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli uzna, że firmy świadomie zawyżają zarobki pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 listopada 2017 r.

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku wzrośnie wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców, tj. składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna oraz składka na Fundusz Pracy. O ile wzrosną składki ZUS w przyszłym roku?

Nowy system orzekania o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół pod kierownictwem prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej przygotował projekt założeń ustawy wprowadzającej nowy system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Zespół rekomenduje powstanie jednego systemu orzeczniczego w miejsce pięciu obecnych systemów.

Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Kolejne udogodnienia w ZUS dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą opłacać składki ZUS jednym przelewem, a nie jak dotychczas trzema czy nawet czterema przelewami. Musimy pamiętać, iż rachunki bankowe służące obecnie do opłacania składek ZUS będą aktywne jedynie do 29 grudnia br., w związku z tym wszystkie przelewy dokonane na te rachunki po tym dniu wrócą na konto przedsiębiorcy.

Zniesienie górnego limitu składek ZUS od 2018 r.

Sejm przegłosował ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jak nowe przepisy ocenia Konfederacja Lewiatan?

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy w 2018 r.

Urlop ojcowski przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. W jaki sposób przedsiębiorca może ubiegać się o urlop ojcowski w 2018 r?

50 uproszczeń dla biznesu od 2018 r.

W 2018 roku wprowadzona zostanie kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą „50 uproszczeń dla biznesu”. Nowe uproszenia dotyczą przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym. O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r. w ocenie doradców podatkowych

Początek roku 2018 oznacza duże zmiany dla podatników. Pojawią się nowe regulacje w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym. Jakie to zmiany i co o nich sądzą doradcy podatkowi?

Zajęcie majątku z powodu braku zapłaty podatku

W przypadku braku zapłaty podatku następuje zazwyczaj wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika skarbowego. Jak w takiej sytuacji ochronić swój majątek?

E-składka od 1 stycznia 2018 r. - jak wyliczyć i zaksięgować?

1 stycznia 2018 roku wchodzą nowe zasady opłacania składek ZUS oraz nowe rachunki do opłacania składek. Jak więc opłacić składkę za grudzień, a jak - od nowego roku? Co w przypadku zaległości do ZUS? Co jeśli nie dostaniemy numeru rachunku?

Zmiany w prewencji wypadkowej już od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podpisana. Co zmieni się w prewencji wypadkowej po 1 stycznia 2018 r.?

REKLAMA