REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek, Podatek od nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwiej rozliczysz podatek od nieruchomości - porada

Wprowadzenie ujednoliconego wzoru deklaracji związanych z rozliczeniem podatku od nieruchomości zapowiada Ministerstwo Gospodarki. Podatnicy mogą spodziewać się znacznych udogodnień.

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?


Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Kiedy samochód sprowadzony z Niemiec nie podlega akcyzie?

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu ciężarowego (kategoria taryfowa CN 8704) z Niemiec, przerobionego tam z auta osobowego - podatnik oraz importer nie będą zobowiązani do zapłaty podatku akcyzowego.

Jak obliczyć powierzchnię kupowanego mieszkania?

Przez dwuznaczny zapis w umowie, dotyczący powierzchni mieszkania, można być stratnym nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś w przyszłości – ponosić większe koszty, niż się przypuszczało. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę i jak uniknąć zapisów, które mogłyby działać na naszą niekorzyść? Eksperci od nieruchomości uczulają na to, że powierzchnię można liczyć na różne sposoby.

REKLAMA

Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?

Samochód wykorzystywany przeze mnie w działalności gospodarczej (środek trwały) uległ wypadkowi z winy innego użytkownika drogi. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Za naprawę tego auta zapłaciła firma ubezpieczeniowa z polisy sprawcy wypadku – pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. Czy kwota wypłaconego odszkodowania za naprawę powypadkową stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?

Leasing jest wobec kredytu alternatywnym sposobem finansowania inwestycji w samochód. Należy jednak pamiętać, że leasing w sposób specyficzny określa prawa i obowiązki stron umowy.

Jak rozliczać koszty związane z samochodami zastępczymi?

Na pewno wielu z nas nie ma pojęcia z jakimi kosztami wiąże się użytkowanie samochodu zastępczego. Podpowiadamy jakie obowiązki i jakie prawa mają użytkownicy aut zastępczych.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - postępowanie

Wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności można złożyć w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego - w szczególności urząd skarbowy lub urząd celny.

REKLAMA

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - przesłanki pozytywne i negatywne

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest bodaj najczęściej stosowaną w praktyce instytucją prawa karnego skarbowego. Stanowi ono rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla sprawcy czynu zabronionego, jak i dla organu procesowego.

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - przesłanki pozytywne i negatywne

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest bodaj najczęściej stosowaną w praktyce instytucją prawa karnego skarbowego. Stanowi ono rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla sprawcy czynu zabronionego, jak i dla organu procesowego.

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.

Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Budowle sportowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości budzi fakt, w jaki sposób rozliczać podatek w przypadku kolei krzesełkowych. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

Wykupiłeś mieszkanie od spółdzielni?- zapłacisz podatek od nieruchomości

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje powstanie obowiązku podatkowego- w zakresie podatku od nieruchomości.

Współwłaściciel zapłaci cały podatek

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przypadku gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości jest zwolniony z podatku od nieruchomości, cały podatek uiszcza drugi współwłaściciel, niekorzystający ze zwolnienia.

Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania/domu?

Dochody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy podlegają (jak większość naszych dochodów) opodatkowaniu. Ustawodawca pozwala nam jednak na wybór sposobu opodatkowania. Najniższa stawka procentowa nie zawsze oznacza najniższe oprocentowanie. Co zatem lepsze ? Ryczałt, skala podatkowa, czy podatek liniowy przedsiębiorców ?

Jaki podatek od zamiany mieszkań?

Zamiana mieszkań (i innych nieruchomości) podobnie jak ich sprzedaż podlega opodatkowaniu… i to na tych samych zasadach co sprzedaż. Jedyną różnicą jest to, że podatek dochodowy płacą obie strony umowy.

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?


Podatek od sprzedaży nieruchomości obowiązuje każdego Polaka, który wyzbywa się w zamian za pieniądze swojego mieszkania. Można go jednak uniknąć, kupując na przykład w przeciągu dwóch lat nowe lokum. Warto pamiętać o tym, że okres rozliczenia liczymy do końca danego roku.

Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

W świetle obowiązujących przepisów rada gminy jest upoważniona, w drodze uchwały, do zwolnienia z podatku od nieruchomości określonych grup podatników. To uprawnienie wynika z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ten sposób samorządy zachęcają do inwestycji na danym obszarze.

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Sposoby egzekwowania zaległości podatkowych przez samorządy

Tylko kilkadziesiąt miast ujętych w ustawowym wykazie może samodzielnie ściągać zaległe podatki lokalne, stanowiące ich dochód. Na razie nie planuje się przyznania tego uprawnienia większej grupie miejscowości, ale efekty tego typu egzekucji mogą być argumentem przemawiającym za rozszerzeniem listy.

Różny podatek od garażu

Wysokość podatku od nieruchomości w zakresie garażu różni się w zależności od tego, gdzie jest położony. Nie ma znaczenia, że garaż pełni tę samą funkcję.

Kto pokryje różnicę w podatku VAT za mieszkania z umową przedwstępną z zeszłego roku?

Większość deweloperów chce obciążyć nabywców kosztami, związanymi z wprowadzeniem wyższych stawek VAT, ponieważ zezwala na to ustawa. Dlaczego w takim razie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa takie postępowanie za bezprawne? Dowiedz się, co eksperci myślą o podwyżce.

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Odpowiedzialność podatkowa kierownika jednostki

Uniknięcie przez kierownika jednostki sankcji z tytułu nieprzestrzegania przepisów podatkowych zależy przede wszystkim od prawidłowego i terminowego wypełniania nałożonych nań obowiązków.

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Odpowiedzialność płatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Na płatniku ciąży szereg obowiązków nałożonych na niego przepisami ordynacji podatkowej, w tym obowiązek składania deklaracji dotyczących rozliczeń podatników – nie tylko odpowiednim urzędom skarbowym, ale też samym podatnikom. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Na ratunek FSO


Ministerstwo Gospodarki chce podjąć próbę uratowania FSO. Sytuację FSO ma poprawić włączenie jej do specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Aby było to możliwe niezbędne jest stworzenie projektu inwestycyjnego.

Podatek od nieruchomości

System opodatkowania nieruchomości w Polsce tworzą trzy podatki. Obok będącego przedmiotem niniejszego artykułu podatku od nieruchomości są to: podatek rolny i podatek leśny.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienia od podatku od nieruchomości reguluje art. 7 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Kiedy zapłacimy podatek od nieruchomości

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Hybrydy nie zawojowały rynku


Udział sprzedaż pojazdów z napędem hybrydowym jest oceniana na około 2% rynku aut osobowych. Liczba egzemplarzy sprzedanych w 2010 roku nie przekroczy miliona sztuk. Najwięcej spalinowo-elektrycznych pojazdów sprzedano w Japonii.

Podatek katastralny a system opodatkowania nieruchomości w Polsce

Dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce trwa nieprzerwanie, z większym lub mniejszym nasileniem, od początku transformacji ustrojowej. W tym roku przypadnie zatem mniej więcej dwudziesta rocznica tej debaty.

Przedstawiamy aktualne opłaty za rejestrację pojazdu

Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, zalegalizowane tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna oraz karta pojazdu wydawane są za stosowną opłatą. Aby zarejestrować zakupiony samochód należy uiścić niżej wymienione kwoty. Zapoznaj się z aktualnymi stawkami jakie poniesiesz za rejestrację pojazdu.

Podatek leśny

Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny ułamek całości dochodów gmin.

Jak podarować samochód? Krok po kroku

Aby przekazać samochód w darowiźnie należy dopełnić kilka istotnych formalności. Podobnie postąpimy, jeśli auto dostaniemy w prezencie.

Darowizna samochodu - krok po kroku

Przeniesienie praw własności samochodu może się odbyć nie tylko drogą kupna, ale również darowizny. W obu przypadkach trzeba ściśle przestrzegać obowiązujących zasad i terminów.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

REKLAMA