REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki nieujawnienia dochodów z tytułu najmu


Jakie konsekwencje poniesie właściciel nieruchomości za nie wykazanie w całości lub części dochodu z tytułu umowy najmu? Czy właściciel mieszkania może narazić siebie i najemcę na możliwość poniesienia przez nich negatywnych konsekwencji prawnych?

Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej


Za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu uważa się kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie. Czynsz uiszczany za najem lokalu mieszkalnego – zawarty w umowie najmu - podlega obowiązkowi podatkowemu.

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT


W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Podatek ponoszony z tytułu umowy najmu


Oniżenie podatku następuje w danym miesiącu rozliczeniowym po otrzymaniu przez podatnika faktury lub z chwilą wystawienia faktury.

REKLAMA

Opodatkowanie najmu podatkiem od towarów i usług


Najem jest formą działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na kim spoczywa obowiązek wystawiania faktur z tytułu najmu?


Podatnicy mają obowiązek wystawiać wyłącznie faktury – jeżeli są oni zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Co oznacza, iż tylko na życzenie osoby fizycznej – nie prowadzącej działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek wystawić fakturę.

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

REKLAMA

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury także przy umowie zlecenia

Świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu także wówczas, gdy dodatkowy przychód wynika z umowy zlecenia. Sąd Najwyższy stwierdził, że przychody z umowy zlecenia są opodatkowane i mają wpływ na zmianę wypłacanej emerytury.

Wypłata trzynastek za 2010 rok

Wypłata tzw. trzynastki jest obowiązkiem pracodawców sfery budżetowej i samorządowej. Inni pracodawcy mogą to robić z własnej woli. Zasadą jest, że trzynasta pensja za dany rok powinna być wypłacona do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jest to przychód pracownika, od którego należy rozliczyć podatek dochodowy według zasad obowiązujących w bieżącym roku, gdyż został uzyskany w 2011 r.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?


Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Czy można wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu najmu

W momencie uiszczenia zaliczki powstaje obowiązek podatkowy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności, tj. zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę.

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Czy czynsz z tytułu najmu można wliczyć w koszty spółki


Według informacji zawartych w księgach podatnik zobowiązany jest dokonać obliczenia zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów oddzielnie dla każdego wspólnika danej spółki. Przy czym powyżej wskazane koszty i przychody przypadają im na podstawie prawa udziału w zysku.

Jakie zmiany niesie dla pracodawców „ustawa żłobkowa”

Pracodawca, który zorganizuje działanie żłobka lub klubu dziecięcego, będzie mógł zwiększyć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i jego część wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Przepisy dotyczące prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych wejdą w życie 4 kwietnia 2011 r. 

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Obowiązki sprzedawcy

W przypadku sprzedaży konsumenckiej sprzedawca ma szereg obowiązków względem kupującego. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić obowiązek przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna lub prawna lub też tzw. ułomna osoba prawna, która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przewóz osób

W ramach umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się przewieźć, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, osoby lub rzeczy.

List przewozowy

Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Likwidator

Likwidator to osoba, która przeprowadza czynności likwidacyjne w spółce. Może nim być wspólnik, członek zarządu lub osoba spoza spółki.

Likwidacja

Postępowanie prowadzone w spółkach handlowych, mające na celu zakończenie ich bieżącej działalności oraz spieniężenie majątku. Likwidację spółek regulują odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych.

Leasingodawca

Strona umowy leasingu, która zobowiązuje się do oddania określonej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania lub używania i pobierania pożytków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego leasingodawca jest nazywany finansującym.

Księga akcyjna

Zarząd spółki akcyjnej jest zobowiązany prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. W księdze odnotowuje się akcjonariuszy, ilość przypadających im akcji oraz fakt przeniesienia akcji na inną osobę.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Koncesja

Ten akt administracyjny upoważnia podmiot wnioskujący do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej (działalności koncesjonowanej).

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych (skrót K.s.h. lub KSH) to akt prawny zawierający zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych.

Kodeks celny – nie obowiązuje

Obecnie obowiązuje Wspólnotowy Kodeks Celny. Wspólnotowy Kodeks Celny to zbiór unijnych przepisów celnych. Kodeks stosowany jest jednolicie w każdym z państw członkowskich, w tym w Polsce.

Jednostka uczestnictwa

Zakup części majątku funduszu powierniczego daje kupującemu prawo do określonej ilości jednostek uczestnictwa. Są one na bieżąco wyceniane, co daje to możliwość kontrolowania swojej inwestycji.

Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów

Jedna z pracownic w naszej firmie rozpoczęła drugi semestr studiów podyplomowych. Czy pracodawca może pokrywać koszty dalszej nauki pracownicy? W jakim trybie należy przyznać pracownikowi dopłatę? Czy od otrzymanej dopłaty pracownik musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Jak prawidłowo obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek

Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, wówczas kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Zdarza się to często przy oskładkowaniu pracowników z niskimi zarobkami.

Europejski Obszar Gospodarczy

Europejski Obszar Gospodarczy jest to strefa wolnego handlu, składająca się z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EOG jest formą partnerstwa międzypaństwowego

Franchising

Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług. Należy podkreślić prawną i finansową odrębność tych przedsiębiorstw.

Firma

Firma służy oznaczeniu przedsiębiorcy. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej – jej nazwa.

Grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa musi składać się z co najmniej dwóch przedsiębiorców, pomiędzy którymi musi istnieć związek kapitałowy.

Holding

Holding jest określeniem związanym z tworzeniem się grup spółek powiązanych kapitałowo, poprzez jednokierunkowe lub wzajemne przejmowanie akcji lub udziałów.

Czek

Czek jest papierem wartościowym, wydanym przez wystawcę, który upoważnia bank do wypłaty określonej kwoty okazicielowi lub wskazanej osobie.

Aukcja

W drodze aukcji może zostać zawarta umowa sprzedaży. Aukcja jest formą przetargu.

Amortyzacja

Przez amortyzację należy rozumieć utratę wartości majątku trwałego, poprzez jego zużywanie oraz starzenie się, będącego wynikiem rozwoju technicznego. Jest to wartość zawierana w kosztach poszczególnych okresów obrachunkowych.

Aktywa

Aktywa to zasoby majątkowe, kontrolowane przez jednostkę. Aktywa dzielimy na aktywa trwałe oraz na aktywa obrotowe.

Akredytywa dokumentowa

Jest to forma płatności, używana w obrocie zagranicznym oraz stosunkowo rzadko w obrocie krajowym. Jest wystawiana przez bank na wniosek i pod instrukcjami zleceniodawcy.

REKLAMA