REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatki na noclegi dla pracowników mobilnych podlegają opodatkowaniu

Powierzenie pracownikowi mobilnemu obowiązków na określonym w umowie obszarze działalności firmy (poza miejscem zamieszkania pracownika) nie generuje po stronie pracownika przychodu w postaci wartości noclegu. Zatem zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w tym zakresie nie należy traktować jako przychodu ze stosunku pracy i odprowadzać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych – orzekł WSA w Poznaniu.

Przepisy w sprawie podróży służbowych kierowców - wniosek do TK

Polscy pracodawcy złożyli wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów w sprawie podróży służbowych kierowców. Które przepisy uważają za niekonstytucyjne?

TSUE: minimalna stawka płacy w delegacji - jak w kraju przyjmującym

Kryteria minimalnej stawki płacy dla pracowników delegowanych są regulowane przepisami kraju przyjmującego - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w głośnej sprawie dotyczącej działalności spółki Elektrobudowa w Finlandii.

Podróż służbowa a praca handlowców

Zagadnienie podróży służbowej w przypadku pracy handlowców (przedstawicieli handlowych czy sprzedawców obwoźnych) staje się bardzo problematyczne. Kiedy dla tego typu pracowników można mówić o delegacji? Jak należy uregulować w umowie miejsce wykonywania pracy?

REKLAMA

Praca handlowców w terenie a prawo do diety

Praca handlowców wymaga określenia miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę jako pewien obszar. Wykonywanie obowiązków pracowniczych na tym terenie nie stanowi podróży służbowej, a w związku z tym nie przysługuje im z tego tytułu prawo do diety.

Wydatki na podróże służbowe kosztem uzyskania przychodu

Diety wypłacane pracownikom za wyjazdy związane z działalnością firmy są kosztem uzyskania przychodu. Również wydatki na swoje podróże przedsiębiorca może zaliczyć w ciężar kosztów w wysokości nieprzekraczającej kwot ustalonych dla pracowników – przypomina Tax Care.

Czas pracy kierowców - będą nowe przepisy

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował w czwartek 18 grudnia 2014 r. sejmową komisję infrastruktury, że resort przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem 2014 roku trafić ma do konsultacji społecznych. Nowelizacja ta zakłada, że minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2015 roku.

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

REKLAMA

Nocleg w kabinie samochodu ciężarowego a zapewnienie bezpłatnego noclegu - SN

Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.

Rozliczanie podróży służbowych – rozwiązanie najczęstszych problemów

Z wyjazdem w podróż służbową wiążą się koszty, które obciążają pracodawcę, a nie pracownika, i które należy rozliczyć. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą korzystać z własnych zasad rozliczania podróży służbowych. Jednak nie mogą one pozbawiać pracowników tych należności, które są gwarantowane pracownikom jednostek budżetowych. Dotyczy to zwrotu kosztów przejazdów, noclegów czy innych koniecznych wydatków, które pracownik poczynił, aby zrealizować cel podróży.

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej wynosi 20% kwoty diety (6 zł). Nalicza się go za każdą rozpoczętą dobę podróży służbowej, ale tylko wówczas, gdy pracownik ponosi koszty dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Regulamin podróży służbowych - przykładowe zapisy

Regulamin podróży służbowych może przewidywać własne zasady rozliczeń delegacji pracowników. Warto ustalić w nim stawki diety zagranicznej, zasady odpłatności za użytkowanie w podróży prywatnych pojazdów pracowników, warunki wypłaty zaliczki oraz rodzaje dowodów potwierdzających określone wydatki i terminy ich złożenia pracodawcy.

Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych

Pracownicy mobilni, w dzisiejszych warunkach rynkowych, stanowią ważną grupę zawodową. Często to oni odpowiedzialni są za pozycję firmy na rynku i przewagę nad konkurencją. Kwestią wzbudzającą wątpliwości pozostaje sposób rozliczania ich czasu pracy, szczególnie podczas podróży służbowych.

Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej

Wyjazd pracownika w podróż służbową jego prywatnym pojazdem jest możliwy, jednak wymaga uzgodnienia z pracodawcą. W jaki sposób rozlicza się podróż służbowa pracownika kierującego prywatnym pojazdem?

W którym momencie zaczyna się zagraniczna podróż służbowa

Pracownik realizuje delegację zagraniczną. Wyjeżdża tirem z Polski do Słowacji. Żeby dostać się do Słowacji przejeżdża przez Czechy (na razie nie ma tu obowiązku służbowego). W Słowacji realizuje obowiązek służbowy i dopiero w drodze powrotnej realizuje obowiązek służbowy w Czechach i wraca do Polski.

Podróż służbowa - czas pracy

Podroż służbowa, mimo wysoko rozwiniętych technologii pozwalających na wykonywanie pracy w sposób zdalny, cieszy się nie słabnącą popularnością. Czy czas podróży to dodatkowe kilka godzin czasu wolnego, czy jednak czas pracy - okres wytężonej pracy zawodowej?

Podróż służbowa a telepraca

Podróż służbowa stanowi przykład efektywności pracownika poza stałym miejscem wykonywania pracy. Pracownik powinien mieć więc większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania pracy. Telepraca powinna zyskiwać na popularności.

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Podróże służbowe nauczycieli bez składek

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika (nauczyciela) nie podlegają oskładkowaniu do wysokości określonych w rozporządzeniu o podróżach służbowych.

Wyjazd do krajów arabskich - ubezpieczenie

Planujesz wyjazd na wakacje do krajów arabskich? Przeczytajcie kilka wskazówek, o czym warto pamiętać decydując się na wyjazd do Egiptu czy Turcji. Należy pamiętać o standardach tam panujących i wybrać odpowiednie ubezpieczenie przed wyjazdem.

Podróż służbowa a czas pracy – 7 najtrudniejszych kwestii z praktyki

Rozliczanie czasu pracy w czasie podróży służbowej może przysporzyć wielu wątpliwości. Do czasu pracy zaliczane są godziny pracy spędzone w podróży służbowej, które pokrywają się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy, ale i te wykraczające poza rozkład czasu pracy, w czasie których pracownik wykonywał pracę w podróży służbowej. Jak należy rozliczać czas pracy w podróży służbowej?

Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu

Kwestia dokumentowania kosztów podróży służbowych ma ścisły związek z rozliczeniami podatkowymi każdej delegacji. Dokumentowania nie wymagają wydatki, które są zwracane w formie ryczałtu.

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Kwestię ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej. Jakie diety z tytułu podróży służbowych przysługują pracownikom? Jakie są zasady rozliczania podróży służbowych pracowników?

Podróż służbowa – dieta

Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową, zwaną potocznie delegacją, przysługują określone świadczenia dodatkowe. Z podróżą służbową powiązane są diety oraz zwrot określonych kosztów, np. przejazdów czy noclegów.

Podróż służbowa - definicja

Podróż służbowa to wyjazd pracownika na wyraźne polecenie pracodawcy w celu wykonywania zadań służbowych. Podróż służbowa nazywana jest potocznie "delegacją". Kto, kiedy i na jak długo może jechać w podróż służbową? Jakie uprawnienia przysługują osobie udającej się w podróż służbową? Jakie obowiązki na niej ciążą?

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Dieta za krajową podróż służbową pracownika

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Zmianie uległy m.in. wysokości przysługujących diet. Czym jest podróż służbowa i jak poprawnie rozliczać koszty krajowych podróży służbowych pracowników?

Czym jest podróż służbowa pracownika?

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Zmianie uległo rozliczenie krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Nowe rozporządzenie określa m.in. wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej.

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

Podróże służbowe po zmianach

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przepisy regulujące kwestie związane z podróżą służbową obowiązywały od lat i niezbędna stała się ich zmiana.

Zasady zwrotu kosztów wolontariuszom

Fundacja planuje realizację projektu polegającego na współpracy z wolontariuszami. Część wolontariuszy, którzy zgłosili się do współpracy, mieszka poza miastem będącym siedzibą fundacji. Czy fundacja ma obowiązek zwrotu wolontariuszom np. kosztów przejazdów?

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie? Zgodnie z nowymi przepisami dzienna stawka diety za służbową podróż krajową wynosi 30 zł. Zostaje pomniejszona o zapewnione pracownikowi wyżywienie. W jaki sposób obliczyć dietę, gdy pracownik miał zapewnione wyżywienie?

Wynagrodzenie pracownika podczas delegacji

Pracownik świadczący pracę podczas podróży służbowej w miejscu znajdującym się poza zakładem pracy jest uprawniony do otrzymania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Koszty delegacji rozliczane są na podstawie diet bądź przedstawionych rachunków w formie ryczałtu.

Diety zagraniczne 2013

Od 1 marca 2013 r. zmieniła się wysokość diety zagranicznej. Jak ustalić wysokość diet za delegacje zagraniczne? Stawki krajowych i zagranicznych diet określa nowe rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.

Diety krajowe 2013

Diety krajowe przysługują pracownikom z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju. 1 marca 2013 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie podróży służbowych stawki diet zostały podwyższone. Za dobę podróży przysługuje pracownikowi dieta w wysokości 30 zł.

Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podróży służbowej. Weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Istnieją trzy warianty rozliczenia podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Podróże służbowe - diety 2013

Od 2003 r. na terenie kraju stale obowiązywały te same stawki diet za podróże służbowe. 1 marca 2013 r. wprowadzono nowe zasady rozliczania podróży służbowych.

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

29 stycznia 2013 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie regulujące zasady rozliczania diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Przepisy w nim zawarte zmieniają m.in. wysokość diet z tytułu podróży służbowej.

Kiedy wydatki na wynagrodzenia i podróże służbowe stanowią koszt spółki z o.o.

Przedsiębiorstwa w Polsce obciążone są podatkiem dochodowym od osób prawnych, tzw. podatkiem korporacyjnym. Podatek naliczany jest od wysokości zysku (czyli różnicy przychodów i kosztów), dlatego istotne jest, jakie wydatki mogą firmy zaliczyć do kosztów, aby bezzasadnie nie zaniżyć należnego podatku.

Będą wyższe diety za delegacje służbowe

Od 1 marca 2013 r. podwyższeniu ulegną diety za delegacje służbowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne.

Wypadek w podróży służbowej

Pracownicy, odbywający podróże służbowe, częściej są narażeni na różnego rodzaju wypadki, np. drogowe. Przy ustalaniu prawa do odszkodowania istotne znaczenie ma wykazanie, że taki wyjazd był na polecenie pracodawcy, a wypadek pozostawał w związku przyczynowym z pracą.

Samochód służbowy wykorzystywany w prywatnych celach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Pracownik pracuje w Warszawie w godz. 8.00–16.00 w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Mieszka w Pułtusku. W sierpniu wysłaliśmy go w podróż służbową do Radomia. Pracownik wyjechał w delegację w środę samochodem służbowym ze swojego domu w Pułtusku o godz. 7.30. Pojechał bezpośrednio z Pułtuska do Radomia nie wstępując do naszej firmy (do Warszawy dojechał o godz. 8.30). Z podróży pracownik wrócił następnego dnia o godz. 19.00. W drodze powrotnej również nie wstępował do naszej firmy, tylko jechał bezpośrednio z Radomia do Pułtuska. Czy w takim przypadku podróż służbowa zaczyna się od godziny wyjazdu z miejsca zamieszkania pracownika, czy od godziny przyjazdu do Warszawy, gdzie jest jego miejsce pracy? Jak rozliczyć czas pracy pracownika, jeżeli sam prowadził samochód, a nie jest zatrudniony u nas na stanowisku kierowcy?

Samochód służbowy w pytaniach i odpowiedziach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

REKLAMA