REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

9 wyzwań HR w 2022 roku

9 wyzwań HR w 2022 roku czyli z czym przyjdzie się zmierzyć pracownikom działów kadr i płac w najbliższym czasie. Zestawienie przygotowali eksperci firmy Quercus.

Branża nieruchomości zmaga się z brakiem pracowników

W ostatnich miesiącach wszystkie segmenty rynku nieruchomości odnotowały wyraźne ożywienie, co bardzo szybko przełożyło się na wzrost liczby rekrutacji. Firmy deweloperskie poszukują land managerów oraz specjalistów wykwalifikowanych pod kątem prowadzenia inwestycji, finansowania i łączenia klienta z produktem. Na brak ofert nie mogą narzekać również budowlańcy – tutaj potrzebni są pracownicy techniczni praktycznie każdego szczebla.

Outsourcing kadr ma sens [WYWIAD]

Outsourcing kadr w dzisiejszych czasach daje dużo korzyści. Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach.

Podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku planuje 3/4 pracodawców

W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm – wynika z opublikowanego we wtorek raportu firmy Hays Poland. O podwyżki może być o tyle łatwo, że aż 95 proc. pracodawców spodziewa się, że w 2022 roku będzie prowadzić rekrutację nowych pracowników. Pracodawcy zamierzają m.in. rekrutować specjalistów z IT (40 proc. firm), sprzedaży (30 proc.), finansów i księgowości (26 proc.) oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją (po 25 proc.).

REKLAMA

Planner kadrowo-płacowy na styczeń 2022

Planner kadrowo-płacowy na styczeń 2022 roku przedstawia: wszystkie obowiązki działu kadr i płac w pierwszym miesiącu nowego roku (w tym także roczne obowiązki sprawozdawcze), parametryzację systemu kadrowo-płacowego, organizację pracy w styczniu, dodatek nocny i wymiar czasu pracy.

Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]

Nastroje na rynku pracy są konsekwencją nie tylko samego funkcjonowania firmy. Nie da się jej oderwać od otaczającej jej rzeczywistości, w związku z tym wpływ ma wszystko: sytuacja gospodarcza, zmiany i nowe regulacje prawne i szereg innych czynników. Bez wątpienia ogromne znaczenie ma sytuacja epidemiologiczna. Jakie prawidłowości pokazało najnowsze badanie CBOS?

Refundacja okularów przez pracodawcę - co warto wiedzieć?

Refundacja za okulary dla pracownika. Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

Odszkodowanie w umowie o zakazie konkurencji – niejasności w umowie

W sytuacji gdy umowa o zakazie konkurencji nie odnosi się do kwestii odszkodowania dla pracownika, albo kwestia ta jest uregulowana niejasno - umowa obowiązuje, a pracownik powinien otrzymywać od byłego pracodawcy odszkodowanie nie niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy.

REKLAMA

Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia na przykładach

Pytanie czytelnika. W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Czy za czas dyżuru należy pracownikom oddać dni wolne od pracy albo wypłacić wynagrodzenie za pracę nadliczbową?

Mobbing, czyli poniżanie pracownika

Mobbing może przybrać różnorodne działania, natomiast skutek jego stosowania jest zawsze podobny. Pracownik czuje się osaczony i poniżany.

Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów

Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.

Pracownicy a restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Pandemia oraz rosnąca inflacja nie wpływają korzystnie na biznes. Coraz większa liczba procesów restrukturyzacyjnych budzi niepokój nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również pracowników. Zatrudnieni mają wątpliwości co do stabilności swojej sytuacji zawodowej, a perspektywa wszczęcia postępowania w przypadku ich firmy budzi obawy przed redukcją etatów. Tymczasem, jak wskazuje ekspertka PMR Restrukturyzacje rozpoczęcie procesu restrukturyzacyjnego to dobra wiadomość dla pracowników. Daje szansę na utrzymanie miejsc pracy oraz odzyskanie stabilności finansowej przez zagrożone upadłością i niewypłacalne przedsiębiorstwo.

Koszty pracy zdalnej po stronie pracodawcy?

Czy koszty pracy zdalnej będą po stronie pracodawcy? Kto zapłaci za prąd, wodę podczas pracy zdalnej? Zwrot za energię, media i korzystanie ze sprzętu służbowego może być traktowany jako przychód i podlegać opodatkowaniu

Polski Ład – najważniejsze zmiany dla pracowników

Jak Polski Ład wpłynie na pracowników od stycznia 2022 r.? Jak zmienią się wynagrodzenia? Oto zestawienie najważniejszych zmian.

Darmowe testy na covid dla pracowników - wiele pytań

Darmowe testy na covid dla pracowników to jedna z zapowiedzi Ministra Zdrowia. Jak często będą przeprowadzane? Co jeśli pracownik odmówi wykonania testu? Jak będą refundowane?

Bezpłatny test na COVID-19 dla wszystkich pracowników

Bezpłatny test na COVID-19 będzie dostępny dla wszystkich pracowników w Polsce. Pracodawca będzie mógł zażądać przedstawienia wyniku tego testu.

Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.

Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?

Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?

Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.

Rozwiązanie umowy o pracę a termin wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę a termin wypłaty wynagrodzenia. Pracodawcy mają wątpliwości kiedy powinni wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Czy w zwykłym terminie wypłaty wynagrodzenia u danego pracodawcy? A może z dniem rozwiązania umowy o pracę? Wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Czy będzie kara dla pracodawcy za przymuszanie do szczepień

Pracodawca nie zostanie ukarany za przymuszanie pracowników do szczepień.

Jak przygotować firmę na wzrost zamówień?

Rozpoczyna się najgorętszy czas sprzedażowy – okres przedświąteczny i Święta Bożego Narodzenia. To także wysoki sezon na rynku pracy tymczasowej. Wzrost zamówień w listopadzie i grudniu to z jednej strony duże zyski, a z drugiej problem wielu film produkcyjnych i usługowych. Okazuje się jednak, że w tym roku brak pracowników sezonowych doskwiera szczególnie. Jak sobie z nim poradzić? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań

Wynajem mieszkania dla pracownika. Rosnący popyt na rynku pracy sprawia, że aby trafić w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów, firmy muszą zaoferować coś więcej niż biurko, przyzwoite wynagrodzenie i podstawowe benefity. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści, ceniący sobie elastyczność i gotowi do przenoszenia się z miejsca na miejsce, wpływają na rozwój rynku najmu.

HR w chmurze – 5 mitów

Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony - projekt poselski

Szczepienia na COVID-19 pracowników. Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował 17 listopada 2021 r. PAP poseł Czesław Hoc (PiS). Dodał, że będzie to projekt grupy posłów PiS.

Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki

Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki - kto może otrzymać?

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19.

Ewidencja czasu pracy w Excel - co na to prawo?

Czy ewidencja czasu pracy może być prowadzona w plikach Excel? Co na to prawo?

Kradzież danych w HR – 3 praktyki przeciwdziałania i reagowania

Kradzież danych w dziale HR – jakie są 3 najlepsze praktyki przeciwdziałania i reagowania? Ekspertka wymienia inwentaryzację danych osobowych, osoby odpowiedzialne i kopie zapasowe.

Umowa SLA - usługi w chmurze

Umowa SLA na usługi w chmurze może być sposobem na zapewnienie nieprzerwanej pracy programu kadrowo-płacowego. Service Level Agreement określa bowiem poziom oraz warunki świadczenia usług IT.

Czy PIT- 2 mogą złożyć pracownicy płacący ryczałt od najmu prywatnego?

PIT- 2 a pracownicy płacący ryczałt od najmu prywatnego. Przychodzą do nas pracownicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, czy też wynajmują mieszkanie rozliczając się ryczałtem. Czy takie osoby mogą złożyć PIT-2 i korzystać z ulgi podatkowej, natomiast osoby, które z najmu, dzierżawy oraz z działalności rozliczają się według skali podatkowej nie powinny składać PIT- 2?

Roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.

Jak i kiedy stosować roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.? Kiedy dochodzi do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak wygląda rozliczenie w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Jak roczne limity wpływają na potrącenia z wynagrodzenia, zasiłki i zaświadczenia zarobkujących emerytów/rencistów?

Urlop na żądanie - odmowa i zgoda pracodawcy

Urlop na żądanie - odmowa. Czy pracodawca musi zgodzić się na urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? W jakim najpóźniejszym terminie pracownik ma obowiązek zgłosić żądanie udzielenia tego urlopu. Sprawdźmy co wynika z przepisów i orzecznictwa sądów.

Polski Ład przyjęty przez Sejm

Polski Ład został przyjęty przez Sejm. Pracodawcy oceniają jak Polski Ład wpłynie na zmiany kadrowe i wynagrodzenia pracowników. Jakie scenariusze przewidują przedsiębiorcy?

Planner kadrowo-płacowy na listopad 2021

Planner kadrowo-płacowy na listopad 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki na ten miesiąc. Jaki jest wymiar czasu pracy w listopadzie? Ile wynosi dodatek nocny?

Ochrona sygnalistów - jakie rozwiązania w projekcie ustawy?

Ochrona sygnalistów została określona w projekcie nowej ustawy. Jak w praktyce ma być chroniony pracownik, zgłaszający naruszenia? Jaki jest cel zmian?

Praca postpandemiczna: jak nie wylać dziecka z kąpielą, czyli głos za pracą hybrydową

O tym, w jaki sposób praca zdalna może negatywnie wpływać na najmłodszych pracowników i jak nie przegapić takich sytuacji opowiada Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii, która zarządza zespołem łączącym pokolenia Millenialsów, Zet i X.

Cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów?

Czy cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów? Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracownika? Eksperci twierdzą, że nie.

Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także zatrudnienie osób potrafiących obsługiwać różne, często bardzo skomplikowane postępowania i systemy. Jak ten proces przygotować i wdrożyć, by podnieść kompetencje pracowników i sprawnie działać na tak dynamicznie zmieniającym się rynku? Eksperci podczas debaty Forum Pracodawcy Godnego Zaufania pt. „Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?” podkreślali, że kluczowa jest edukacja i uświadamianie, że transformacja nie jest tylko dla gigantów gospodarki, ale przede wszystkim dla małych i średnich firm.

Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK

Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.

Kadry i płace w chmurze – czy warto?

Kadry i płace w chmurze to nowoczesne rozwiązanie korzystne dla każdej firmy. Co daje przeniesienie kadr i płac do chmury? Przede wszystkim niższe koszty i gwarancję bezpieczeństwa danych.

Liczba pracujących rośnie - dane ZUS

O wzroście liczby osób pracujących poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jakie są dane?

Portal pracownika jako narzędzie employer branding

Portal pracownika jest jednym z narzędzi employer branding. Jeśli chcemy stworzyć silną markę pracodawcy, należy spojrzeć na działanie firmy z wielu różnych perspektyw. Budowanie wizerunku należy rozpocząć już od wnętrza firmy. W jaki sposób Portal pracownika przyczynia się do realizacji tego celu? Wyjaśniamy poniżej.

Pracodawca płaci zaległe składki ZUS pracownika – skutki podatkowe w PIT

Zaległe składki ZUS pracownika a PIT. Uiszczenie przez płatnika zaległych składek ZUS w części należnej od świadczenia wypłacanego pracownikowi, nie generuje przychodu po stronie tego pracownika, a tym samym obowiązku płatnika (pracodawcy) w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy. Powyższą tezę potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 22 lipca 2021 r., sygn. I SA/Rz 389/21.

Pracodawcy muszą szukać nowych sposobów na dotarcie do potencjalnych pracowników

Pracownicy są mniej skłonni do zmiany pracy, w związku z tym pracodawcy muszą szukać nowych sposobów na dotarcie do kandydatów m.in. poprzez media społecznościowe - wynika z „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. Pomóc w pozyskaniu pracowników może też praca zdalna.

Prawo do dodatkowego urlopu pracownika socjalnego w kontekście urlopu wychowawczego i bezpłatnego

Dodatkowy urlopu wypoczynkowy. We wrześniu 2021 r. pracownica socjalna wróci z urlopu wychowawczego po 2,5-letniej nieobecności. Czy prawo do dodatkowego urlopu otrzyma dopiero za 3 lata? Czy urlop bezpłatny i opieka nad zdrowym dzieckiem z art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy mają wpływ na prawo do urlopu dodatkowego?

Okres przedawnienia zaległego urlopu wypoczynkowego

Przedawnienie zaległego urlopu wypoczynkowego. Do 30 września pracownicy mają czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Czy data ta obejmuje tylko urlop za ubiegły rok, czy dotyczy również urlopu za lata wcześniejsze, który nie uległ przedawnieniu? Czy w dalszym ciągu obowiązują przepisy dotyczące możliwości wysłania pracownika na „przymusowy” zaległy urlop? Jak wygląda kwestia przedawnienia? Czy zaległy urlop po 3 latach traci swoją ważność zawsze z końcem września, czy z końcem roku kalendarzowego?

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę nadal niepewna

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę obecnie budzi wiele wątpliwości. Wprawdzie pojawiają się zapowiedzi uregulowania tej kwestii, jednak zmianie ulega informacja o podstawie prawnej.

Udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi - wysokość przychodu

Udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi - w jaki sposób ustalić wysokość przychodu z nieodpłatnego świadczenia?

Planner kadrowo-płacowy na październik 2021 r.

Planner kadrowo-płacowy na październik 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki na ten miesiąc. Jaki jest wymiar czasu pracy w październiku? Ile wynosi dodatek nocny?

Jak uzyskać dni wolne na opiekę nad chorym dzieckiem?

Opieka nad chorym dzieckiem. Rozpoczynający się okres jesienny sprzyja infekcjom, zwłaszcza u najmłodszych. Pracownicy, którzy muszą zaopiekować się chorym dzieckiem, mają dwie możliwości uzyskania w tym celu dni wolnych.

REKLAMA