REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa człowieka, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

REKLAMA

Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Projekt nowej ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium RP wbrew przepisom przewiduje m.in. obowiązek sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców.

Po dotacje na szkolenia. Jak środki unijne mogą zmienić organizacje

W powszechnej opinii na temat projektów unijnych wciąż pokutują mity z czasów, kiedy fundusze startowały w Polsce i nie zawsze były wykorzystywane rzetelnie, a wiele szkoleń miało wówczas jakość adekwatną do ceny – niską lub żadną. Dziś zmieniło się wiele, co potwierdzają osoby, które od kilku lat przygotowują projekty doradczo-szkoleniowe dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zarządzają nimi.

Co umożliwia europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych w każdym państwie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ich obywateli. Warto pamiętać, aby wyrobić ją przed wyjazdem.

Nowe zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym.

REKLAMA

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiany zasad pobytu obywateli UE na terenie RP

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, która reguluje zasady przemieszczania się i pobytu obywateli UE na terenie kraju.

Czas pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Zagraniczne mandaty zapłacimy w Polsce

Ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowy system wymiany danych, który umożliwi identyfikację kierowców, którzy złamali prawo na terenie całej Unii. Ma to ograniczyć poczucie bezkarności i zmniejszyć liczbę wypadków.

Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?

Praca w Niemczech i w Austrii

Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Niebieska karta UE

Niebieska karta UE to zezwolenie udzielone obywatelowi państwa trzeciego uprawniające go do pobytu oraz pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji na terytorium państwa członkowskiego UE.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Rynek szkoleń od kilku lat konsumuje miliony euro, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój kompetencji polskich pracowników. Szkolenia wykorzystujące pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Choć dotacje z UE przeznaczone na dokształcanie pracowników są już w znacznym stopniu wykorzystane, trwający boom szkoleniowy ciągle kształtuje polską branżę szkoleniową.

TK: Traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją

 Tym samym nie przychylił się do wniosku senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka

W dniu 9 listopada 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów określających uprawnienia rzecznika praw dziecka. Zmieniają się m.in. przepisy ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

Ile kosztuje wynajem samochodu na Majorce?

Posiadanie samochodu na Majorce jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia dojazd do odległych zatok i plaż, które są prawdziwą ozdobą archipelagu. Za małe auto zapłacimy ok. 30 euro za dzień.

Problem narkotyków w Europie

„Stan problemu narkotykowego w Europie 2010” - Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Rolnicy dotknięci powodzią dostaną zaliczki od dopłat unijnych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy na podstawie której rolnicy dotknięci skutkami powodzi będą mogli otrzymać zaliczki na poczet środków unijnych, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Rzecznik Praw Dziecka uzyska większe uprawnienia

Obrońca praw dzieci będzie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wnosił skargi kasacyjne. Nowe przepisy dające rzecznikowi więcej uprawnień wchodzą w życie 9 listopada 2010 r.

Polityka zdrowotna w UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Zasada humanitaryzmu w prawie karnym wykonawczym

Zasad humanitaryzmu stanowi podstawową zasadę polskiego prawa karnego wykonawczego. W tym zakresie przepisy karne wykonawcze stanowią uzupełnienie oraz dopełnienie przepisów Konstytucji.

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Przepisy drogowe w Austrii

Przed podróżą do Austrii warto poznać podstawowe przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. Różnią się one nieznacznie od tych, które obowiązują w Polsce.

Auta z kratką wrócą za dwa lata


Od 1 stycznia 2011 przedsiębiorcy odliczą od aut tylko 60% VAT. Dotyczy to samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia dla tzw. aut z kratką i kupowanego do nich paliwa. Restrykcje będą obowiązywać tylko przez dwa lata, do 31 grudnia 2012 roku.

Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Europa z racji swojej różnorodności i kontrastów stwarza możliwość swobodnego podróżowania samochodem po jej terytorium. Dodatkowym ułatwieniem są przepisy UE w niektórych krajach, które umożliwiają podróżowanie bez konieczności posiadania paszportu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Śladami Sommelierów – Niemcy


Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.

Śladami Sommelierów – Grecja

Podróżując samochodem po Grecji możemy zagłębić się w świat winiarskiej symfonii smaku. Kraj ten może poszczycić się doskonałymi Muskatami czy też sztandarowym winem o nazwie Retsina.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE

W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).

Samochodem na Jersey

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?


Kraje Beneluksu mają wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym ich terytorium. Przepisy drogowe Luksemburga, Belgii i Holandii są odrębne, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Wyjazd samochodem do Włoch


Droga z Polski do Włoch może wieść przez Niemcy i Austrię. Alpejskie krajobrazy i górzysty krajobraz umilą nam długie godziny podróży. Musimy pamiętać jednak o perfekcyjnym przygotowaniu naszego samochodu do tej długiej ekspedycji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Holandii?

Ulicami Rotterdamu codziennie porusza się ogromna liczba rowerzystów. Możemy zdobyć się na oryginalność i podróżować samochodem. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tę opcję, możemy wypożyczyć samochód.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Jeżeli nie zaliczasz się do ludzi, którym do szczęścia potrzebne jest wygodne siedzenie samolotu pierwszej klasy, to powinieneś zdobyć się na podróż własnym samochodem do Bułgarii.

Przepisy drogowe w Czechach

Wyjeżdżając do Czech powinniśmy znać przepisy ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

REKLAMA