REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co umożliwia europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Przemysław Milczek
EKUZ umożliwia leczenie w każdy państwie Unii Europejskiej
EKUZ umożliwia leczenie w każdy państwie Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych w każdym państwie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ich obywateli. Warto pamiętać, aby wyrobić ją przed wyjazdem.

Kto i na ile może otrzymać EKUZ?

REKLAMA

REKLAMA

Karty takie są wydawane w związku z wyjazdami turystycznymi na pobyt czasowy. Pierwszą grupą uprawnioną do jej otrzymania są osoby, które posiadają w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, status „ubezpieczony”. Na 6 miesięcy karta jest wydawana osobom zatrudnionym lub prowadzącym rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą, a także rencistom, studentom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię i osobom będącym członkami rodziny, za wyjątkiem dzieci powyżej 18 roku życia. Emerytom jest ona wydawana na okres 5 lat. Natomiast bezrobotni i inne osoby nie wymienione wyżej mogą otrzymać kartę na okres 2 miesięcy.

Osobom posiadającym w wykazie status „uprawniony do 18 roku życia”, karta jest wydawana na okres 6 miesięcy. Jeżeli jednak w tym czasie osoba taka ukończy 18 lat, karta traci ważność. Także na 6 miesięcy kartę mogą otrzymać obywatelki Polski, zamieszkałe na stałe w naszym kraju będące okresie ciąży lub porodu, natomiast, jeśli kobieta jest w okresie połogu ma prawo otrzymać kartę na 42 dni. Osoba mająca prawo do nieodpłatnego leczenia, na podstawie decyzji wójta czy burmistrza, może taką kartę otrzymać na 90 dni.

Zobacz też: Refundacja sprzętu ortopedycznego - dla kogo?

Okres ważności karty jest liczony od daty złożenia wniosku o wydanie, a nie od daty jej otrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić by otrzymać kartę?

Wniosek o otrzymanie karty możemy składać osobiście, pocztą, faksem lub e-mailem do Oddziału Wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli jednak nie złożymy go we właściwym oddziale, możemy liczyć, że karta również będzie wydana albo przez odział właściwy, któremu wniosek będzie przekazany albo przez odział, do którego złożyliśmy wniosek, gdy wydanie nie będzie wiązało się z przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego. Nie możemy zapomnieć, aby do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA