| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Warunki otrzymania pomocy

Wsparcie przyznawane jest przede wszystkim osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy to znaczy długotrwale bezrobotnym, osobom niedawno zwolnionym z przyczyn od nich niezależnych, osobom zamieszkałym na wsi i w małych miasteczkach, młodym oraz po 50 roku życia, jak również kobietom wracającym do aktywności zawodowej po przerwie na wychowanie dzieci. O dotację nie mogą się ubiegać osoby, które zarejestrowały działalność w okresie roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Przeznaczenie dotacji

Dotacja przeznaczona jest wyłącznie na sfinansowanie niezbędnych do uruchomienia działalności wydatków, takich jak zakup niezbędnych narzędzi czy środka transportu.

Pomysł na biznes

Elementarnym warunkiem uzyskania unijnego wsparcia jest zgłoszenie pomysłu działalności do operatorów, czyli instytucji szkolących przyszłych przedsiębiorców oraz wypłacających dotacje. Operatorzy wybierani są przez wojewódzkie urzędy pracy, urzędy marszałkowskie oraz Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

Zobacz również: Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy

Biznesplan

Kolejny istotny element to stworzenie dobrego biznesplanu. To na jego podstawie przyznawane jest dofinansowanie, które trafia do autorów najlepszych biznesplanów. Ich oceną i wyborem zajmują się komisje powoływane przez operatorów.

Odrzucony wniosek

Gdy komisja działająca dla operatora odrzuci wniosek, wnioskodawca ma możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie oraz złożenie dodatkowych wyjaśnień. Powtórna ocena biznesplanu musi być dokonana w ciągu 5 dni roboczych od momentu wpłynięcia wniosku oraz musi być wykonana przez nowy skład komisji. Ponowne rozpatrzenie i ocena biznesplanu są już ostateczne i nie istnieje możliwość odwołania się od tej oceny.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »