REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury
Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe emerytury dla matek. Potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury - przekonywał prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Postulat wyższej emerytury dla matek pojawił się podczas dwunastego Zjazdu Dużych Rodzin, czyli środowiska rodziców z co najmniej trojgiem dzieci. O propozycjach dla ustawodawcy, które zaprezentowano w trakcie zjazdu, mówił szef zespołu ekspertów ZDR prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaproponowane zmiany w prawie miałyby pomóc dodatkowo w utrzymaniu wielodzietnych rodzin.

REKLAMA

Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

REKLAMA

Prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego przekonywał podczas zjazdu, że potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury. Prof. Hardt zauważył jednocześnie, że "nie załatwimy polityki rodzinnej pieniędzmi". "Znaczenie ma też kultura, a do tego obecna niepewność ekonomiczna czy choćby wojna w Ukrainie. Tych przyczyn jest więcej" - wskazywał.

Dyskusji o wielodzietnych rodzinach przysłuchiwał się wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który sam spełnia wymagania rodziny "Trzy Plus", a w Tomaszowie otrzymał symboliczną Kartę Dużych Rodzin - bo z chwilą, kiedy urodziło mu się trzecie dziecko, formalnie zyskał prawo ubiegania się o członkostwo w stowarzyszeniu dużych rodzin. Symbolicznie otrzymał też podczas zjazdu funkcję "ministra obrony rodziny". "Teraz spotykam się z wami jak równy z równym" - skomentował wicepremier, który - jako minister pracy i polityki społecznej - dziesięć lat temu prezentował w Sejmie projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny.

Iloraz podatkowy do rozliczeń PIT. To rozwiązanie uzależnia poziom obciążeń podatkowych od struktury gospodarstwa domowego

REKLAMA

Kolejny postulat dotycz rozliczeń PIT przez rodziny. "Chodzi o wprowadzenie ilorazu podatkowego do rozliczeń PIT. To rozwiązanie uzależnia poziom obciążeń podatkowych od struktury gospodarstwa domowego. Teraz podatnik, niezależnie od liczby osób na utrzymaniu, ma to samo obciążenie niezależnie od tego, czy jest to osoba samotna bez rodziny, czy ma na utrzymaniu niepracującego małżonka i troje dzieci" - tłumaczył prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Według niego to fundamentalna niesprawiedliwość, która tylko częściowo jest łagodzona przez ulgę na dziecko i przez możliwość preferencyjnego opodatkowania rodzica z czwórką i większą liczbą dzieci. Zdaniem ekspertów ZDR nie ma rozwiązania systemowego uwzględniającego wysokość podatku od liczby osób w gospodarstwie domowym, a system nie dostrzega rodzin z mniejsza liczbą dzieci, więc trzeba wprowadzić systemowe rozwiązanie podobne to istniejącego obecnie wspólnego opodatkowania małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zjazd Dużych Rodzin w Tomaszowie Mazowieckim, z debatą o problemach rodzin wielodzietnych

W trzydniowym dwunastym Zjeździe Dużych Rodzin, który odbył się w dniach 31 maja - 2 czerwca 2024 roku w Tomaszowie Mazowieckim, wzięło udział około 700 osób, w tym 500 dzieci; odbyły się debaty o problemach rodzin wielodzietnych, animacje i pikniki przygotowane przez gminę Tomaszów Mazowiecki. Związek Dużych Rodzin wybrał nowe władze. Szefem ponownie wybrany został Radosław Waszkiewicz, prywatnie ojciec 5 dzieci, a po rezygnacji Andrzeja Wacha - wieloletniego wiceprezesa i założyciela stowarzyszenia - do zarządu ZDR weszła pochodząca z Rawy Mazowieckiej Anna Przerwa, prywatnie mama siedmiu córek.

Organizatorem XII Zjazdu Dużych Rodzin był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a współorganizatorem Miasto Tomaszów Mazowiecki. Trzydniowe wydarzenie objęte było patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim, kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020, 2021), Wadowicach (2022). XI Zjazd Dużych Rodzin (2023) odbył się w miejscu pierwszego Zjazdu –  w Grodzisku Mazowieckim.

Emerytury dla metek, które wychowywały co najmniej 4 dzieci, to najniższe świadczenie emerytalne

Przypomnijmy przy okazji, że matkom, które ukończył 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci przysługuje specjalna emerytura, jest to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Przy czym, prawo do tego świadczenia pojawia się, jeśli matka nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Emerytura taka przysługuje także ojcom, przy spełnieniu określonych warunków. Zostało ono wprowadzone od 1 marca 2019 roku.

Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury, w przypadku gdy matka nie pobiera emerytury ani renty. Co oznacza, że od 1 marca 2024 r. ta specjalna emerytura dla matek wynosi 1780,96 zł, przy czym jest ona co roku waloryzowana. Więcej na ten temat w artykule: Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jakie zasady przyznawania?

Przeciętna emerytura i renta w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 3516,95 zł

ZUS podał, że przeciętna wypłata emerytury i renty w pierwszym kwartale br. wyniosła 3516,95 zł i była wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie poprzedniego roku o 16,1 proc. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń było ich zwiększenie z tytułu waloryzacji wskaźnikiem 112,12 proc.

ZUS poinformował w komunikacie z 3 czerwca, że stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z danych ZUS wynika, że liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na koniec marca br. wyniosła ponad 16 262,7 tys. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,9 proc. ) oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,3 proc.).

W ogólnej liczbie ubezpieczonych 7 proc. osób posiadało obywatelstwo inne niż polskie. Na koniec marca br. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 138,3 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,0 proc. w stosunku do stanu na koniec marca 2023 r. Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy, na koniec pierwszego kwartału br. stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys., tj. o 2,7 proc. więcej niż na koniec marca 2023 r. Kolejną dużą grupą obcokrajowców są obywatele Białorusi. Na koniec omawianego okresu w ZUS było zarejestrowanych 131,9 tys. osób z Białorusi i stanowili oni 11,6 proc. wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców. Liczba zarejestrowanych w ZUS obywateli Białorusi wzrosła o 13,7 proc. w stosunku do stanu na koniec marca 2023 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA