reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka

Nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka

W dniu 9 listopada 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów określających uprawnienia rzecznika praw dziecka. Zmieniają się m.in. przepisy ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Nowelizacja ustawy Rzecznika Praw Dziecka 

Nowelizacja ustawy przyznaje Rzecznikowi Praw Dziecka uprawnienia do:
- udziału w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, wszczętym na podstawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich lub w sprawach skargi konstytucyjnej, dotyczących praw dziecka;
- występowania do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przepisów prawnych, budzących wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w praktyce ich stosowania w zakresie przepisów prawnych dotyczących praw dziecka, a także do wnoszenia kasacji lub skargi kasacyjnej oraz skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, w sytuacji gdy doszło do naruszenia praw dziecka;

Ustawa wyłącza Rzecznika Praw Dziecka z kręgu podmiotów podlegających obowiązkowi uiszczania kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (analogicznie jak prokuratora i Rzecznika Praw Obywatelskich), poprzez zmianę w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Ustawa precyzuje również dotychczasowe uprawnienie Rzecznika do żądania wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu. Może też brać udział w toczącym się już postępowaniu w sprawach nieletnich, na prawach przysługujących prokuratorowi.

Do ustawowych uprawnień Rzecznika zaliczono również promowanie i upowszechnianie praw dziecka oraz metod ich ochrony.

Zobacz również: Jakie wymagania prawne powinny spełniać zabawki

Zmiany uprawnień Rzecznika Praw Dziecka w innych ustawach

Ponadto, zgodnie ze zmianą w Kodeksie postępowania cywilnego od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie również Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zgodnie ze zmianą w Kodeksie postępowania karnego także Rzecznik Praw Dziecka może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka.

Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi, że od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Tak więc Rzecznik Praw Dziecka otrzymał prawo do wnoszenia kasacji lub skargi kasacyjnej w sprawach cywilnych, administracyjnych i karnych, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka i wymaga tego ochrona interesu publicznego. Terminy do wnoszenia tych nadzwyczajnych środków zaskarżenia przez Rzecznika Praw Dziecka są identyczne, jak dla Rzecznika Praw Obywatelskich; dodatkowo Rzecznik Praw Dziecka także zostanie zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych w sprawach cywilnych.

Tym samym nastąpiło dalsze zbliżenie kompetencji dwóch konstytucyjnych urzędów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka mają współpracować, dlatego muszą mieć te same uprawnienia.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama