REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r.

Obecnie w Polsce jest najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r. Powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Praca w pozycji stojącej przy kasie

Polskie przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują norm wykonywania pracy w pozycji stojącej. Czy można stać na kasie całą dniówkę?

Miasta z największą ilością ofert pracy

W którym mieście jest najwięcej ofert pracy? Choć dotychczas w powszechnej opinii wydawało się, że najszybciej znajdziemy pracę w Warszawie, ostatnie badania temu zaprzeczają. Na pierwszym miejscu uplasowały się bowiem Wrocław i Poznań.

REKLAMA

Nowe przepisy dot. zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Studenci i doktoranci będący cudzoziemcami będą mogli wykonywać pracę bez zezwolenia nie tylko w miesiącach wakacyjnych, ale przez cały rok.

Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że utrata pracy nie jest już taka straszna dla Polaków. Są bardziej optymistyczni i lepiej zabezpieczeni, lecz wciąż brakuje im finansów na spełnianie życiowych planów.

Pokolenie Y na rynku pracy

Pokolenie Y jest źle oceniane przez pracodawców. Osobom z tego pokolenia zarzuca się przede wszystkim brak zaangażowania i roszczeniowość. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 10 lat pokolenie Y, czyli ludzie urodzeniu między 1980 a 2000 r., będzie stanowić 75 proc. siły roboczej na świecie.

Praca biurowa - zagrożenia

Praca biurowa tylko z pozoru wydaje się być całkowicie bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia pracownika. Tymczasem wiążą się z nią pewne zagrożenia. Na jakie przypadłości cierpią osoby wykonujące pracę biurową?

REKLAMA

Część cudzoziemców podejmie pracę bez zezwolenia

Część cudzoziemców podejmie pracę w Polsce bez zezwolenia. dotyczy to studentów i doktorantów, którzy przebywają w kraju na podstawie wizy w celu odbycia studiów.

Efekty reformy urzędów pracy

Reforma urzędów pracy, która nastąpiła w 2014 r., już przynosi efekty. Zachodzące obecnie zmiany na rynku pracy będą wymagały kolejnej reformy już za 3-4 lata.

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Bezrobocie w lutym 2015 r.

Bezrobocie w lutym 2015 r. utrzymało się na tym samym poziomie co w styczniu. Stopa bezrobocia wyniosła 12%.

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y - #jestemYgrekiem. nie jestem leniem - realizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Celem kampanii jest zmiana opinii pracodawców na temat młodych pracowników generacji Y.

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje. To efekt nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga. Pomimo tego zjawiska bezrobocie w Polsce systematycznie spada.

Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Brak zaangażowania w pracę, znudzenie i poczucie jej bezcelowości mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Aby podjąć decyzję o zmianie pracy, warto się jednak upewnić i podjąć pewne kroki w kierunku poprawy sytuacji. Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Współpraca uczelni z firmami i instytucjami zwiększa zatrudnienie wśród absolwentów

Szanse absolwentów kierunków humanistycznych na rynku pracy mogłyby znacznie wzrosnąć, gdyby uczelnie humanistyczne – na wzór uczelni technicznych – bardziej współpracowały z pracodawcami. Chodzi m.in. o współpracę z tymi organizacjami, które są zainteresowane zatrudnianiem humanistów. Wówczas dofinansowywanie takich kierunków przynosiłoby większe korzyści i z czasem pojawiałby się szansa na wzrost dotacji. Współpraca z pracodawcami jest dla uczelni szczególnie istotna w obecnej sytuacji demograficznej.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - MPiPS

Praca na urlopie rodzicielskim budzi pewne kontrowersje dotyczące przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu, czy tylko do jego części? Oto stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zwolnienie pracownika na poszukiwanie pracy

Szczególnym uprawnieniem związanym z wypowiedzeniem umowy o pracę jest prawo do zwolnienia pracownika na poszukiwanie nowej pracy. Co najważniejsze, pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 przyjęty przez rząd

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 10 marca 2015 r. został przyjęty przez rząd. Wybrane kierunki polityki państwa w zakresie rynku pracy dotyczą promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.

Szansa na awans

Pojawiająca się szansa na awans powinna być zawsze wykorzystywana. Co stoi temu na przeszkodzie? Dlaczego pracodawcy pomijają niektórych pracowników przy awansowaniu?

Maszyny przyszłością pracy

Maszyny będą przyszłością pracy. Czy całkowicie zastąpią człowieka? Jakie możliwości dają nowe technologie?

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

Rynek pracy w ciągu kilku najbliższych lat ulegnie modyfikacji. Przyczyną zmian będzie mniejszy przyrost naturalny. Pracodawcy będą mieli większy problem z zatrudnieniem odpowiednich pracowników na konkretne stanowiska.

Praca Polaków niedopasowana do ich umiejętności

Około połowa polskich pracowników uważa, że zajmuje stanowisko niedopasowane do swoich umiejętności. Wpływa to na spadek efektywności pracy. Jaka jest przyczyna niedopasowania pracy do umiejętności konkretnej osoby?

Więcej ofert pracy w urzędach

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy blisko 71 tys. ofert zatrudnienia. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Czym jest Fundusz Pracy?

Fundusz Pracy w obecnym kształcie działa od 1990 roku. W 2015 roku przeznaczy dużą kwotę pieniędzy na Krajowy Fundusz Szkoleniowy i skupi się na dokształcaniu pracowników posiadających więcej niż 45 lat. Ile wynosi składka na Fundusz Pracy?

Dostaniesz motocykl, 25 000 Euro pensji i podróż na koszt firmy!

Firma Harley-Davidson poszukuje motocyklisty-pasjonata, który wybierze się w 2-miesięczną podróż po Europie na amerykańskim motocyklu. Firma oferuje wysokie wynagrodzenie, motocykl na własność i pełne pokrycie kosztów wyprawy. Znajdą się chętni?

Praca w korporacji - plusy i minusy

Praca w korporacji jest dla wielu spełnieniem marzeń. Szybko może się jednak okazać błędem. Jakie są plusy i minusy pracy w korporacji? Dla kogo jest to odpowiednie miejsce pracy?

Więcej ofert pracy w urzędach

W styczniu tego roku w urzędach zgłoszonych jest mniej bezrobotnych niż rok temu. Pracodawcy zgłosili o 29 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż miesiąc temu.

Gwarancje dla młodzieży - rezultaty

Unijny program "Gwarancje dla młodzieży" polega na ułatwianiu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Państwa członkowskie zobowiązały się zadbać o to, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy młodzi ludzie do 25 roku życia mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia albo zdobyć wykształcenie, umiejętności.

Umiejętność pracy w zespole

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wpisywanych kompetencji w CV wysyłanych przez kandydatów do pracy. Dlaczego praca w zespole jest tak ważna dla pracodawców?

Zmiany na rynku pracy w 2015 r.

Początek 2015 r. niesie za sobą bardzo szybkie tempo zmian na rynku pracy. Rotacja pracowników poszukujących zatrudnienia osiągnęła poziom najwyższy od czterech ostatnich kwartałów.

Chorzy psychicznie na rynku pracy

Choroba psychiczna nie oznacza wykluczenia z rynku pracy. Osoby chore psychicznie dzięki odpowiednim terapiom i opiece powinni powinni uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. Jakie problemy spotyka się w Polsce?

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy ułatwiają godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Do takich rozwiązań należy: wydłużenie urlopów rodzicielskich, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny czy elastycznego czasu pracy oraz popularyzacja urlopów ojcowskich.

Zmiana pracodawcy

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy pracodawca, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Projekt ustawy o dialogu społecznym został przedstawiony ministrowi pracy i polityki społecznej. To wspólny projekt strony związkowej i pracodawców. Projekt przedstawia prowadzenie dialogu społecznego na nowych zasadach.

Nagrodzone urzędy pracy

Urzędy pracy, które najlepiej wprowadziły w życie nowe przepisy ustawy o promocji zatrudnienia zostały nagrodzone przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lepsza sytuacja na rynku pracy

W ciągu roku bezrobocie w Polsce obniżyło się z 13,4 proc. do 11,5 proc. Coraz mniej osób rejestruje się w urzędach pracy, za to coraz szybciej przybywa nowych ofert zatrudnienia. To zaś oznacza, że firmy chętniej inwestują. Nowym inwestycjom, a tym samym tworzeniu nowych miejsc pracy, sprzyjać będzie ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego o skupowaniu obligacji państw Eurolandu.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Potrzeba zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych

Jak poprawić sytuację na rynku pracy w Polsce? Polska powinna m.in. dążyć do zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych. Ponadto należy podjąć działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych. Jakie kroki powinny zostać podjęte w tym celu?

Poprawa na rynku pracy w 2015 r.

W 2015 r. przewiduje się poprawę na rynku pracy. Na koniec przyszłego roku stopa bezrobocia powinna spaść poniżej 11%.

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia w firmach

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wciąż rośnie, a w listopadzie wzrosło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Jak ustalić harmonogram czasu pracy na 2015 r.

Pracodawca ustalając harmonogramy czasu pracy na następny rok powinien przede wszystkim określić wymiary czasu pracy pracowników obowiązujące w danym okresie rozliczeniowym. W 2015 r. występują dwa świąteczne dni, wypadające w sobotę. Pracodawca powinien zatem liczyć się z obniżeniem wymiaru czasu pracy każdego pracownika o co najmniej 8 godzin.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Duża część absolwentów nie potrafi poradzić sobie na rynku pracy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego ukończenie wyższych studiów nie daje gwarancji podjęcia pracy? Jak efektywnie poszukiwać zatrudnienia?

Monitoring w pracy

Kwestia monitoringu pracownika w miejscu pracy nie została uregulowana ani w przepisach kodeksu pracy ani w ustawach szczególnych. Kiedy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może więc kontrolować zachowanie zatrudnianych osób?

Poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w listopadzie, jednak stała poprawa na rynku pracy nie jest jeszcze przesądzona. Wiąże się to z wciąż postępującym spowolnieniem gospodarczym.

Jak właściwie szukać pracy?

Proces szukania pracy jest często długotrwały i wyczerpujący dla poszukujących zatrudnienia. Składa się on z kilku etapów i często działa demotywująco. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy kandydat jest na tyle zrezygnowany, że podejmuje się zatrudnienia nie w swojej branży. Warto zatem, aby już na początku odpowiednio dobrać swoje kwalifikacje i umiejętności do proponowanych ofert pracy.

Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?

Podstawowym zadaniem systemu wartościowania jest stworzenie wewnętrznej, urzędowej hierarchii stanowisk od najbardziej złożonych i odpowiedzialnych po najprostsze, działające pod pełnym nadzorem. Wynikiem całej pracy ma być więc lista, gdzie jakieś stanowiska będą wyżej, a inne niżej. To z całą pewnością wywołuje w każdej organizacji duże emocje. Czy zatem opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy rzeczywiście może być przydatne w administracji publicznej?

REKLAMA