REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka cywilna, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Identyfikacja strumieni wartości

Po przeczytaniu tego tekstu nie nabędziemy, niestety, umiejętności identyfikowania strumieni wartości w firmie. Zakładam jednak, że może uda mi się zachęcić czytelnika do poznania tej formy analizy działalności przedsiębiorstwa, a przynajmniej zwrócę na nią uwagę. Być może bardziej niż dotychczas dostrzeżemy fakt, że tylko część naszej aktywności gospodarczej ma znaczenie dla klientów i za tę część oni nam płacą , kiedy świadczymy im usługi czy produkujemy dla nich towary. Klienci nie zapłacą nam za organizowane dla naszych pracowników szkolenia. Nie zapłacą też za zebrania i narady, albo słabo zoptymalizowany proces produkcyjny, czy niezbyt potrzebne, nowe, stanowisko pracy dla będącego w potrzebie znajomego czy członka rodziny. Za to zapłaci nasze przedsiębiorstwo, pomniejszając tym samym swoje zyski.

Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Wspólnicy, którzy chcą przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną często mają wątpliwości, co do przejścia praw stanowiących majątek wspólny spółki przekształconej. Obawy dotyczą zazwyczaj zakresu praw, sposobu i warunków formalnych przejścia.

Nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców

22 lipca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Gospodarki - Polityka Nowej Szansy. Zakłada on nowe rodzaje wsparcia dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowo - ekonomicznej oraz tym, którzy ponownie rozpoczynają działalność.

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

REKLAMA

Wakacje w lipcu – które kierunki drożeją? Które tanieją?

W lipcu najszybciej drożeje Grecja. Ceny rosną też na Karpathos, Ios czy Mykonos. Tanieje natomiast Brazylia. W Polsce w lipcu drożeją kierunki nadmorskie, z Sopotem na czele.

Szybka pożyczka. Czyli jak reklamy kuszą nas do skorzystania z promocji

Wraz z pojawieniem się różnych okazji w mediach: telewizji, radiu, prasie i Internecie, pojawiają się coraz to nowsze reklamy. Wiele z nich zachęca nas do zakupów, wzięcia udziału w promocji lub skorzystania z wyjątkowej oferty. W jaki sposób reklamy nami manipulują, czy wszystkie reklamy są zgodne z prawem?

Legalne zarabianie pieniędzy w czasie wakacji – pomysł na biznes

Jak zarabiać w czasie wakacji. Pomysłów na biznes jest wiele. Ale jak zarabiać w sposób legalny? Aby prowadzić legalny interes, musimy założyć działalność gospodarczą.

Na co zwracać uwagę wybierając doradcę kredytowego. Poradnik

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, możemy udać się do banku lub też skorzystać z usług doradcy finansowego. Jak wybrać dobrego doradcę finansowego? Dobry specjalista pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Zobacz na co zwracać uwagę wybierając doradcę.

REKLAMA

Rabat na paliwo z bankomatów Euronet

Jak dostać rabat na paliwo? Wystarczy wypłacić pieniądze z bankomatu Euronet. Rabat na paliwo dostaniemy zachowując potwierdzenie transakcji z bankomatu, na którym znajduje się kod kreskowy uprawniający do otrzymania rabatu na stacjach PKN ORLEN. Kod rabatowy będziemy mogli otrzymać jedynie w wybranych bankomatach sieci Euronet. Zobacz, w których bankomatach można dostać rabat.

Co kupić Polakowi na prezent? Najlepsze prezenty dla mieszkańców wschodniej Europy

Wszyscy lubią dostawać Prezenty. A co lubią Polacy? Najbardziej lubimy takie, z pomocą których mamy możliwość przeżycia ciekawych doznań. Jakie podarunki najbardziej lubią dostawać Polacy, a jakie Litwini i Łotysze? Przeczytaj artykuł!

Czy warto podpisywać intercyzę?

Intercyza to dokument podpisywany przed zawarciem małżeństwa, który pozwala na rozszerzenie lub ograniczenie ustawowej wspólnoty majątkowej, a także na ustanowienie całkowitej rozdzielności majątkowej. W większości krajów europejskich nie wprowadza się wspólnoty majątkowej, a rozdzielność majątków jest ustrojem ustawowym. Jakie zalety niesie za sobą podpisanie intercyzy? Jakie może mieć intercyza?

Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Od pierwszego lutego wprowadzono zmiany w emeryturach – w tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy, który potrwa do trzydziestego października tego roku. W tym czasie określony zostanie mechanizm przekazania środków zgromadzonych dotychczas w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmieni się także wiek emerytalny, w tym wiek emerytalnych kobiet nauczycielek. Dodatkowo ZUS planuje strategię rozwoju tak, aby skutecznie zwiększać zaufanie klientów.

Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Nie od dziś wiadomo, że zarobki w Polsce są dużo niższe niż zarobki w innych krajach Europy i świata. Dla przykładu w 2012 roku managerowie w Polsce zarabiali średnio około 1300 euro, a w innych państwach należących do Unii Europejskiej około 4 tysięcy euro. Ta różnica w średnich zarobkach jest bardzo znacząca. Podobnie wygląda kwestia średniego dochodu na godzinę – Polska plasuje się w końcówce rankingu przeprowadzonego przez amerykański serwis finansowy.

Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Prawo do świadczenia urlopowego mają wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy, który wypłaca tego typu świadczenia. Górna granica świadczenia urlopowego dla określonych grup pracowników ustalana się na podstawie wysokości odpisu podstawowego dla tych grup – można ją odnaleźć w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo do ustalenia wysokości tego typu świadczenia na poziomie niższym niż tak zwany odpis podstawowy. Jakiego świadczenia urlopowego możemy się spodziewać w 2015 roku?

Spółka cywilna w prawie upadłościowym

Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jej popularność opiera się głównie o łatwość i szybkość założenia. Przedsiębiorca decydując się jednak na taką formułę działalności musi jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż rezygnuje z wielu uprawnień przypisanych do spółek handlowych i do jednoosobowej działalności gospodarczej.

Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, w przypadku gdy nie stanowią one inaczej – zastosowanie znajdą regulacje kodeksu cywilnego. Wobec tego, w przypadku spółki cywilnej, prawo do reprezentacji będzie przysługiwało każdemu wspólnikowi, jeżeli reprezentacja nie przekracza zakresu zwykłych czynności.

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Główny Urząd Statystyczny podał, iż w I kwartale 2014 r. przychody średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły o 2,7 proc. Wynik finansowy firm w tym roku wyniósł 21,3 mld zł, czyli o 3,6 mld zł wyższy niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie.

Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia.

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie dotyczące przekazywania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych – wszyscy odprowadzający składki mają prawo wyboru pomiędzy odkładaniem ich w samym ZUS-ie albo w ZUS-ie i w OFE. Następne deklaracje będzie można składać w 2016 roku i później regularnie co cztery lata. Jak złożyć deklarację o przejściu do OFE?

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Podatek od transakcji finansowych – od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych (psów i kotów), musimy pamiętać o spoczywającej na nas odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta.

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zmieniły się zasady, wg których banki zwracają pieniądze z transakcji zbliżeniowych. W sytuacji, gdy np. ktoś ukradnie nam kartę i dokona nią płatności – stracimy maks. 50 euro, czyli ok. 210 zł. Jeśli z konta zniknie nam większa kwota – nadwyżkę zwróci nam bank. Przy zwykłych płatnościach nasza odpowiedzialność będzie wynosić 150 euro – 625 zł.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Okres stagnacji w przychodach spółki czy też planowany urlop jest dobrym momentem aby zawiesić działalność tak aby uniknąć obowiązku płacenia zaliczek na PIT lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niestety zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeżeli choć jeden ze wspólników nie wyrazi na to zgody.

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce następuje na wniosek przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jakie będą finanse Polaków w 2014 roku

Polacy optymistycznie oceniają swoje finanse w 2014 roku. A wszystko dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej i rosnących ambicjach naszych rodaków. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak uporządkować wiosenny budżet na wiosnę, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Rozliczanie podatku dochodowego on-line w 2014 roku

Rewolucja w składaniu PIT-ów. Na konferencji minister finansów zapowiedział zmiany w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Od lipca 2014 będzie można zapłacić podatek przez Internet, a także zobaczyć historię złożonych deklaracji.

Jak inwestować w obligacje?

Mimo to, że w naszym kraju ludzie wybierają typowe sposoby oszczędzania na przykład rachunki oszczędnościowe, inwestowanie w obligacje staje się coraz popularniejszym sposobem na wzbogacenie się. Kupno obligacji wiąże się z niewielkim ryzykiem utraty pieniędzy, pozwala jednak na spory zysk. Jak wobec tego efektywnie inwestować w obligacje?

Nieuczciwe praktyki banków

Bank Handlowy i Bank BPH bez wiedzy klientów pobierały z ich kont pieniądze. Podczas podpisywania umów kredytowych, klienci nieświadomie godzili się na na pobieranie z ich kont pieniędzy. Banki działały niezgodnie z prawem stwierdziła Prezes UOKiK i nałożyła na banki kary w łącznej wysokości ponad 3,7 mln zł.

Postanowienia finansowe Polaków na 2014 rok

Jak gospodarujemy domowym budżetem? Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? W ubiegły roku 44% respondentów deklarowało, że ogranicza swoje wydatki na rozrywkę oraz organizowanie czasu wolnego, a 42%, ogranicza wydatki związane z zakupem ubrań i pielęgnacją urody. A wszystko to przez sytuację gospodarczą w naszym kraju. Jak będziemy planować wydatki w nadchodzącym roku 2014?

Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Jak uzbierać pieniądze na zakup pierwszego mieszkania? Skąd wziąć wkład własny? W przeciągu najbliższych lat wymagania będą wciąż rosły. Planując zakup nieruchomości, należy być na to przygotowanym.

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

Wyższe opłaty paliwowe

W ustawie o podatku akcyzowym zaproponowano czasowe - w latach 2015-2019 - obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych o 25,00 zł/1000 litrów. Jednocześnie w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym podwyższono wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości.

Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników

Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie.

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Renta rodzinna należy się osobom, których ubezpieczony zmarły współmałżonek miał prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Kiedy renta rodzinna powinna być wypłacana dzieciom zmarłego? Jakie warunki musi spełnić współmałżonek zmarłego aby otrzymać rentę rodzinną?

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

REKLAMA