REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka jawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obligacje zamienne

Obligacje zamienne to rodzaj obligacji, które mogą być emitowane przez spółkę, o ile zostało to przewidziane statutem, uprawniające do objęcia akcji emitowanych przez spółkę w zamian za te obligacje. Obligacje zamienne nie mogą być emitowane poniżej wartości nominalnej i nie mogą być wydawane przed pełną wpłatą.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka jawna może zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie wymaga dla swojej skuteczności zgody wszystkich wspólników spółki. Zgoda ta musi dotyczyć nie tylko samego faktu przekształcenia, ale także treści umowy spółki z o.o.

Kiedy ująć w kosztach pierwszą ratę leasingową?

Całą kwotę z pierwszej faktury wystawionej przez firmę leasingową tytułem spłaty pierwszej raty leasingowej spółka może zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w dacie jej poniesienia.

W jaki sposób firmy energetyczne pomagają zmienić sprzedawcę prądu?

Eksperci są zdania, że można zaoszczędzić niemałe pieniądze, decydując się na usługi sprzedawcy tańszej energii. Zamiana jest szczególnie opłacalna dla osób, które prowadzą własną firmę. Jak ograniczyć do minimum procedury, związane z wyborem nowej oferty?

REKLAMA

Czy coroczne remanenty spółki jawnej wystarczają do ustalenia miesięcznych zaliczek jej wspólników?

Sporządzanie w spółce spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów, niesprzedanych towarów i wyrobów gotowych na koniec roku podatkowego (kalendarzowego) jest wystarczające dla prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wspólnika spółki jawnej.

Wniesienie udziałów spółki z o.o. do spółki jawnej nie powoduje powstania przychodu

W dniu 14 marca 2011 r. zapadła uchwała NSA (sygn. akt II FPS 8/10), w której stwierdzono, że wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej (aport) nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wbrew stanowisku organów podatkowych nie powstaje więc przychód z tego tytułu po stronie wnoszącego udziały.

Spółka jawna

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Kto i w jaki sposób może uzyskać informacje o powiązaniach pomiędzy spółkami?

Spółki prawa handlowego mogą pozostawać ze sobą w różnego rodzaju powiązaniach. O tym jak powiązania te powinny wyglądać decydują przepisy. Przepisy mówią również jasno o prawie wspólników spółek do informacji. Jest to bardzo oczywista kwestia. Aby jednak nie było, co do tego żadnych wątpliwości, przepisy regulują jak przepływ informacji powinien wyglądać.

REKLAMA

Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

W przypadku spółek wiele czynności nie może być dokonanych przed wpisem spółki do rejestru. Tak jest np. w przypadku spółek kapitałowych w zakresie rozporządzania akcjami spółki akcyjnej lub udziałem w spółce z o.o. Jakie zasady obowiązują w zakresie rozporządzania akcjami lub udziałami w spółkach kapitałowych?

Jakie są skutki rozwiązania spółki jawnej dwóch wspólników?

Wiele spółek jawnych jest prowadzonych w formie dwuosobowej. W niektórych sytuacjach następuje konieczność rozwiązania takiej spółki. W jakich przypadkach może to nastąpić i jakie są skutki rozwiązania dwuosobowej spółki jawnej?

Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Jak wygląda procedura związana z wykreśleniem z rejestru spółki jawnej w związku z upadłością tej spółki? Jakie obowiązki spoczywają na likwidatorach spółki jawnej w sytuacji ogłoszenia jej upadłości?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki?

Jednym z praw przysługujących wspólnikom spółki jawnej jest prawo wypowiedzenia umowy spółki. Kiedy może to nastąpić i w jakiej formie? Istotna jest też kwestia, czy można wypowiedzieć umowę spółki jawnej pod określonym warunkiem?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Gdy spółka jawna osiąga zysk powstaje kwestia, czy i kiedy wspólnik może domagać się wypłaty całości zysku. Istotna jest także kwestia, jakie skutki dla wspólników spółki jawnej ma powstanie w tej spółce straty.

Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Prowadzenie spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego wspólnika spółki osobowej. Czy za prowadzenie sprawy spółki należy się wspólnikom wynagrodzenie? Jakie są skutki otrzymania wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki?

Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki jawne zatrudniają także pracowników. Z tego tytułu mogą wyniknąć spory na tle umowy o pracę, kwestii dotyczących zatrudnienia, czy też wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w spółce. Powstaje w związku z tym wątpliwość, kto jest pracodawcą w spółce jawnej jako spółce osobowej – spółka, czy jej wspólnicy?

Jaka jest odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej?

Zdarza się, że spółka jawna ma długi. Powstaje w związku z tym pytanie, w jaki sposób wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń – od spółki, czy też od poszczególnych wspólników?

Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość można ogłosić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Kiedy wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową?

Stosunki zależności, dominacji i powiązania między spółkami, czyli wszystko co o nich warto wiedzieć

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie mogą pozostawać ze sobą w rozmaitych powiązaniach. Prawo precyzuje jak mogą wyglądać schematy powiązań pomiędzy spółkami handlowymi, podając w tym względzie obszerną definicję. Jednym z rodzajów powiązań jest pozostawanie spółek w stosunkach zależności i dominacji. Może mieć to kilka postaci.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

Jakie możliwości mają wspólnicy przy przekształcaniu spółki jawnej i partnerskiej?

Procesy przekształceniowe w spółkach odbywają się według procedury określonej przepisami kodeksu spółek handlowych. Co do zasady składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłoszenia. Procedura ta jednak jest modyfikowana w zależności od rodzaju przekształcanej spółki, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie jej do danego typu organizacyjno – prawnego spółki.

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy można dokonać podziału spółek?

Kodeks spółek handlowych reguluje zasady dokonywania podziału spółek, przy czym dotyczy to jedynie spółek kapitałowych, które mogą się dzielić na dwie lub więcej. Nie podlegają natomiast podziałowi spółki osobowe.

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?

Wspólnicy spółki jawnej z ważnych powodów mogą żądać rozwiązania spółki przez sąd. Jednak jeżeli ważny powód zachodzi tylko po stronie jednego ze wspólników – można żądać po prostu wyłączenia tego wspólnika. Żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe tylko w przypadku gdy w spółce wspólników jest co najmniej trzech.

Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że każdy wspólnik z ważnych powodów może żądać rozwiązania spółki jawnej. Jeżeli zajdą ważne powody ku rozwiązaniu spółki, wspólnik może złożyć do sądu pozew z żądaniem rozwiązania spółki, a spółka ulegnie rozwiązaniu wraz z uprawomocnieniem się wyroku sądowego wydanego w tej sprawie.

Co oznacza śmierć wspólnika dla spółki jawnej?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. Oznacza to, że spółka musi zostać zlikwidowana. Czy w każdej sytuacji śmierć wspólnika będzie wiązała się z koniecznością rozwiązania spółki i przeprowadzeniem likwidacji? Jak spółka jawna może mimo śmierci wspólnika uniknąć przymusowego rozwiązania?

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnika spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji tak długo jak pozostaje on w spółce. Jeżeli wspólnik naruszy zakaz konkurencji, pozostali wspólnicy w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o naruszeniu przez wspólnika zakazu konkurencji mogą wnieść do sądu pozew przeciwko nielojalnemu wspólnikowi o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie naruszając ten zakaz osiągnął wspólnik. Najsurowszą sankcją za naruszenie zakazu konkurencji jest wykluczenie wspólnika ze spółki.

Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Czy wyższy wkład daje wyższe odsetki z udziału kapitałowego spółki jawnej?

Co do zasady wartości wkładu wniesionego do spółki jawnej odpowiada udziałowi kapitałowemu danego wspólnika. Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Czy wysokość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej zawsze wpływa na kwotę wypłacanych odsetek?

Jak założyć spółkę jawną?

Co trzeba zrobić aby skutecznie zarejestrować taką spółkę? Poniżej przedstawione zostały konieczne czynności, jakie wykonać muszą wspólnicy, aby ich spółka jawna mogła zacząć funkcjonować w obrocie prawnym.

Jak zarejestrować spółkę jawną?

Spółka jawna nie powstaje z chwilą zawarcia umowy, bowiem do jej powstania konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Zatem sama umowa spółki nie wystarczy. Następny krok to skuteczne zgłoszenie umowy spółki jawnej do rejestru. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych punktów.

Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Koniecznym do powstania i istnienia każdej spółki jawnej jest wniesienie przez wspólników wkładów. Wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i zawiązaniem spółki są znaczne, dlatego warto zastanowić się czy wkłady jakie muszą być wniesione do spółki jawnej koniecznie trzeba wnieść w gotówce.

Jaki związek ze spółką jawną może mieć intercyza?

Przepis art. 27 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami. Celem powyższego unormowania jest stworzenie możliwości obojgu małżonkom na powoływanie się na zawartą umowę majątkową (art. 47 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), co może w określonych sytuacjach chronić współmałżonka wspólnika przed czynnościami prawnymi dokonanymi bez jego zgody.

Czy wspólnik może wynająć spółce jawnej lokal?

Gdy wspólnik jest właścicielem nieruchomości, wynajęcie jej spółce może wydawać się dobrym i uzasadniony ekonomicznie pomysłem, ale czy prawo zawsze zezwala na dokonanie takiej czynności?

Co powinieneś wiedzieć będąc kontrahentem spółki jawnej?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.

Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej?

To firmą posługuje się spółka jawna w obrocie gospodarczym i po firmie jej działalność będzie identyfikowana przez inne podmioty, dlatego zakładając spółkę jawną warto zadbać o to by jej brzmienie wywoływało pozytywne skojarzenia i by mogło być łatwo rozpoznawane na rynku. Niestety wyboru firmy spółki jawnej nie zawsze można dokonać w sposób całkowicie dowolny.

Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość sądowego pozbawienia wspólnika spółki jawnej prawa reprezentacji spółki. Kiedy będzie to możliwe? Kto może wystąpić z pozwem ? Kiedy powód może liczyć na uwzględnienie swojego żądania?

Jak rozliczyć wspólników w delegacji

W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.
Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

Jak pozbawić wspólnika spółki jawnej możliwości działania?

W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę. Jeżeli wspólnicy nie pozbawią wspólnika tego prawa w umowie – zostaje tylko jedna możliwość aby pozbawić wspólnika prawa reprezentacji – droga postępowania sądowego.

Kto reprezentuje spółkę jawną?

W spółce jawnej będącej spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką, ale czy również każdy wspólnik ma prawo podpisywać w imieniu spółki umowy?

Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Prowadzimy w wynajmowanej powierzchni magazynowej działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Spółka jest podatnikiem VAT. Zamierzamy spółkę zlikwidować. Na terenie hali znajdują się wyprodukowane towary oraz maszyny produkcyjne (środki trwałe) oraz inne ruchomości. Zastanawiamy się czy w przypadku sprzedaży ruchomości stanowiących własność spółki powstanie obowiązek zapłaty VAT. Ponieważ do tej pory VAT po zakupie danej ruchomości był przez spółkę odliczany, dotyczy to również komponentów do produkcji własnych towarów.

Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Udziałem kapitałowym jest równowartość wkładów wniesionych przez wspólnika. Związanych jest z nim kilka istotnych uprawnień i obowiązków wspólnika.

Czym są dobre praktyki spółek publicznych?

Musisz wiedzieć, że dobre praktyki to zbiór zasad postępowania spółek publicznych, adresowany do spółki publicznej, jej organów – zarządu i rady nadzorczej oraz akcjonariuszy. Dobre praktyki mają zapewnić wyższe standardy ładu korporacyjnego, aniżeli te które przewiduje prawo stanowione, w szczególności kodeks spółek handlowych. Co to oznacza w praktyce?

Kiedy spółka jawna powinna zostać rozwiązana?

Kodeks spółek handlowych przewiduje sytuacje, w których spółka jawna powinna ulec rozwiązaniu. Dodatkowe okoliczności może przewidywać sama umowa spółki.

Jak opodatkować należności otrzymane przez wspólnika występującego ze spółki osobowej

Organy podatkowe uważają, że różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez występującego wspólnika spółki osobowej - jako dochód z praw majątkowych - podlega opodatkowaniu PIT. Jednak szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne uważają inaczej.

Uprawnienia wspólników spółki jawnej

Przepisy przewidują liczne uprawnienia wspólników spółki jawnej. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Może on bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Warto także wiedzieć,że za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia.

REKLAMA