REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie ac, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC?

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? pamiętaj o OC. Kto i kiedy powinien zgłosić zmianę właściciela do towarzystwa? co dzieje się wtedy z polisą OC samochodu i co zrobić, aby nie zapłacić podwójnie?

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Umowę OC zawieramy zgodnie z literą prawa na okres 12 miesięcy (wyjątek stanowią np. auta zabytkowe). Do tego umowa ta może się automatycznie przedłużyć. Jak wypowiedzieć umowę OC?

Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Polisa AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzimy auto z własnej winy lub zostanie ono zniszczone przez nieznanych sprawców. Także w przypadku kradzieży pojazdu otrzymamy pieniądze. Ochroną objęte są również uszkodzenia spowodowane siłami przyrody – w tym powodziami, zalaniami i podtopieniami.

Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Czy do wypłaty odszkodowania brana jest pod uwagę kwota ubezpieczenia pojazdu widniejąca na polisie czy wartość rynkowa pojazdu przed kolizją? To jedno z częstszych dylematów i wątpliwości związanych z wysokością odszkodowania.

REKLAMA

Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Kupujesz ubezpieczenie AC i zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Nie patrz tylko na cenę. Sprawdź co za nią stoi, czyli jaki jest zakres wybranego ubezpieczenia. Jednym z istotnych elementów jest udział własny. Istotny, bo wpływa na zakres ochrony i wysokość składki.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej?

Wykupienie ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej samochodu (OC) jest konieczne nie tylko, jeśli samochód jeździ. Jeśli tylko auto jest zarejestrowane, musimy opłacić ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

REKLAMA

Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Ubezpieczenie AC daje ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela, innych uczestników ruchu, osoby trzecie, jak równie przez zwierzęta.

Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC przez osobę, która nie jest właścicielem samochodu. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie jednak przysługiwać właścicielowi samochodu.

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel zwróci także koszty zapobieżenia szkodzie.

Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kradzież samochodu nie zwalnia nas bynajmniej z obowiązku uiszczenia składek na ubezpieczenie OC. Aby nie płacić ubezpieczenia konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu.

Dlaczego warto być współwłaścicielem samochodu?

Bycie współwłaścicielem zarejestrowanego i ubezpieczonego pojazdu może być korzystne zwłaszcza dla młodszych kierowców. Dlaczego?

Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia

Sam fakt uczestnictwa w stłuczce, spowodowanej przez innego kierowcę, nie będzie oznaczał, że uzyskamy odszkodowanie. Konieczne jest jeszcze podjęcie działań, których dla uzyskania odszkodowania wymaga od nas prawo.

2 tysiące złotych kary za brak OC

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Co oznacza zbiegnięcie z miejsca wypadku?

Obowiązkiem uczestników wypadku jest pozostanie na jego miejscu. Zbiegnięcie z miejsca wypadku będzie powodować określone sankcje prawne. Nie zawsze jednak każde oddalenie się z miejsca zdarzenia będzie potraktowane jako ucieczka.

Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Zbiegnięcie z miejsca wypadku powoduje nie tylko skutki w sferze prawa karnego, ale może mieć również wpływ na odpowiedzialność cywilnoprawną. Zakład ubezpieczeń może domagać się od sprawcy zwrotu odszkodowania, jakie wypłacił poszkodowanym.

Czy można kupić ubezpieczenie na krócej, niż rok?

Co do zasady ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wykupowane na okres 12 miesięcy. Niekiedy jednak, w określonych sytuacjach, ubezpieczeni będzie można wykupić na krótszy okres. Kiedy?

Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Tak jak w każdym ubezpieczeniu, także w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest określona suma gwarancyjna, do której szkody pokrywa ubezpieczyciel. Suma ta jest jednak ustalona na wysokim poziomie.

Zakład ubezpieczeń może pozwać sprawcę wypadku

Ubezpieczenie OC samochodów ma to do siebie, że przeważnie to na ubezpieczyciela spadają finansowe skutki wypadku. Niekiedy jednak zakład ubezpieczeniowy będzie mógł domagać się od ubezpieczonego zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym. Kiedy?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem nie tylko właściciela, lecz każdego posiadacza. Jak każdego ubezpieczenie, także to posiada sumę gwarancyjną, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie odpowiedzialny.

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Czy warsztat może zatrzymać samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy? Czym jest prawo zatrzymania rzeczy i czy może dotyczyć także naprawianego samochodu?

Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Kulancja jest pojęciem z zakresu prawa ubezpieczeniowego aczkolwiek nieposiadającym definicji wynikającej z przepisów (tj. definicji legalnej). Jest to świadczenie ubezpieczyciela polegające na wypłacie określonej sumy pieniężnej, mimo iż nie ciąży na nim taki obowiązek lub istnienie takiego obowiązku jest sporne.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Zmiany mają ułatwić wypowiadanie umowy ubezpieczenia i zlikwidować problem podwójnego ubezpieczenia.

Kradzież auta a odszkodowanie z ubezpieczenia

Ochronę przed finansowymi skutkami szkód wynikających z uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży auta zapewnia polisa ubezpieczenia autocasco. W określonych jednak sytuacjach za skradzione auto nie otrzymamy odszkodowania. W jakich?

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jeżeli udowodnimy, że uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem nawierzchni, zarządca drogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje także koszty zapobieżenia szkodzie?

Ubezpieczenie AC obejmuje kompensację szkód związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub też kradzieżą pojazdu. Co jednak z kosztami związanymi z zapobieżeniem szkodzie lub zmniejszeniem jej rozmiarów?

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Nie wszystkie jednak szkody będą objęte ochroną w ramach ubezpieczenia AC.

RzU: w 2010 r. najwięcej skarg na ubezpieczenia komunikacyjne

Rzecznik Ubezpieczonych podsumowała swoją działalność w 2010 r. Do biura Rzecznika wpłynęło prawie 12 tys. skarg, z czego ponad połowa dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jakie ubezpieczenie przedsiębiorca może zaoferować swoim pracownikom?

Przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczają swoich pracowników od różnych ryzyk dotyczących życia i zdrowia ubezpieczonego, jego samego albo też jego rodziny. Celem tego typu ubezpieczeń jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz uzyskanie odszkodowania pieniężnego w razie zajścia ewentualnego wypadku. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych stale się rozszerza i obejmuje coraz więcej przypadków.

Jak rozpoznać auto popowodziowe? Ekspert radzi

Niektóre regiony Polski są nawiedzane przez powodzie. Wszyscy na pewno dobrze pamiętamy telewizyjne relacje, na których dwupiętrowe domy schowane były pod wodą aż po dach. Na zalanych terenach doszło, więc także do zalania ogromnej liczby pojazdów. 

Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

W ramach ubezpieczenia OC poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się nie tylko kompensacji szkody majątkowej. Z ubezpieczenia będą również pokrywane inne roszczenia, niemniej jednak tylko do górne granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Obowiązkiem zawarcia ubezpieczenia OC jest objęty posiadacz pojazdu mechanicznego. Niemniej jednak samo ubezpieczenie dotyczy samochodu, co oznacza, że ubezpieczenie obowiązuje także wtedy, gdy samochodem jedzie ktoś inny, niż posiadacz.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Oznacza to, że w przypadku braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacz pojazdu będzie podlegał karze pieniężnej. Jakiej?

Co jest brane pod uwagę przy kalkulacji składki OC?

Stawki, jakie ubezpieczający płaci za obowiązkową polisę OC posiadaczy pojazdów, są różne. W dużej mierze będzie to zależało od zniżek, jakie przyznają ubezpieczyciele. Im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, większe doświadczenie, a nie kiedy konkretny stan rodzinny, tym większe zniżki możemy otrzymać.

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Koszty takiego ubezpieczenia są różne w zależności od tego, jakie zniżki możemy uzyskać od ubezpieczyciela. Najwięcej zapłacą niedoświadczeni kierowcy. Jest jednak sposób na obniżenie kosztów. Jaki?

Jak sformułować umowę sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli?

Umowa sprzedaży samochodu objętego współwłasnością powinna zawierać dane obydwu współwłaścicieli. Jeden współwłaściciel nie może sprzedać udziału drugiego bez jego pełnomocnictwa.

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu nie ogranicza się jedynie do podpisania stosownej umowy ze sprzedający i zapłaty ceny. O fakcie zbycia lub nabycia samochodu należy również powiadomić właściwy organ w odpowiednim czasie. Warto również pamiętać o tym, co dzieje się z polisą OC.

Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od roszczeń odszkodowawczych skierowanych do nich przez osoby trzecie. OC nie obejmuje jednak szkód własnych. Aby ubezpieczyć się od własnych szkód, trzeba wykupić dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?

Istnieje obecnie wiele rodzajów ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach. Oczywiście istnieją ubezpieczenia, które musimy posiadać, czyli tzw. obowiązkowe. Oprócz tych jednak, możemy dodatkowo zawrzeć umowy ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Do tego typu ubezpieczenia należy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

REKLAMA