| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Czy warsztat może zatrzymać samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy? Czym jest prawo zatrzymania rzeczy i czy może dotyczyć także naprawianego samochodu?

Odnosząc się do pojawiających się w praktyce problemów polegających na odmowie wydania naprawionego pojazdu przez warsztat wykonujący naprawę do czasu pokrycia przez właściciela kosztów naprawy przekazujemy poniższe wyjaśnienia, które mają na celu w przystępny sposób ukazać w/w problematykę.

Niniejsze opracowanie odpowiada na pytanie: czy warsztat może „zaaresztować" przeznaczony do naprawy samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy?

Czy mechanik może zatrzymać?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta i wynika wprost z treści art. 461 Kodeksu cywilnego

§ 1. Zobowiązany do wydania cudzej rzeczy może ją zatrzymać aż do chwili zaspokojenia lub zabezpieczenia przysługujących mu roszczeń o zwrot nakładów na rzecz oraz roszczeń o naprawienie szkody przez rzecz wyrządzonej (prawo zatrzymania).

§ 2. Przepisu powyższego nie stosuje się, gdy obowiązek wydania rzeczy wynika z czynu niedozwolonego albo gdy chodzi o zwrot rzeczy wynajętych, wydzierżawionych lub użyczonych.

W świetle tego przepisu wydaje się jasne, że warsztat może zatrzymać naprawiany samochód do czasu uzyskania pełnej zapłaty za wykonaną usługę.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Jednakże, na szczęście, dla konsumentów spotykających się z tego rodzaju problemem, sytuacja nie jest aż tak oczywista jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Umowa o naprawę samochodu

Należy zauważyć, że nawet w sytuacji gdy koszt naprawy samochodu pokrywany ma być z ubezpieczenia, umowa o naprawę samochodu zawierana jest pomiędzy jego właścicielem, a warsztatem (nawet jeżeli szkoda ma być likwidowana na podstawie rozliczenia bezgotówkowego - tzw. metodą bezgotówkową!).

POBIERZ WZÓR: Umowa o naprawę samochodu

Umowa o naprawę samochodu wypełnia przesłanki do uznania ją za umowę o dzieło. Warsztat bowiem zobowiązuje się do wykonania dzieła w postaci naprawienia uszkodzeń, a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia.

Jednocześnie właścicielowi należy się od zakładu ubezpieczeń odszkodowanie, którego wysokość może zależeć od wielu czynników (m.in. takich jak okoliczności w których powstała szkoda, rodzaj umowy ubezpieczenia (OC komunikacyjne czy AC lub wariant w jakim została zawarta umowa AC).

W praktyce może się zdarzyć taka sytuacja, w której zgodnie z umową ubezpieczenia wypłacane odszkodowanie będzie niższe niż koszty naprawy (np. w przypadku OC komunikacyjnego może to być sytuacja w której poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, a w przypadku AC sytuacja w której z treści umowy ubezpieczenia wynika, potrącenie udziału własnego lub ze względu na stosunkowo ubogi wariant ubezpieczenia).

Zobacz: Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oczywiście z perspektywy warsztatu naprawczego nie jest istotne czy zapłata za naprawę pojazdu sfinansowana zostanie ze środków własnych zamawiającego czy z wypłaconego mu odszkodowania.

Problematyczna sytuacja może powstać jeżeli odszkodowanie, wypłacane przez zakład ubezpieczeń, przekazywane jest bezpośrednio na rzecz warsztatu, który podjął się naprawy i jest ono niższe niż faktyczne koszty naprawy na które zostały wystawione rachunki. Zdarza się, że warsztat chcąc niejako „wymóc" na właścicielu dopłatę należnych kwot odmawia wydania pojazdu do czasu uregulowania należności powołując się na przywołany powyżej art. 461 Kodeksu cywilnego.

W tym miejscu należy szczegółowiej rozważyć treść tego artykułu.

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mechanik nie może zatrzymać samochodu, jeżeli nie dostanie pełnego wynagrodzenia.
Mechanik nie może zatrzymać samochodu, jeżeli nie dostanie pełnego wynagrodzenia.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »