| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Składka ubezpieczeniowa w ratach

Generalną zasadą jest, iż składka ubezpieczeniowa powinna być zapłacona w całości w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. Często jednak ze względów rynkowych zakłady ubezpieczeń zgadzają się na rozłożenie składki na raty: 2, 4, a ostatnio nawet 12.

Niezapłacenie w terminie kolejnej raty składki może powodować ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy tak zapisano w o.w.u. oraz dodatkowo, gdy ubezpieczyciel po upływie terminu zapłaty składki wezwie nas do jej zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie odpowiedzialności. Powyższe nowe reguły dotyczą umów ubezpieczenia zawartych od dnia 10 sierpnia 2007 r.

Zobacz: Przed czym chroni ubezpieczenie AC?

Zwrot składki

Ponadto w pewnych przypadkach możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa wygasa przed upływem okresu, na który została zawarta np. gdy w okresie ubezpieczenia dokonujemy sprzedaży pojazdu.

Można ubiegać się o zwrot zapłaconej składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku gdy umowa wygasła przed upływem okresu na który została zawarta.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Należy pamiętać, że ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a więc nie ma przepisów, które określałyby standardowy zakres takiego ubezpieczenia. Każdy zakład ubezpieczeń ma więc w swojej ofercie inny produkt, co oznacza, że ubezpieczenia autocasco są różne w zależności od zakładu ubezpieczeń.

Przy wyborze ubezpieczenia AC nie można kierować się wyłącznie jego ceną – najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, a więc określenie sytuacji, w których ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie oraz katalog wyłączeń odpowiedzialności (tj. kiedy ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty).

Poczytaj: Ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie AC może mieć wąski zakres – np. odszkodowanie będzie wypłacone tylko w przypadku spalenia pojazdu, może mieć również zakres bardzo szeroki i obejmować ochroną pojazd niemal od wszystkich ryzyk (tzw. ubezpieczenie all risks). Tanie ubezpieczenie autocasco zazwyczaj będzie miało węższy zakres ochrony, lub będzie przewidywało nasz udział w kosztach naprawy tzw. udział własny. Przykładowo przy udziale własnym na poziomie 20% będziemy zmuszeni w takim samym procencie (20%) pokryć koszty naprawy pojazdu.

Jeżeli planujemy wyjazd samochodem za granicę, należy sprawdzić czy ochrona ubezpieczeniowa działa również na terytorium kraju, do którego się udajemy i przez które przejeżdżamy.

Odpowiedź przygotowała st. specjalistka w BRU Małgorzata Więcko

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczony może domagać się zwrotu części składki za okres niewykorzystanego ubezpieczenia, Fot. Fotolia
Ubezpieczony może domagać się zwrotu części składki za okres niewykorzystanego ubezpieczenia, Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »