reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Zmiany mają ułatwić wypowiadanie umowy ubezpieczenia i zlikwidować problem podwójnego ubezpieczenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, klient zawierający umowę OC w formie elektronicznej będzie mógł wydrukować potwierdzenie jej zawarcia, i okazywać je jako dowód posiadanego ubezpieczenia.

W przypadku nadania pocztą oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia obowiązkowego, za datę jego złożenia będzie uważać się datę stempla pocztowego. Dotyczyć to będzie ubezpieczeń zawieranych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych (umowa OC), rolników (umowa OC) i właścicieli budynków rolniczych. Rozwiązanie to ułatwi klientowi dotrzymanie ustawowego terminu na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

Założono, że zawiadomienia i oświadczenia składne agentowi ubezpieczeniowemu będą uważane za złożone zakładowi ubezpieczeń, który on reprezentuje. Zmiana ta ułatwi terminowe wypowiadanie umów ubezpieczenia i będzie chronić klienta przed nieuczciwym agentem, który np. nie poinformuje zakładu ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia. Klient w takiej sytuacji jest bezradny wobec zakładu, który może zasłaniać się brakiem informacji o wypowiedzeniu umowy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie komunikacyjne

Zaproponowano także przepisy, które zlikwidują tzw. problem podwójnego ubezpieczenia. Chodzi o płacenie podwójnej składki w przypadku niewypowiedzenia dotychczasowej umowy i zawarcia kolejnej z innym zakładem ubezpieczeń. Problem ten dotyczy zwłaszcza posiadaczy pojazdów mechanicznych zobowiązanych do zawierania obowiązkowego ubezpieczenie OC. Aby go rozwiązać zobowiązano zakład ubezpieczeń do przesyłania ubezpieczającemu informacji – na 14 dni przed końcem okresu ubezpieczenia – o przedłużeniu ubezpieczenia na kolejny okres. Jeśli posiadacz pojazdu będzie chciał zmienić ubezpieczyciela, to będzie musiał wypowiedzieć umowę zawartą z dotychczasowym zakładem, w dniu poprzedzającym koniec okresu ubezpieczenia. Ubezpieczający będzie mógł także wypowiedzieć umowę OC, która była wynikiem automatycznego jej przedłużenia na kolejny okres. Ponadto w sytuacji sprzedaży pojazdu umowa ubezpieczenia OC zawarta przez dotychczasowego właściciela – w przypadku braku jej wypowiedzenia przez nowego posiadacza – pozostanie ważna do końca okresu zawarcia.

Zobacz: MOTO Wieszjak

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rząd chce ułatwić wypowiadanie umów ubezpieczenia OC samochodów.
Rząd chce ułatwić wypowiadanie umów ubezpieczenia OC samochodów.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama