REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie OC, Pkpir

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek ubezpieczenia biura rachunkowego od odpowiedzialności cywilnej (OC)

Osoby świadczące usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności.

Kara za brak OC 2020 r.

Kierowcy, którzy przez zapominalstwo lub celowo nie wykupią polisy OC dla auta, w roku 2020 muszą się liczyć ze wzrostem kar. Te mogą sięgnąć nawet 5200 złotych!

We wrześniu stawki OC... wzrosły!

Na szczęście wzrost nie był znaczący. W stosunku do sierpnia roku 2019 skok cen składek oferowanych przez internet wyniósł tylko 2 proc.

Ubezpieczyciele zarobili aż 0,5 mld zł na OC

Znamy już wyniki sprzedaży polis OC w pierwszej połowie bieżącego roku. Dlaczego te wyniki wydają się dość zaskakujące?

REKLAMA

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (pkpir) 2020 - limit przychodów

Podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) może prowadzić w 2020 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2019 r. uzyskał mniej niż 8.746.800,- zł (2.000.000,- euro x 4,3734 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

8000 złotych - tyle może wynosić kara za brak OC już za niedługo!

Skąd wzięła się taka kwota? Jeżeli płaca minimalna rzeczywiście zostanie podniesiona do 4000 złotych, kara za brak OC będzie musiała wzrosnąć do tego poziomu.

Jak się obronić przed karą za brak OC?

Jak można uniknąć kary za brak polisy OC? Nie wszystkie wezwania do zapłacenia kary za brak OC są uzasadnione. Wyjaśniamy, co powinien robić kierowca, który otrzymał takie wezwanie bez przyczyny.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeutów

1 czerwca 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozporządzenie doprecyzowuje kwestie ubezpieczenia zawodowego, jakie musi posiadać każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą – zarówno w formie podmiotu leczniczego, a także jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

REKLAMA

Odsetki bankowe - opodatkowanie i ujęcie w KPiR

Posiadanie firmowego rachunku bankowego wiąże się z koniecznością uiszczania opłat za jego obsługę oraz za dodatkowe możliwości, np. korzystanie z wydanej do konta karty płatniczej. Poza kosztami związanymi z posiadaniem rachunku, pojawiają się również przychody, generowane jako odsetki od środków pieniężnych. Jak potraktować podatkowo przychody w postaci odsetek, jak uwzględnić w KPiR?

Ryczałt czy KPiR – co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Pytanie, które stawia sobie wiele osób przed rozpoczęciem własnej jednoosobowej działalności gospodarczej często dotyczy podatków. Aby móc optymalnie nimi zarządzać należy się zastanowić jaką formę opodatkowania wybrać - ryczałt ewidencjonowany czy KPiR?

Zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników w pkpir

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadza zmiany w odniesieniu do obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.

Jak ująć w pkpir stratę w towarze handlowym

W przypadku poniesienia przez podatnika straty w środkach obrotowych dotyczących towarów handlowych zaewidencjonowanych w kol. 10 Zakup towarów handlowych podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir), należy zmniejszyć (wystornować) koszty zakupu w kol. 10 o pełną wysokość straty i jednocześnie wpisać tą samą kwotę do kol. 13 Pozostałe wydatki.

Nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia pkpir od 2020 roku

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Nowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie z 26 sierpnia 2003 r. Zniesiony zostanie m.in. obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.

UFG: coraz trudniej uniknąć kary za brak OC!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pracuje z coraz większą skutecznością. W pierwszym kwartale roku 2019 ponad 70 proc. wszystkich spraw dotyczących braku OC pojazdów zostało wykrytych przez wirtualnego policjanta.

Koszty rzeczoznawcy z OC komunikacyjnego - uchwała SN

„Nabywcy - w drodze przelewu - wierzytelności o odszkodowanie za szkodę komunikacyjną przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot uzasadnionych kosztów ekspertyzy zleconej osobie trzeciej tylko wtedy, gdy jej sporządzenie było w okolicznościach sprawy niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania."- uznał Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów. Zdaniem Rzecznika Finansowego to kolejny krok do poprawy jakości likwidacji szkód.

Co wpływa na cenę OC? Powodów wyższej składki może być wiele!

Kosztu wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia stanowi jeden z zasadniczych kosztów eksploatacyjnych. Jak go obniżyć? Aby dowiedzieć się jak kupić tańszą polisę, warto wiedzieć co wpływa na cenę OC.

Kara za brak OC w 2019 r.

Kara za brak OC w 2019 r. to nawet 6750 złotych! W jakim przypadku kierowca może liczyć na niższą opłatę karną? O tym w naszym tekście.

Czego możemy żądać od sprawcy wypadku?

Wypadek drogowy może mieć wiele różnych konsekwencji, zarówno finansowych jak i zdrowotnych. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wyjaśniają, jakiej rekompensaty można domagać się od sprawcy wypadku.

Samochód na minuty w firmie - kłopot z rozliczaniem kosztów

Zamiast kupować samochody firmowe, często łatwiej i taniej jest je wypożyczyć. Ekonomia współdzielenia (sharing economy) sprawdza się w Polsce, ale brakuje jasności w przepisach. W związku z tym pojawiają się problemy dotyczące m.in. ustalania wysokości firmowych kosztów.

Wynagrodzenie pracowników w KPiR

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę i zatrudniający pracowników są zobowiązani do wypłacania im odpowiedniego wynagrodzenia wynikającego z ich stanowiska pracy i zawartej z nimi umowy. Na podstawie umowy o pracę, ewidencjonują ich wynagrodzenia na liście płac, a następnie księgują je, na przykład w formie uproszczonej księgowości w KPiR.

Wynagrodzenie kancelarii odszkodowawczej nie przekroczy 20 procent rekompensaty

Projekt ustawy, która ma regulować działalność kancelarii odszkodowawczych przewiduje, że kwota wynagrodzenia za usługi doradcy nie może być wyższa niż 20 procent uzyskanej rekompensaty. Nowe przepisy mają również zakazywać bezpośredniej akwizycji np. w szpitalach.

Ceny OC wreszcie w dół. Rok 2018 przełamuje trend!

Serwis Rankomat.pl przygotował raport "RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych". Jasno wynika z niego, że w roku 2018 po raz pierwszy od trzech lat w Polsce spadły ceny ubezpieczeń OC.

Jak Unia Europejska chce zmienić ubezpieczenia OC?

Parlament Europejski niedawno przegłosował ważne zmiany w tzw. dyrektywie komunikacyjnej. Eksperci Ubea.pl sprawdzają, jak to wpłynie na sytuację polskich kierowców.

Bez dokumentów pojazdu i... prawa jazdy. Przepisy wkrótce!

Szykują się kolejne zmiany w prawie. Być może jeszcze w tym roku kierowca będzie mógł zostawić w domu nie tylko dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową, ale też prawo jazdy.

Brak badania technicznego a ubezpieczenie OC i AC

Ważność badania technicznego określa m.in. czy auto powinno być eksploatowane. Czy fakt ten ma znaczenie dla ubezpieczenia OC i AC? Sprawdziliśmy.

Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

Rozpocząłem działalność gospodarczą. Czy mogę rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczek, jeżeli do 20 stycznia br. nie złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie?

Ceny polis OC w 2019 roku

W 2018 roku ceny ubezpieczeń OC istotnie spadły. Zdaniem ekspertów w 2019 roku nie należy się spodziewać dalszych zauważalnych spadków cen. Raczej nastąpi ich stabilizacja.

Ile można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki telematyce?

Na polski rynek powoli wchodzą polisy OC/AC uzależniające składkę od stylu jazdy kierowcy. Sprawdziliśmy ofertę takich ubezpieczeń.

Wcześniejsza naprawa pojazdu a wysokość odszkodowania

Czy wcześniejsza naprawa pojazdu wypływa w jakikolwiek sposób na wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC? SN przypomina: naprawa pojazdu przed ustaleniem wysokości odszkodowania nie ma wpływu na jego wysokość. Co więcej, odszkodowanie nie musi odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy.

Polisy AC i assistance nie działają w całej Europie

Ubezpieczenia autocasco i assistance mogą pomóc w większości krajów Europy. Terytorialne wyjątki od tej zasady są bardzo ważne i warto wiedzieć, że polisy AC i assistance nie działają w całej Europie.

Kiedy wykazać przychód w pkpir przy usłudze rozliczanej etapami

Na transze są wystawiane faktury częściowe jako zaliczki. Na koniec wystawiana jest faktura końcowa, w której wykazana jest cała wartość usługi minus wpłacone transze. Kiedy mam wykazać przychód w przedstawionym przypadku?

Czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiele osób na co dzień korzysta z wzbudzającej kontrowersje aplikacji Uber, służącej do przewozu osób. Warto dowiedzieć się, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia w razie wypadku.

Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca?

Osobom poszkodowanym czasem proponowana jest ugoda. Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

Kiedy poszkodowany w wypadku nie otrzyma odszkodowania z OC?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Mimo że polisa ta jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców, to nie zawsze chroni ich kieszeń. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy. W umowie znajduje się wiele wyjątków zwalniających ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Istnieją także przypadki kiedy to zakład ubezpieczeń żąda zwrotu za wypłacone już środki.

Czy warto wcześniej zamienić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenia OC proponowane przez ubezpieczycieli mają różne ceny, dlatego każdy kierowca szuka oszczędności także na tym polu. Czy warto wcześniej zamienić ubezpieczenie OC?

Jak zaksięgować opłatę za przejazd autostradą?

Przedsiębiorcy używający w działalności samochodów firmowych, ponoszą z tego tytułu różnego rodzaju koszty, związane z zakupem paliwa, naprawami, przeglądami, a także obowiązkowymi opłatami drogowymi za przejazdy autostradami. Jak zatem prawidłowo zaksięgować paragon za przejazd autostradą w kosztach firmowych?

W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Kierowcy nie kupujący ubezpieczenia OC w przyszłym roku boleśniej odczują skutki swojego postępowania. W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Zmiany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów od 15 września 2018 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów obowiązuje od 15 września 2018 r. Jednak z uwagi na stricte porządkowy charakter zmian można je stosować do dochodów i strat zaistniałych od 1 stycznia 2018 r.

PKPiR 2019 - limit przychodów

Podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) może prowadzić w 2019 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2018 r. uzyskał mniej niż 8.559.000,- zł (2.000.000,- euro x 4,2795 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Jak zaksięgować odnalezioną fakturę kosztową

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, że podczas np. porządkowania biuro czy firmowego samochodu, odnajduje się faktura kosztowa sprzed kilku miesięcy. Pojawia się wtedy pytanie - czy taką fakturę można jeszcze zaksięgować? Na pewno szkoda utracić szansę na obniżenie podatku, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takich przypadkach.

O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Ubezpieczyciele nie lubią, gdy kierowcy powodują kolizje. Im częściej kierowca powoduje kolizje, tym bardziej narażony jest na wzrost cen ubezpieczenia OC. O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tolerują nietrzeźwych kierowców

Nawet nie będąc sprawcą kolizji drogowej i tak można zostać uznanym za osobę, która przyczyniła się do wypadku. Natomiast nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet jeśli nie siedzieli za kierownicą.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. wchodzi w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która wdraża zapisy unijnej dyrektywy IDD. Dla ubezpieczycieli i pośredników oznacza to poważne zmiany. Nowe przepisy rozwijają m.in. wymóg badania potrzeb klienta i dopasowywania do nich odpowiedniego ubezpieczenia oraz wprowadzają obowiązek informowania klienta o charakterze wynagrodzenia pośrednika. Prezes Vienna Life Paweł Ziemba ocenia, że zmiany pokrywają się z oczekiwaniami klientów, którzy chcą większej transparentności przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia majątkowe i OC w firmie - koszty, warunki, co warto ubezpieczyć

Przedsiębiorcy podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej mają do czynienia z różnymi rodzajami ryzyka. Każda firma powinna być przygotowana na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane nie tylko z rodzajem prowadzonej działalności, ale także ze zdarzeniami losowymi. Dlatego też warto zadbać o ubezpieczenie które odpowiednio zabezpieczy majątek i płynność finansową przedsiębiorcy.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - wywiad z Dyrektorem Departamentu Informacji Finansowej MF

Materia prawna związana z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest trudna i skomplikowana. Odnosi się ona do wielu kwestii związanych z narażaniem systemów finansowych i gospodarczych, reprezentowanych w szczególności przez podmioty zaufania publicznego, na wykorzystywanie ich na potrzeby legalizowania środków pochodzących z przestępczej działalności bądź też takiej działalności dedykowanych. Niemniej wspólny wysiłek zarówno organu w postaci Generalnego Inspektora, zapisy ustawy, jak i aktywność instytucji obowiązanych powinien przyczynić się znacząco do poprawy bezpieczeństwa w kraju, jak i w skali międzynarodowej - powiedział dr Maciej Aleksander Kędzierski, Dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów, w wywiadzie udzielonym dla Infor.

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC?

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC - oto pytanie, na które odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według urzędników, najczęstszą przyczyną braku OC jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta, chodzi tu o 40 % wykrytych sytuacji.

Samochód zabytkowy (historyczny) - rejestracja, badania, ubezpieczenie OC

Samochód zabytkowy (historyczny) podlega specjalnym przepisom, dotyczącym rejestracji, badań okresowych czy ubezpieczenia OC. O czym powinien pamiętać posiadacz pojazdu zabytkowego?

Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy samochodem - już niedługo!

Minister Cyfryzacji podpisał komunikat dotyczący rezygnacji z karania mandatem nieposiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia. Decyzja szefa resortu cyfryzacji oznacza, że już za 3 miesiące pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania OC.

REKLAMA