REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Renta z tytułu niezdolności do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta to okresowe lub dożywotnie świadczenie pieniężne, zapewniające osobie uprawnionej środki utrzyma­nia w określonych sytuacjach życiowych. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić w celu nabycia renty?

Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności orga­nizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Zadośćuczynienie za śmierć członka rodziny w wypadku komunikacyjnym

W jaki sposób oraz kto może się domagać zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym?

Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Samochody firmowe jak każde inne ulegają wypadkom, dlatego warto je ubezpieczyć. Czy od kosztów naprawy sfinansowanej z polisy ubezpieczeniowej właściciel auta może odliczyć VAT?

REKLAMA

Renta szkoleniowa dla osób niezdolnych do pracy

Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Z danych ZUS wynika, że obecnie na rentach z tytułu niezdolności do pracy przebywa ok. miliona Polaków, a ich liczba stopniowo się zmniejsza.

Jak uzyskać dodatkowe odszkodowanie za szkodę?

Ubezpieczenie OC pojazdu sprawcy w większości przypadków pokrywa szkody wyrządzone mieniu drugiej osoby. Jak uzyskać dodatkową rekompensatę z tytułu strat na zdrowiu czy spowodowanych uszkodzeniem bezwypadkowego wcześniej pojazdu?

Zwrot kosztów leczenia prywatnego z ubezpieczenia OC samochodu

Czy można pokryć koszty prywatnego leczenia z polisy ubezpieczeniowej OC danego pojazdu? Okazuję się, że bywają z tym duże problemy. Czy jest to zgodne z prawem?

Odszkodowanie za wypadek dziecka na placu zabaw, na kolonii

Nie zawsze aktywność dzieci na placach zabaw, koloniach, czy aquaparkach jest bezpieczna, bowiem mimo zachowania środków ostrożności może dojść do wypadku. W takiej sytuacji rodzic może domagać się odszkodowania. Jak to zrobić?

REKLAMA

Czerwcowy weekend w policyjnych statystykach

Od środy do niedzieli doszło do 444 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 533 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali 1619 nietrzeźwych kierujących.

Jak uniknąć potrącenia pieszego?

Potrącenia pieszych to jedne z najczęstszych wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jak można ograniczyć skalę tego niebezpiecznego zjawiska?

Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary

Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom.

Ile traci społeczeństwo na każdej ofiarze wypadku samochodowego?

Konsekwencje wypadków samochodowych są wyraźnie odczuwalne w gospodarce danego kraju. Z tego powodu tak ważny wydaje się temat zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

Pomoc finansowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Dorosłe osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą liczyć na pomoc finansową (renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, zasiłek celowy specjalny, specjalny zasiłek opiekuńczy), opiekę w domu i poza nim, dofinansowanie z PFRON i NFZ oraz dopłaty do zatrudnienia.

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek w umowie?

Ubezpieczenie samochodu to decyzja podejmowana zazwyczaj w trzech krokach: decyzja o rodzaju ubezpieczenia, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Decydując się na konkretne ubezpieczenie samochodu warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dlaczego trzeba zwrócić na nie uwagę?

Procedura wypadkowa krok po kroku

W momencie wystąpienia zdarzenia, które może wyczerpywać znamiona definicji wypadku przy pracy, automatycznie powstaje na pracodawcy obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia. Efektem pracy zespołu powypadkowego jest sporządzenie protokołu powypadkowego.

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Zderzenie z dzikiem czy sarną może być nie tylko kosztownego dla naszego portfela, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Ja zmniejszyć ryzyko takiego wypadku? Co robić gdy do niego dojdzie?

Jak skutecznie pomóc ofiarom wypadku na drodze?

Odblaski nie tylko dla dzieci

Obowiązkowe odblaski dla pieszych, nie tak jak dotychczas - tylko dla dzieci, to efekt wprowadzenia nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek noszenia gadżetów odblaskowych: kamizelek, opasek lub breloków.

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Bezwypadkowy samochód używany: gdzie taki kupić?

Raport firmy Motoraporter potwierdza tezę, że na polskim rynku dominują auta powypadkowe. Czy jest szansa aby kupić auto z drugiej ręki w dobrym stanie technicznym?

Czy uczestnicy stłuczki zawsze dmuchają w alkomat?

Czy uczestnicy kolizji w przypadku wezwania na miejsce zdarzenia policjantów obligatoryjnie zostaną poddani kontroli alkomatem? W jakich przypadkach policjanci muszą skontrolować trzeźwość uczestników zdarzenia?

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Naprawa powypadkowa auta - jak powinna być przeprowadzona?

O czym należy pamiętać szukając warsztatu do wykonania naprawy powypadkowej auta? Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma profesjonalnie wykonana usługa? Na jakie elementy zwrócić uwagę oddając auto do naprawy?

Zwyżka OC za wypadek - o ile droższe jest ubezpieczenie?

Wraz ze wzrostem liczby szkód powstałych z winy kierowcy rośnie cena ubezpieczenia OC jakie będzie musiał opłacić. O ile rośnie wysokość składki OC na skutek wypadku?

Przejazd kolejowy - jak go bezpiecznie pokonać?

Z pozoru prosty manewr jakim jest przejechanie przejazdu kolejowego okazuje tym ostatnim dla prawie 40 polskich kierowców. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego?

Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna w 2015 roku nie będzie zależna od faktycznego przebywania na terytorium Polski. Projekt zmian w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej zakłada, że osoby, które czasowo przebywają za granicą nie będą traciły prawa do przyznanej im renty socjalnej.

Dlaczego drobne przedmioty należy przewozić w schowkach?

Nawet telefon komórkowy podczas wypadku może zrobić dużą krzywdę osobom znajdującym się w samochodzie. Dlatego wszelkie drobne przedmioty warto przewozić w schowkach.

Podsumowanie weekendu majowego na drogach

W majowy weekend na drogach doszło do 39 wypadków. Zginęło 36 osób, a 457 odniosło obrażenia ciała. Policja zatrzymała 1539 pijanych kierowców.

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Podczas świąt doszło do 193 wypadków. Zginęły 33 osoby a 381 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1324 nietrzeźwych kierujących.

Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków

Szacuje się, że aż 30% śmiertelnych wypadków drogowych jest spowodowanych zmęczeniem kierowcy. Co ciekawe w grupie ryzyka są kierowcy młodzi, poniżej 30 roku życia.

Zły stan techniczny samochodu - co doprowadza najczęściej do wypadku?

Wśród przyczyn dużej liczby wypadków samochodowych w Polsce wymienia się m.in. zły stan techniczny aut. Co najczęściej zawodzi w pojeździe? Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku

Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest w drodze wyjątku. Uszczelnienie systemu oraz dokładna weryfikacja osób ubiegających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowały zmniejszenie liczby rencistów do nieco ponad miliona. Kontrola przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy doprowadziła do sytuacji, w której świadczenie rentowe trafia do osób rzeczywiście wymagających wsparcia. Przyznawane jest więc w drodze wyjątku.

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Polska nadal przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących największej liczby wypadków w Europie. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska?

Motocykliści - jak bardzo ryzykują wyjeżdzając na drogę?

Choć w wypadkach z udziałem motocyklistów winę ponoszą najczęściej ponoszą kierowcy samochodów osobowych bądź ciężarowych to jednak najczęściej największą cenę za nieuwagę czy brawurę płacą kierowcy jednośladów. Dlaczego?

Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

Według badań WHO najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat są wypadki samochodowe. Jak walczyć z tym problemem? O czym powinien pamiętać każdy kierowca?

80 % używanych aut to pojazdy pokolizyjne? Raport

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów Motoraportera 8 na 10 samochodów było naprawianych na skutek kolizji. Czy naprawdę tak trudno znaleźć używane auto w dobrym stanie technicznym?

Karta ratownicza - dlaczego warto ją mieć w samochodzie?

Chcąc zwiększyć swoje szanse na przeżycie wypadku samochodowego warto wyposażyć się w kartę ratowniczą. Właśnie ruszyła akcja tłumacząca korzyści jakie niesie posiadanie jej w pojeździe.

Michael Schumacher w szpitalu! Jest w stanie krytycznym!

Michael Schumacher jest w stanie krytycznym po wypadku jakiego doznał w niedziele podczas jazdy na nartach. W wyniku upadku na stoku 7-krotny mistrz Formuły 1 doznał poważnego urazu głowy.

Certyfikowane naprawy blacharskie u Mercedesa

Profesjonalnie wykonana naprawa blacharska daje gwarancję przywrócenia do pełnej sprawności konstrukcji auta. W celu wyeliminowania obaw klientów nabywających auto po naprawie Mercedes-Benz wprowadził certyfikat potwierdzający wysoki poziom naprawy swoich aut.

Kara za spowodowanie wypadku

Wypadek drogowy niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dotyczą nie tylko utraty zdrowia, a nawet śmierci któregoś z uczestników. Sprawca, lub sprawcy mogą ponieść konsekwencje karne i spędzić część życia w więzieniu.

Naprawa powypadkowa auta - jakość idzie w parze z bezpieczeństwem

W zeszły czwartek, tj. 28 listopada 2013 roku, Volkswagen zorganizował konferencję, na której przedstawił różnice dotyczące nowych i starych metod napraw powypadkowych aut.

Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

Czy wzrost liczby fotoradarów przekłada się na spadek liczby wypadków na polskich drogach?

Wypadek lub stłuczka - badanie alkomatem

Czy w przypadku każdego zdarzenia drogowego policjant musi sprawdzić trzeźwość kierowców? Czy można odmówić badania alkomatem?

Policyjne podsumowanie akcji "Znicz"

W czasie trwającej w tym roku 4 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1298 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Zły stan techniczny aut przyczyną wypadków drogowych

Kierowcy często bagatelizują drobne usterki w aucie nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji jazdy takim pojazdem. Raport Policji jasno pokazuje, że nawet pozornie drobna awaria negatywnie odbija się bezpieczeństwie podróżnych.

Wypadek na przejściu dla pieszych – kto ponosi winę?

Zdaniem wielu osób potrącenie człowieka na pasach zawsze następuje z winy kierującego pojazdem. Nie jest to jednak prawda. Przechodząc przez jezdnię, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie źle interpretowanymi przepisami prawa.

Co zrobić jak dojdzie do wypadku?

Polska jest w czołówce rankingu ilości wypadków drogowych w Europie. Pomimo tego liczba kraks w naszym kraju z roku na rok spada. Jeżeli jednak jesteśmy uczestnikami lub świadkami takiego zdarzenia, to co w takiej sytuacji zrobić?

REKLAMA