REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nienależyty stan chodnika zimą

Aleksandra Pajewska
Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia
Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Podmiot zobowiązany

REKLAMA

To, jaki podmiot zobowiązany jest do utrzymania chodnika w należytym stanie zależy od tego, gdzie ten chodnik jest położony. Jeśli bowiem do wypadku dojdzie w miejscu należącym do gminy, tj. na chodniku (tzw. „luźny” chodnik), na placu lub innym terenie otwartym, wówczas to ona ponosi odpowiedzialność a roszczenia kierować należy do wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną Urzędu Gminy/ Miasta. Usuwanie śniegu z przystanków komunikacji miejskiej jest obowiązkiem przedsiębiorstw je użytkujących, np. PKP. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku nieruchomości należy do obowiązków jej właściciela. Jeśli więc do zdarzenia dojdzie na chodniku przed budynkiem wielolokalowym (blokiem), na osiedlu, to wówczas odpowiedzialność poniesie właściciel nieruchomości. Pod pojęciem właściciela nieruchomości rozumie się również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością, w tym dzierżawców. Część zadań przekazywana jest wspólnotom mieszkaniowym, zarządcom nieruchomości, profesjonalnym firmom. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego, wyrażone w uchwale z dnia 28 lutego 2006 r., III CZP 5/06. Sąd Najwyższy wskazał bowiem, że wspólnota ma za zadanie realizować wspólny interes właścicieli, a także innych osób, wyrażający się w utrzymywaniu należytego stanu wspólnej nieruchomości. Odszkodowania za wypadek mający miejsce na chodniku obok nieruchomości możemy więc dochodzić od Spółdzielni Mieszkaniowej.

REKLAMA

Właściciel nieruchomości powierzając (w drodze odpowiedniej umowy) odśnieżanie specjalistycznej firmie przenosi na nią odpowiedzialność z tego tytułu. Jeśli jednak czynności te wykonuje dozorca (w ramach stosunku pracy) to odpowiedzialność nadal obciąża właściciela. Jest to rozwiązanie praktykowane najczęściej.

Zobacz: Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Zakres obowiązków

REKLAMA

Do obowiązków wskazanego wyżej podmiotu należy zapewnienie odpowiedniego stanu dróg wewnętrznych i chodników, niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 przywołanej ustawy Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Zależne od czynników pogodowych będą natomiast wykonywane zadania. Najbardziej dokuczliwe są one zimą. To właśnie wtedy właściciele lub zarządcy muszą ponieść największe nakłady czasowe, organizacyjne i finansowe, by zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki dotarcia do posesji. Odśnieżanie chodników, sprzątanie zalegającego śniegu, usuwanie lodowych sopli z dachu i rynien to tylko przykłady „zimowych obowiązków”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadek

Jakie prawa przysługują nam w sytuacji, gdy podmiot zobowiązany nie wywiązuje się z nałożonego ustawowo obowiązku dbania o stan chodnika?

Właściciel/zarządca może ponieść karę finansową do 500 zł, nakładaną w drodze mandatu ze strony np. Straży Miejskiej. Znacznie poważniej jego sytuacji wygląda, jeśli doszło do wypadku. Postawę odpowiedzialności stanowi art. 415 ustawy - Kodeks cywilny: „kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Osobie, która doznała przykrego wypadku na nieodśnieżonym, oblodzonym lub śliskim chodniku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń w postaci odszkodowania/ zadośćuczynienia/ renty. Odszkodowanie obejmuje koszty leczenia (w tym koszty zakupu niezbędnego sprzętu np. stabilizatora, kul rehabilitacyjnych), rehabilitacji oraz utracony zysk – utracone, na skutek czasowej niemożności świadczenia pracy, zarobki. Zadośćuczynienie jest natomiast rekompensatą za doznane krzywdy. Renta może zostać przyznana w sytuacji, gdy poszkodowany w wyniku wypadku utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Dochodzenie roszczeń

By dochodzenie roszczeń było skuteczne i doprowadziło do uzyskania satysfakcjonujących świadczeń należy odpowiednio się przygotować. Najważniejszym zadaniem leżącym po stronie poszkodowanego jest zebranie odpowiednich dowodów. To on ma wykazać istnienie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym stanem chodnika, zaistniałym zdarzeniem i szkodą poniesioną w jego wyniku. Dużą rolę odgrywają bezpośredni świadkowie zdarzenia (bliscy towarzyszący nam w trakcie spaceru, osoby postronne, przypadkowi przechodnie). O ich przychylność należy zadbać już w chwili następującej bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia. Ich zadaniem jest potwierdzenie przedstawionej wersji zdarzeń oraz informacja o nagannym stanie chodnika. Pomocne mogą okazać się także zdjęcia, dokumentujące przebieg samego zajścia a także wygląd miejsca wypadku. Dla celów dowodowych wystarczające są fotografie wykonane przy pomocy telefonu komórkowego. Warto poinformować odpowiednie służby (Straż miejską lub Policję), które zobligowane są do sporządzenia oficjalnej notatki z miejsca zdarzenia. Dokument taki zawiera m.in.: wykaz poniesionych strat, zarówno tych zdrowotnych jak i materialnych. Kolejnym dowodem jest opinia lekarska wydana w wyniku dokonanej obdukcji. Warto posłużyć się rachunkami, potwierdzającymi koszty leczenia oraz dokumentacją medyczną (wyniki badań, prześwietlenia złamania, wypis szpitalny).

Skrupulatne przygotowanie materiału dowodowego umożliwia podjęcie próby polubownego załatwienia sprawy. Gdy ta okaże się bezskuteczna możemy wystąpić na drogę sądową. Pismem rozpoczynającym postępowanie jest pozew. Powinniśmy wskazać w nim, czego konkretnie się domagamy (tzn. o jakie świadczenie zabiegamy i w jakiej wysokości).

Na wysokość odszkodowania negatywny wpływ mają niektóre choroby (cukrzyca, łamliwość kości, epilepsja) oraz pozostawanie w czasie wypadku pod wpływem alkoholu.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
 • uchwała SN z dnia 28 lutego 2006 r., III CZP 5/06.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA