reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Podmiot zobowiązany

To, jaki podmiot zobowiązany jest do utrzymania chodnika w należytym stanie zależy od tego, gdzie ten chodnik jest położony. Jeśli bowiem do wypadku dojdzie w miejscu należącym do gminy, tj. na chodniku (tzw. „luźny” chodnik), na placu lub innym terenie otwartym, wówczas to ona ponosi odpowiedzialność a roszczenia kierować należy do wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną Urzędu Gminy/ Miasta. Usuwanie śniegu z przystanków komunikacji miejskiej jest obowiązkiem przedsiębiorstw je użytkujących, np. PKP. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku nieruchomości należy do obowiązków jej właściciela. Jeśli więc do zdarzenia dojdzie na chodniku przed budynkiem wielolokalowym (blokiem), na osiedlu, to wówczas odpowiedzialność poniesie właściciel nieruchomości. Pod pojęciem właściciela nieruchomości rozumie się również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością, w tym dzierżawców. Część zadań przekazywana jest wspólnotom mieszkaniowym, zarządcom nieruchomości, profesjonalnym firmom. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego, wyrażone w uchwale z dnia 28 lutego 2006 r., III CZP 5/06. Sąd Najwyższy wskazał bowiem, że wspólnota ma za zadanie realizować wspólny interes właścicieli, a także innych osób, wyrażający się w utrzymywaniu należytego stanu wspólnej nieruchomości. Odszkodowania za wypadek mający miejsce na chodniku obok nieruchomości możemy więc dochodzić od Spółdzielni Mieszkaniowej.

Właściciel nieruchomości powierzając (w drodze odpowiedniej umowy) odśnieżanie specjalistycznej firmie przenosi na nią odpowiedzialność z tego tytułu. Jeśli jednak czynności te wykonuje dozorca (w ramach stosunku pracy) to odpowiedzialność nadal obciąża właściciela. Jest to rozwiązanie praktykowane najczęściej.

Zobacz: Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Zakres obowiązków

Do obowiązków wskazanego wyżej podmiotu należy zapewnienie odpowiedniego stanu dróg wewnętrznych i chodników, niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 przywołanej ustawy Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia
Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama