| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna w 2015 roku nie będzie zależna od faktycznego przebywania na terytorium Polski. Projekt zmian w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej zakłada, że osoby, które czasowo przebywają za granicą nie będą traciły prawa do przyznanej im renty socjalnej.

Renta socjalna

Renta socjalna jest jednym ze świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przysługuje pełnoletniej osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy. Powodem powyższego jest naruszenie sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 lub 25 roku życia. Pierwszy przypadek dotyczy osób będących w trakcie pobierania nauki w szkole, także w szkole wyższej. Drugi – osób odbywających studia doktoranckie lub aspiranturę naukową. Stan całkowitej niezdolności do pracy stwierdza lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska. Renta socjalna może być przyznana na stałe lub na wskazany okres czasu (czasowo).

Zadaj pytanie na: Forum

Renta socjalna a wyjazd za granicę

Projekt zmian w zasadach korzystania z renty socjalnej jest bezpośrednim skutkiem stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, wyrażonego w wyroku z dnia 25 czerwca 2013 roku o sygnaturze akt P 11/12. Przedmiotem badania był art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268), zgodnie z którym osoba, wyjeżdżająca z kraju (bez względu na cel wyjazdu) traciła uprawnienie do pobierania świadczenia – renty socjalnej. Trybunał uznał, że ta regulacja narusza standard konstytucyjny. Trybunał zakwestionował uzależnienie przyznania renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium Polski. Wymóg powyższy jest – zdaniem Trybunału – nieracjonalny i oderwany od samej istoty renty socjalnej. Przywołana wyżej regulacja – zgodnie ze stanowiskiem sędziów Trybunału - "uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia jej prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą". Kryterium przyznania renty socjalnej jest stan całkowitej niezdolności do pracy, nie zaś stopień integracji z państwem czy społeczeństwem polskim. Dla jej przyznania wystarczający jest fakt posiadania miejsca zamieszkania na terytorium Polski, niezależnie od faktycznego w nim przebywania. Sformułowaniem tym posługiwał się ustawodawca: „Prawo do renty socjalnej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zobacz również: Renta socjalna Vademecum

Praktyczne znaczenie wyroku Trybunału jest takie, że katalog osób uprawnionych do renty socjalnej uległ rozszerzeniu. Począwszy od 11 lipca 2013 r. renta socjalna przysługuje także osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które przebywają czasowo za granicą (np. w celu nauki, pobytu u rodziny, itp.).

Renta socjalna 2015

Projekt regulacji dotyczących zasad przyznawania renty socjalnej eliminuje więc z ustawy wymóg faktycznego przebywania na terytorium Polski przy nabywaniu uprawnień do świadczenia. Pozostaje natomiast wymóg posiadania w Polsce miejsca zamieszkania.

Polecamy serwis: Renty

Wysokość renty socjalnej w 2015 roku

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i podlega corocznej waloryzacji. Może zostać zawieszona, jeśli osoba uprawniona osiągnęła w danym miesiącu przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 roku, sygnatura akt P 11/12.

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268).

Czytaj także

Aktualizacja: 14.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta socjalna w 2015 roku nie będzie zależna od faktycznego przebywania na terytorium Polski/ Fot. Fotolia
Renta socjalna w 2015 roku nie będzie zależna od faktycznego przebywania na terytorium Polski/ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »