reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Obowiązek noszenia odblasków po zmroku

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat.

Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem.

Zadaj pytanie na FORUM

Oznaczenie kolumny pieszych

Przemarsz kolumn pieszych również wymaga odpowiedniego oznaczenia, szczególnie w przypadku niedostatecznej widoczności. Ze względów bezpieczeństwa powinny być zachowane poszczególne wymogi:

  • pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki (odpowiednio: ze światłem białym i ze światłem czerwonym),
  • w kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym

Kamizelki odblaskowe dla drogowców

Nie tylko uczestnicy ruchu drogowego powinni być dobrze widoczni. Jest to wymagane także od osób, które zajmują się wykonywaniem wszelkich prac na drodze. Zgodnie z art. 41 Prawa o ruchu drogowym osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Obowiązek noszenia odblasków jest realizowany przez drogowców w formie żółtych kamizelek odblaskowych.

Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Odblaski dla dzieci

Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać i o jakich wymiarach ma być obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję i był widoczny. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju breloczki, opaski, kamizelki, naklejki – każdy może wybrać sobie dowolną formę, dostosowaną zarówno do wieku jak i rodzaju aktywności na drodze. Inne elementy odblaskowe wybiorą dzieci, inne rowerzyści czy rolkarze.

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych wejdzie w życie już 31 sierpnia 2014 r.

Odblaski a bezpieczeństwo na drodze

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadku z udziałem pieszych. Rola elementów odblaskowych jest bardzo znacząca. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego poruszającego się na drodze jest w stanie szybciej zareagować – ominąć, wyprzedzić czy zahamować. 

Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów.

Kara za brak odblasków

Nie zostały ustalone kary za nieprzestrzeganie przepisu dotyczącego noszenia odblasków po zmroku. Zdaniem niektórych – ma on charakter wyłącznie prewencyjny. Z drugiej strony art. 79 kodeksu wykroczeń mówi, że za złamanie innych przepisów drogowych grozi kara sięgająca nawet 3 tys. zł.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2013 r.).

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto ma obowiązek nosić odblaski? /fot. Fotolia
Kto ma obowiązek nosić odblaski? /fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama